Radeon Fury X vs. GeForce GTX 980 Ti. Graficzne starcie potęg

AMD Radeon Fury X i Nvidia GeForce GTX 980 Ti to nowoczesne i szybkie układy graficzne dla prawdziwych entuzjastów gier, którzy zbytnio nie liczą się z wydatkami. Zapowiada się zacięta rywalizacja, bo obie karty są bardzo szybkie i starannie zaprojektowane. Mają też zbliżoną cenę (3000 - 3300 zł), ale na tym podobieństwa się kończą. Radeon Fury X ma fabrycznie zamontowany układ chłodzący cieczą i najnowszej generacji pamięci HBM. Nvidia projektując GeForce GTX 980 Ti postawiła na pamięci GDDR5 i wydajny rdzeń graficzny, który zdążył już zdobyć uznanie graczy oferując niewiele mniejszą wydajność od GeForce GTX Titan X.

Do testów wykorzystaliśmy komputer wyposażony w procesor Intela Core i7 4790K, 16 GB pamięci RAM, szybki dysk SSD i referencyjne modele kart graficznych. Ważnym elementem platformy testowej był też monitor Acera XB280HK, za pomocą, którego sprawdziliśmy szybkości działania gier w rozdzielczości 4K.

Radeon Fury X vs. GeForce GTX 980 Ti. Runda 1. Budowa i wymiary

AMD Radeon Fury X zajmuje dwa sloty, jest szczelnie zabudowana i ma tylko 19,5 cm długości. Wyposażona jest w kompaktowy zestaw chłodzenia cieczą, w którego skład wchodzi: chłodnica, zintegrowana pompka, blok wodny oraz węże. Blok wodny zamontowany jest bezpośrednio na układzie graficznym i pamięciach. Węże wychodzą z tyłu karty graficznej i nieco wydłużają miejsce wymagane do jej montażu, ale i tak Fury X jest wyraźnie mniejsza od kart graficznych z GeForce GTX 980 Ti. Na chłodnicy zamontowano duży 12 cm wentylator Scythe GT o specjalnie zaprojektowanych łopatkach i łożysku zapewniających wysoką wydajność i cichą pracę.

Układ chłodzący jest fabrycznie zmontowany i założony na kartę graficzną a nam pozostaje jedynie przykręcenie do obudowy chłodnicy. Całość tworzy rozbudowaną i jednocześnie kompaktową konstrukcję, dzięki czemu Radeon Fury X bez problemów zmieści się w obudowie średniej wielkości. Można też zamontować ją w mniejszych komputerach wyprowadzając na zewnątrz obudowy chłodnicę (rurki mają ok 40 cm długości).

AMD Radeon Fury X vs GeForce GTX 980 Ti

AMD Radeon Fury X vs GeForce GTX 980 Ti

AMD Radeon Fury X

AMD Radeon Fury X

Nvidia GeForce GTX 980 Ti

Nvidia GeForce GTX 980 Ti

AMD Radeon Fury X

AMD Radeon Fury X

Nvidia GeForce GTX 980 Ti

Nvidia GeForce GTX 980 Ti

Nvidia GeForce GTX 980 Ti ma prawie 27 cm długości i zajmuje dwa sloty. Zmieści się w obudowach średniej wielkości o ile gniazda na dyski HDD ustawione są w poprzek osi komputera. Zalecana wielkość obudowy to jednak BigTower. Karta graficzna wyposażona jest w układ chłodzący powietrzem, który składa się z wentylatora i sporego radiatora schładzającego procesor i pamięci. Na górze karty graficznej zamontowano 6 - pinowe i 8 - pinowe gniazda zasilające. AMD Fury X wymaga podłączenia dwóch 8 - pinowych wtyczek zasilających.

Wynik rundy: Zwycięstwo karty graficznej z procesorem AMD (1 pkt), którą z uwagi na bardziej kompaktowe rozmiary można zamontować również w mniejszych obudowach.


Zobacz również