Kupujemy tablet do 1000 zł

Popularność tabletów sprawiła, że prawie każdy procent sprzętu elektronicznego ma je w swojej ofercie. Dla potencjalnych kupców to świetna wiadomość, bo dostępnych modeli jest mnóstwo a tablety są coraz lepsze i tańsze. Jak to bywa w tego typu sytuacjach jest też sporo modeli nieznacznie różniących się od siebie wykończeniem obudów, czy też drobnymi dodatkami.

Najtańsze tablety wyposażone są w najgorsze wyświetlacze o przekątnej 7 cali wykonane w technologii TN i pracujące w niskiej rozdzielczości 800 x 480 pikseli. Charakteryzują się one wąskimi kątami widzenia (nawet niewielkie odchylenie ekranu powoduje, że kolory blakną) i niestety małym zagęszczeniem pikseli. Najczęściej wynosi ono niewiele powyżej 120 ppi a im niższy jest ten parametr tym wyświetlany obraz jest gorszej jakości (większy rozmiar piksela). Przekłada się to np. na widok czcionek i ikonek, które mają nieostre brzegi i często są nieczytelne. Tego typu ekrany w skali od 1 -10 rzadko kiedy otrzymują notę wyższą niż 4 pkt. Całkowicie inne są ekrany IPS, które mają szerokie kąty widzenia i wyższą rozdzielczość (720 p). Dzięki nim praca z tabletem jest komfortowa i bezproblemowa.

Większość tańszych tabletów niezbyt długo działa na baterii i pozbawiona jest dodatkowego wyposażenia. Oczywiście te niedogodności rekompensuje niska cena, jednak to tylko pozorna oszczędność. Często wystarczy dopłacić 100 -200 zł, aby cieszyć się z dobrej jakości urządzenia.

Co wybrać

Za wydajność najtańszy tabletów w większości przypadków odpowiedzialny jest niezbyt szybki dwurdzeniowy procesor (2 x 1-1,2 GHz) i układ graficzny Mail 400 MP. Taki tandem działa wolno co doskonale obrazują wyniki testów, w których tanie tablety sklasyfikowały się na końcu stawki pod względem wydajności i możliwości. Dlatego gdy szukacie jak najtańszego tabletu do pracy z podstawowymi aplikacjami to lepszym wyborem będzie 9 - 10 calowy tablet z matrycą TN o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli i najlepiej czterordzeniowym procesorem lub szybkim dwurdzeniowym (2 x 1,6 GHz). Tego typu modele kupić można już od 350 zł. Najtańsze 7-calowe tablety z ekranami TN o rozdzielczości 800x 480 pikseli dobre są dla małych dzieci. Nie są drogie i jak się popsują to nie będzie dużej straty. Można na nich instalować podstawowe programy, proste gry zręcznościowe i logiczne.

Jeśli szukacie dobrej jakości tabletów 10 calowych za rozsądne pieniądze to dobrym wyborem będą konstrukcje z ekranem IPS pracujące w rozdzielczości 720p i czterordzeniowym procesorem. Tego typu urządzenia kupić można już za około 600 zł. Dodatki jak moduł GPS, modem 3G podwyższają cenę tabletu i można z nich zrezygnować.


Zobacz również
Przetestuj szybkość swojego łącza w komputerze i smartfonie
Prawidłowa konfiguracja BIOS - jak to zrobić?