Serwery Minecraft - jak założyć własny serwer?

Minecraft to jedna z najpopularniejszych gier na świecie, której nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Produkcja ta sporą część swojej popularności zawdzięcza możliwości gry wieloosobowej, która odbywa się na serwerach. A jak zrobić własny serwer Minecraft? Wyjaśnimy to w tym poradniku.

Własny serwer Minecraft - od tego trzeba zacząć

Wszystkie serwery Minecraft wymagają specjalistycznego oprogramowania, które jest całkowicie darmowe. Można pobrać je z oficjalnej strony gry. Inne rozwiązanie to Canary. Obojętnie od wyboru zaopatrz się w Hamachi (to popularna aplikacja do tworzenia sieci LAN, dzięki czemu użytkownicy w jej obrębie mogą w swobodny sposób wymieniać między sobą pliki i dane), chyba, że posiadasz własne, publiczne IP. Niezbędna będzie także najnowsza wersja Java. Najstarszą może być Java 1.6.

Java

Java

Jak zrobić serwer Minecraft?

Rozpakuj archiwum pobrane ze strony Minecrafta. Powinno mieć w nazwie najbardziej aktualną wersje gry, np. minecraft_server.1.10.2.jar. Możesz przejrzeć zawartość, lecz aby całość ruszyła, otwórz systemowy notatnik i wpisz/wklej do niego:

java -Xmx1024M -Xms1024M -jar minecraft_server.jar nogui

pause

Zapisz plik pod dowolną nazwą, ale z rozszerzeniem .bat, np. minecratfserver.bat lub serwer.bat. Parametry Xmx oraz Xms oznaczają, jak wiele pamięci RAM będzie wykorzystane (minimum i maksimum) - w podanym przykładzie to 1024 MB, czyli 1 GB. Dostosuj te parametry do mocy przerobowych swojej maszyny.

Pliki serwera Minecrafta

Pliki serwera Minecrafta

Gotowe? Kliknij dwa razy na stworzony plik.

Jak stworzyć serwer Minecraft z Hamachi?

Serwery Minecraft wymagają konfiguracji. Zaloguj się do Hamachi, a następnie wybierz z opcji Utwórz nową sieć (dział Sieć). Wpisz wybrane ID oraz hasło. Aby dołączyć do serwera wpisz adres IP znajdujący się obok przycisku logowania (znajdziesz go też w pliku server.properties - po otwarciu go Notatnikiem przepisz IP z linijki server-ip.). Połączenie powinno odbywać się za pomocą IPv4. Następnie w pliku "server.properties" możesz zmienić IP na IP uzyskane z Hamachi. Wpisz je w server-ip=.

IP serwera

IP serwera

Aby inni gracze dołączyli na Twój serwer Minecraft, muszą znajdować się w tej samej sieci Hamachi. Jak ją znajdą? Podaj im nazwę oraz hasło. Otwórz tryb gry jednoosobowej w Minecraft, wybierz świat przeznaczony do wspólnej zabawy i uruchom go. Gdy tylko będzie gotów, naciśnij ESC i wybierz z opcji Udostępnij w LAN. Wybierz reguły na czas trwania rozgrywki (Tryb gry oraz włączenie bądź wyłączenie komend) i rozpocznij wspólną zabawę.

Udostępnij w LAN

Udostępnij w LAN

Jak zrobic serwer Minecraft w multiplayer?

W głównym oknie gry wybierz Tryb Wieloosobowy, a następnie "Dodaj serwer" lub Link bezpośredni. Skopiuj adres IPv4 z Hamachi i wklej go do okienka adresu serwera wraz z pięcioma adresami portów. Dołącz swój serwer.

Lista dodanych serwerów i opcja dodania nowego

Lista dodanych serwerów i opcja dodania nowego

W sieci znajduje się wiele wideoprzewodników, które pokazują, jak zrobić darmowy serwer Minecraft. Jeśli podczas konfiguracji utkniesz w pewnym momencie, zawsze możesz sprawdzić, na czym polega twój błąd.


Zobacz również