Słuchawki do biegania - jak wybrać sportowe słuchawki?

Słuchawki do biegania, czy ogólniej słuchawki sportowe, dostępne są w sklepach w wielu różnych wersjach różniących się marką, konstrukcją oraz funkcjonalnością. Przygotowaliśmy poradnik, który mamy nadzieję pomoże ci w wyborze słuchawek do biegania, które będą najlepiej odpowiadały twoim potrzebom.

Zaczynając przygodę z bieganiem prawdopodobnie wcześniej (o ile nie od razu), czy później zdecydujesz się na zakup słuchawek. Ten nieodłączny gadżet zdecydowanej większości biegaczy (wystarczy przyjrzeć się biegaczom na ulicy, aby stwierdzić, że tak faktycznie jest) to nie tylko źródło przyjemnej dla ucha muzyki. Świetnie bowiem motywuje do wysiłku i pozwala na poprawienie koordynacji ruchowej, co z pewnością pozytywnie wpłynie na osiągnięcie zakładanego celu, którym jest zwiększenie wydolności organizmu. Decydując się na zakup słuchawek warto jednak zapoznać się z dostępną obecnie na rynku ofertą, aby wybrać te, które najlepiej spełnią twoje wymagania. Nie zawsze wiąże się to z dużymi wydatkami, ponieważ nie każdemu potrzebne są słuchawki oferujące szeroką funkcjonalność, czy najlepszej jakości dźwięk. Część biegających osób zadowoli bowiem dźwięk na przyzwoitym poziomie oraz pewność, że słuchawki nie będą wypadały z ucha, co jednocześnie jednak oznacza, że za kilka-kilkanaście złotych (można takie kupić w sieciówkach) nie powinny znaleźć się w kręgu ich zainteresowań.

Poniżej znajdziesz przewodnik, w którym tłumaczymy, z czym możesz spotkać się w sklepie, podpowiadamy, na które funkcje zwrócić uwagę i prezentujemy zestaw modeli zasługujących naszym zdaniem na uwagę.

Zobacz również:

Jak wybrać sportowe słuchawki do biegania: co różni zwykłe słuchawki od słuchawek typowo sportowych?

Słuchawki sportowe dla biegaczy powinna cechować bardziej wytrzymała konstrukcja ze względu na warunki, w jakich będą wykorzystywane. Nie chodzi tutaj jednak tylko o wytrzymałość na uderzenia, czy drgania, ale również o odporność na działanie potu, którym z pewnością często będą wręcz zalewane. Ponadto w przypadku osób, które nic nie robią sobie z warunków pogodowych dobrze by było, aby było wodoszczelne.

Jak wybrać sportowe słuchawki do biegania: to jak biegamy, warunkuje zakup

To już po części wyjaśniliśmy w poprzednim punkcie. O ile bowiem doświadczony biegacz, który często pokonuje bezdroża w strugach deszczu najprawdopodobniej nawet nie spojrzy na słuchawki, które nie są wodoszczelne, o tyle osoba, która biega 1-2-razy w tygodniu po 20 minut z pewnością może pominąć tę funkcję. Obydwa typu biegaczy z pewnością jednak docenią słuchawki, które nie wypadają z ucha.

Jak wybrać sportowe słuchawki do biegania: podział ze względu na budowę

Na rynku możesz obecnie wybierać przede wszystkim wśród słuchawek dousznych i w zasadzie na nich się tylko skupimy. Można je podzielić na słuchawki douszne (potocznie nazywane "pchełkami") oraz douszne dokanałowe.

Słuchawki douszne mają spłaszczony kształt i umieszczane są w małżowinie usznej. Nie mamy tutaj do czynienia z pełnym uszczelnieniem kanału słuchowego (co prawda stosowane są piankowe lub gumowe uszczelnienia lecz ich efektywność nie jest zbyt wysoka), co powoduje, że dociera do nas hałas z zewnątrz, jak i to, że wszyscy naokoło mogą słyszeć czego my słuchamy. Tego typu rozwiązanie może być jednak zaletą w przypadku biegaczy, którzy poruszają się po drogach lub chodnikach, ponieważ pozwoli im to np. na usłyszenie zbliżającego się samochodu. Z drugiej jednak strony oparcie na samej małżowinie nie gwarantuje dobrego trzymania, natomiast niepełne uszczelnienie wpływa na jakość dźwięku nie tylko poprzez dopuszczanie powstawanie zakłóceń zewnętrznym hałasem, ale również stratami w zakresie tak pożądanych przez nas niskich dźwięków (basów).

Słuchawki douszne dokanałowe cechują się mniejszą, bardziej dyskretną konstrukcją pozwalającą na wejście głębiej w kanał słuchowy. Posiadają gumowe (różnych rozmiarów) lub piankowe wkładki, które zapewniają dobre trzymanie a przede wszystkim zdecydowanie lepiej uszczelniają ucho od zewnętrznych hałasów (poziom tego uszczelnienia może się jednak różnić w zależności od konstrukcji konkretnych modeli), co działa oczywiście też w druga stronę. To zaś oznacza, że użytkownik takich słuchawek będzie mógł się cieszyć zdecydowanie niższymi stratami basów a także lepszej jakości dźwiękiem w głośnym otoczeniu. Aby jednak to osiągnąć będzie musiał umieścić odpowiednio głęboko słuchawkę w kanale słuchowym odpowiednio przy tym dobierając nakładki lub pianki termoaktywne.

Słuchawki dokanałowe nie mają jednak jedynie zalet. Posiadają bowiem także niekorzystne cechy:

1. Wchodzą głębiej w kanał, co w przypadku niektórych osób może powodować dyskomfort, więc trzeba się do takich słuchawek przyzwyczaić

2. Występuje efekt mikrofonowy. Kabel ocierając się o ubranie powoduje przekazywanie do ucha hałasu. Można zmniejszyć to niekorzystne zjawisko stosując klips oraz nosząc słuchawki metodą Over The Ear, co możecie zobaczyć na poniższym filmie:

3. Występuje efekt okluzji, czyli odbierania dźwięków metodą kostną (w ten sposób możemy słyszeć nasz oddech, czy tupot stóp). Z czasem można się jednak do tego przyzwyczaić.

4. Słuchawki takie powodują zwiększanie wydzielania woskowiny, co jednak dotyczy jedynie intensywnie uprawiających biegi.


Zobacz również