Rootowanie Androida - jak zrootować telefon z Androidem?

Rootowanie Androida to proces niosący ze sobą pewne ryzyko, lecz w zamian oferujący możliwość znacznego poszerzenia funkcjonalności smartfona. Jeżeli się na niego zdecydujesz, podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

AKTUALIZACJA

Przy okazji omawiania rotoowania warto też wspomnieć o innym rozwiązaniu w postaci Android Debug Bridge (w skrócie ADB), czyli interfejsie, który pozwala na komunikację i zarządzenie urządzeniem pracującym pod kontrolą Androida. Dzięki niemu możliwe jest wykonywanie wielu niedostępnych standardowo zadań takich jak np. usuwanie niechcianych aplikacji preinstalowanych przez producenta. Chcąc skorzystać z tego narzędzia przy podłączeniu smartfona do komputera za pomocą kabla USB należy włączyć tryb debugowania w Opcjach deweloperskich, czego mozna dokonać w następujący sposób: przejdź do „Informacje o telefonie” w Ustawieniach>naciśnij 7x "Numer kompilacji">po powrocie do ustawień w nowej pozycji „Opcje programistyczne” zaznacz „Debugowanie USB”. Kolejne kroki to podłączenie smartfona do PC, uruchomienie ADB, sprawdzenie poprawności połączenia i ewentualne doinstalowanie sterowników. Jeżeli wszystko będzie w porządku będziesz mógł przy wykorzystaniu konsoli oraz odpowiednich komend przenieść się w świat "androidowych deweloperskich sztuczek". O tym jak przejść wspomniane kroki dowiesz się z zalinkowanej wcześniej strony, jak również wyszukując informacji na ten temat w internecie (są też instruktażowe filmiki internautów na YouTube).

____________________________

Jeżeli twój telefon pracuje pod kontrolą Androida posiadasz system, który w przeciwieństwie do iOS pozwala ci na większą personalizację. Co więcej, jego możliwości możesz znacznie rozszerzyć. Firma Google i producenci sprzętu blokują bowiem dostęp do plików i funkcji systemowych po to, aby niewprawny użytkownik nie wprowadził zmian negatywnie wpływających na system. Chcąc dobrać się do tych nowych możliwości musisz odblokować swoje urządzenie. Tutaj pojawia się groźnie brzmiące hasło "rootowanie Androida".

Rootowanie - co to jest?

Jak już wspomnieliśmy, użytkownik smartfona z Androidem nie ma standardowo możliwości wprowadzeni istotnych zmian w jego funkcjonalności. Aby móc tego dokonać musi najpierw uzyskać prawa do korzystania z konta Root (jest to nazwa konta administratora w systemach Linux, które zapewnia dostęp do plików i funkcji systemowych). To zaś wiąże się z przeprowadzeniem tzw. rootowania smartfona z Androidem.

Rootowanie - co nam daje?

Rootowanie ma wiele zalet. Poniżej kilka z nich:

1. Większa kontrola nad smartfonem (możliwość ingerowania w system plików).

2. Możliwość wgrywania tzw. Custom ROM-ów (alternatywna, nieoryginalna wersja wewnętrznego oprogramowania (firmware’u) najczęściej dostarczana przez osoby prywatne lub firmy trzecie. Oferuje ona w porównaniu do oryginalnego oprogramowania większą funkcjonalność lub bardziej obszerne możliwości konfiguracyjne). Dzięki nim możesz znacząco "odchudzić" swój obecny system i upodobnić smartfon do urządzenia z linii Nexus, którego podstawową zaletą jest "czysty" Android.

3. Możliwość korzystania z oferujących wiele ciekawych możliwości aplikacji, które do rozwinięcia w pełni skrzydeł wymagają systemu zrootowanego. Przykładem takiego programu jest AirDroid. Pozwala on na bezprzewodowy dostęp do telefonu z poziomu komputera (WiFi, sieć komórkowa) umożliwiając m.in.:

- korzystanie z menedżera plików

- obsługę wiadomości SMS

- robienie zdjęć i nagrywanie filmów

- robienie zrzutów ekranu

- instalację plików apk

- zdalne śledzenie telefonu

- transfer danych między dwoma urządzeniami przenośnymi.

- zarządzanie aplikacjami i działającymi procesami

Z pewnością przydatne będą też tutaj aplikacje, które pozwalają w porównaniu do "zwykłych" odpowiedników na większe możliwości w zakresie blokowania reklam.

4. Możliwość ingerowania w parametry pracy procesora, co może przełożyć się na zwiększenie wydajności smartfona lub wydłużenie jego czasu pracy na baterii (kosztem wspomnianej wydajności poprzez obniżenie taktowania procesora i napięć)

5. Możliwość wykonania pełnej kopii zapasowej telefonu i w razie problemów (np. przy testowaniu różnych nowych rozwiązań) skorzystania z niej.


Zobacz również