Kino bez biletów

„Droższy” nie znaczy „lepszy”, „tani” nie oznacza „kiepski”. Nasz test projektorów kina domowego pokazuje, że nie trzeba wydawać góry pieniędzy, by stać się właścicielem urządzenia wyświetlającego obraz doskonałej jakości.

Ceny wysokiej jakości projektorów kina domowego spadły na tyle, że może sobie na nie pozwolić właściwie każdy. Nowa generacja dłużej pracuje bez wymiany źródła światła, standardowo obsługuje obraz 3D i ma funkcje do konwersji materiałów dwuwymiarowych. Na rynek wchodzą modele z opcją bezprzewodowego przesyłania sygnału HD, oferujące rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli, czy kinowe projektory o krótkiej ogniskowej. Możliwości do wyboru jest coraz więcej, dominuje uniwersalność. W najnowszym teście sprawdziliśmy projektory pozwalające na odtworzenie rozdzielczości Full HD i wyższej. Dobraliśmy modele z różnych półek i jak pokazują wyniki testów, nie cena świadczy o ich jakości i możliwościach. Jeden model Epsona i Acera to produkty z końcówki ubiegłego roku, które nie miały okazji znaleźć się w żadnym z naszych wcześniejszych zestawień. Wielkimi nieobecnymi tego porównania są zaś Panasonic i Sony. Od pierwszego z producentów nie udało się wypożyczyć żadnego urządzenia do testu, drugi udostępnił nam jeden model, który okazał się uszkodzony. Mimo nieźle zapowiadających się testów wstępnych ocena ostateczna byłaby bardzo zaniżona w stosunku do jego możliwości. Egzemplarz bez wad nie dotarł do nas przed upływem terminu oddania materiału do druku. Mieliśmy też okazję porównać dwa produkty wyposażone w bezprzewodowe łącze HD. Jeden pracujący w paśmie 2,4 GHz, drugi – w paśmie 5GHz.

Co wybrać?

Podsumowanie naszego test mogłoby brzmieć: „Jeżeli ktoś dysponuje odpowiednio grubym portfelem, to najlepszym wyborem będzie JVC DLA-X55RBE. Tym razem jednak portfel może być dużo mniej zasobny, a i projektor nie robi takiego wrażenia, jak zwycięzca poprzedniego testu. Reprodukowany przez niego obraz jest naprawdę wysokiej jakości, ale przy bardzo dużej przekątnej ekranu kłopotliwe staje się na przykład dostrojenie kontrastu i poziomu reprodukowanej czerni. Brakuje mu też niektórych złączy czy elementów wyposażenia, przeciętnie działa funkcja konwersji obrazu 2D na 3D, a materiały o rozdzielczości 4K są jeszcze mało powszechne. To jednak nadal rasowy reprezentant sprzętu do kina domowego. Jeżeli kogoś na niego stać, nie powinien się zastanawiać. Dobrą propozycją jest także zajmujący drugie miejsce zeszłoroczny model Epsona. Oferuje rzadko spotykany zoom i sporo opcji montażowych. Prawdziwym hitem jest jednak Optoma HD25. Za niewielką cenę, plasującą ten model raczej wśród produktów z niższej półki, użytkownik dostaje naprawdę wysokiej jakości obraz, rewelacyjny kontrast, mnóstwo szczegółów na ekranie. Projektor jest przy tym dość cichy, w miarę energooszczędny i potrafi świecić aż 8 tysięcy godzin bez wymiany lampy. To bardzo udany produkt.

Zobacz również:


Zobacz również
Laptopy z serii Explore PRO to wiosenna nowość od Kruger&Matz
Galaxy S9 zostanie "zawinięty w ekran"