Kamery samochodowe na 2015 r. - ranking wideorejestratorów

Zarejestrowany film ze stłuczki drogowej czy też innego zdarzenia drogowego to niewzbity dowód, który może świadczyć o naszej niewinności. Dlatego kupując wideorejestrator samochodowy nie warto oszczędzać.

Najtańsze wideorejestratory tylko na pudełku wyglądają świetnie a w rzeczywistości wyposażone są w niewielkie obiektywy z plastikowymi soczewkami i małe sensory o niskiej rozdzielczości. Na zarejestrowanych przez nie nagraniach widoczna jest pikseloza, szczegóły często są zamazane a filmy zapisane za pomocą nieefektywnych kodeków. Generują więc duże pliki wynikowe o niskiej jakości.

Producenci tańszych wideorejestratorów kuszą za to potencjalnych kupców specjalnymi nocnymi trybami pracy kamery z wykorzystaniem diod doświetlających obraz w podczerwieni. Nie dajcie się zwieść. Tylko droższe kamery mają jasne obiektywy, które sprawiają, że na sensor pada więcej światła a obraz zyskuje na szczegółowości i jakości w trudnych warunkach oświetleniowych. Dlatego największą różnicę w jakości rejestrowanych materiałów pomiędzy tańszymi i droższymi kamerami samochodowymi zauważycie na nagraniach zarejestrowanych w nocy. Droższe wideorejestratory wyposażone są też w większe sensory, które pozwalają rejestrować obraz w rozdzielczości 1080p bez interpolacji (programowego powiększania). Co ważne tanie kamery samochodowe oferują tylko podstawowe możliwości, są też awaryjne i często mają problemy ze stabilnością działania. Dlatego podczas wyboru wideorejestratora odradzamy kierowanie się tylko jak najniższą ceną. Nie oznacza to jednak, że zdani jesteśmy na najdroższe modele.

W cenie 300 zł kupić można przyzwoite kamery samochodowe, które rejestrują filmy w rozdzielczości 1080p z wykorzystaniem kodeka H.264. Dzięki kodekowi H.264 filmy mają dobrą jakość a pliki mniejszą objętość. Płacąc więcej zyskujecie nie tylko na jakości, ale też na większych możliwościach. Odbiornik GPS, dodatkowa kamera (Marcus 5 Dual), czy wbudowana baza fotoradarów (wideorejestratory MIO) zwiększają koszt kamery, ale są warte swojej ceny. Dzięki odbiornikowi GPS na filmach zapisywana jest np. prędkość samochodu, kamera informuje też kierowcę o przekroczeniu dozwolonej prędkości.

Nagrywanie i kopiowanie filmów

Standardowy sposób pracy wideorejestratorów samochodowych to nagrywanie filmów w pętli w określonych przez użytkownika interwałach czasowych. Najczęściej dostępnych jest kilka ustawień długości czasu nagrań (od 1 do 5 minut) a tylko w kamerach Marcus 1 i Marcus 5 Dual nie można zmienić długości nagrań. Wideorejestratory samochodowe nie mają wydzielonej pamięci na nagrywane materiały wideo, a filmy zapisywane są na kartach microSD, które najczęściej trzeba dokupić. Tylko do MIO 538 Deluxe i Marcus 5 Dual dołączane są karty pamięci.

Najtańsze wideorejestratory zapisują filmy z szybkością 15 – 20 kl./s, co drastycznie wpływa na jakość rejestrowanych ujęć. Widać, że poruszające się obiekty są zamazane. Standardowa szybkość rejestrowania filmów to 30 kl./s a w niektórych wideorejestratorach (Lark FreeCam 4.0) można też wybrać tryb nagrywania 60 kl./s z niższą rozdzielczością 720p.

Zarejestrowane filmy żeby nie zostały nadpisane, najlepiej jest jak najszybciej przegrać na komputer. Nie jest to skomplikowane. Wystarczy podłączyć wideorejestrator do komputera za pomocą kabla USB i przegrać z niego dane. Większość kamer chociaż zapisuje filmy w interwałach czasowych to nadpisuje filmy dopiero gdy karta jest niemal pełna. Nagrania z godzinnej przejażdżki mają w sumie kilka gigabajtów a ich przegrywanie może zająć nawet kilkanaście minut.

Kamery w testach

W ciągu dnia, przy sprzyjających warunkach oświetleniowych nawet niedrogie wideorejestratory zapewniają zadowalającą jakość nagrań, dlatego testy przeprowadziliśmy po zmroku. Oceniliśmy nie tylko jakość nagranych materiałów wideo, ale też jakość uchwytów (podczas jazdy po drogach gruntowych), intuicyjność obsługi oraz jakość wykonania urządzeń. Badając nagrania sprawdziliśmy, też z jaką rzeczywiście szybkością są one rejestrowane (kl./s). Do testów wytypowaliśmy 10 wideorejestratorów z różnych przedziałów cenowych. Najtańsze to Navroad MyCam HD (130 zł), Peiying Car DVR PY0015 (250 zł), Lark FreeCam 4.0FHD (270 zł) i Manta MM335 (280 zł). Kamery z średniego przedziału cenowego to Genius DVR-FHD660G (450 zł) i Vico Marcus 1 (449 zł). W testach uwzględniliśmy też droższe modele: MIO 538 Deluxe (599 zł), DOD LS360W (680 zł), MIO MiVue 588 Touch (799 zł) i Vico Marcus 5 Dual (1100 zł).

Tanie kamery samochodowe

Navroad MyCam HD potrafi rejestrować filmy z rozdzielczością 1080p i szybkością 25 kl./s. Niestety wykorzystuje przestarzały kodek Motion JPEG. Odbija się to wielkości plików (3 minutowe nagranie zajmuje prawie 500 MB) i jakości. Dochodzi do tego tani obiektyw i niewielka matryca, która wg nas ma małą rozdzielczość (producent nie podaje tego parametru) a jakość nagrań wskazuje że rozdzielczość 1080p może być uzyskiwana na drodze interpolacji.

Aktualne ceny Navroad Mycam HD:

Peiying Car DVR PY0015 zaskakuje niską ceną przy dużych możliwościach bo ten wideorejstrator wyposażony jest w przednią i tylną kamerę. Niestety główna kamera pracuje z niższą rozdzielczością 720p i szybkością 20 kl./s. Filmy nagrywane są za to za pomocą kodeka H.264. W ciągu dnia nagrania są przyzwoitej jakości, choć daleko im do najdroższych modeli. Na nocnych nagraniach widać, że kamera ma mały zasięg (ciemny obiektyw, niewielki sensor) brak jej szczegółowości a obraz jest bardzo ciemny.

Lark FreeCam 4.0FHD przy dobrych warunkach oświetleniowych zaskakuje dobrą jakością nagrywanych materiałów wideo. Nagrania rejestrowane są w rozdzielczości FullHD z szybkością 30 kl./s za pomocą kodeka H.264 (3 minutowe nagranie zajmuje niecałe 300 MB). W nocy jest już wyraźnie gorzej, aczkolwiek i tak lepij niż w kamerach Navroad MyCam HD czy Peiying Car DVR PY0015. Kamera ma większy „zasięg” rejestruje więcej obiektów. Kamera jest też starannie wykonana i prosta w obsłudze.

Aktualne ceny Lark FreeCam:

Manta MM335 wśród tańszych kamer zrobiła na nas największe wrażenie, po pierwsze jest bardzo mała a przez to poręczna. Ma też odbiornik GPS i potrafi rejestrować obraz w rozdzielczości 1080p z szybkością 30 kl./s. Trzyminutowy materiał filmowy zajmuje około 300 MB. Filmy zarejesrtowane w dzień pozytywnie zaskakują jakością, niestety gorzej jest w nocy. Kamera ma też też bardzo szeroki kąt widzenia (170 stopni), ale kosztem większych zniekształceń geometrycznych i mniejszej ostrości w narożnikach kadru.

Jakość za rozsądną cenę

Genius DVR-FHD660G to według nas czarny koń tego zestawienia, kamera ta dzięki jasnemu obiektywowi (f/2.0), technologii WDR i kodekowi H.264 potrafi rejestrować bardzo dobrej jakości obraz (1080p, 30 kl./s) w dzień. Dzięki jasnemu obiektywowi dobrze też radzi sobie też w nocy, ma dużo większy „zasięg” niż tańsze kamery i jak na swoją cenę spisuje się bardzo dobrze. Genius DVR-FHD660G ma też wbudowany odbiornik GPS i duży jak na tego typu urządzenia akumulator o pojemności 470 mAh.

Aktualne ceny Genius DVR-FHD660G:

Vico Marcus 1 to główny rywal Geniusa DVR-FHD660G. Potrafi nagrywać obraz o identycznych parametrach (1080p, 30 kl./s, kodek H.264), widać jednak że jest on nieco ciemniejszy. Filmy zarejestrowane nocą mają za to lepszą ostrość niż w nagraniach z Geniusa DVR-FHD660G, także trudno wskazać, która z nich oferuje lepszą jakość. Vico Marcus 1 ma też odbiornik GPS, nie jest jednak wyposażona w akumulator, nie można też zmieniać długości nagrań.

MIO 538 Deluxe kosztuje o około 100 zł więcej niż kamery Genius DVR-FHD660G i Vico Marcus 1, ale oferuje lepszą jakość nagrań w nocy. Obraz jest osty, bez artefaktów i śmieci. Odtwarza się płynnie a zastosowany kodek H.264 oferuje bardzo dobry stosunek jakości do wielkości pliku. Kamera jest starannie wykonana, ma duże przyciski i wygodnie się ja obsługuje. Dodatkową zaletą jest dobrej jakości odbiornik GPS i dodatkowe ustawienia kamery (tryb parkowania pojazdu). To według nas najlepsza kamera w cenie do 600 zł.

Aktualne ceny: MIO 538 Deluxe:

Najlepsze modele


Zobacz również
Przetestuj szybkość swojego łącza w komputerze i smartfonie
Prawidłowa konfiguracja BIOS - jak to zrobić?