Laptopy do 3000 zł. Test 10 modeli

Klawiatura z podświetlanymi klawiszami, duży touchpad, ekran o rozdzielczości 1080p – to już typowe wyposażenie laptopa za 3 tys. złotych. Jeżeli szukasz wszechstronnego laptopa w tej cenie, sprawdź polecane przez nas konfiguracje.

Segment komputerów przenośnych to bardzo dynamiczny sektor rynku PC – urządzenia te już kilka lat temu prześcignęły desktopy pod względem liczby sprzedawanych corocznie egzemplarzy. Wydawać by się mogło, że po wycofaniu się Sony i Samsunga z produkcji laptopów oferta rynkowa w tym segmencie zubożeje. Nic bardziej mylnego – laptopów w cenie do 3000 zł jest aż nadto. Wybór właściwego modelu spośród setek dostępnych konstrukcji nadal stanowi nie lada wyzwanie. Musisz więc wiedzieć, które elementy są kluczowe przy doborze urządzenia.

Laptopy do 3000 zł - Lenovo Y50

Laptopy do 3000 zł - Lenovo Y50

Podobno jak coś jest „do wszystkiego”, to w rzeczywistości jest do niczego. Mamy przesłanki, by się z tym stwierdzeniem nie zgadzać. Dowodem jest nasz test dziesięciu komputerów przenośnych do 3 tys. zł – uniwersalnych, wszechstronnych konstrukcji do przeróżnych zastosowań.

Zobacz również:

Laptopy do 3000 zł - trendy

Komputery przenośne testujemy od lat i z zadowoleniem stwierdzamy, że producenci odchodzą od stosowania obudów z polerowanego plastiku i ekranów pokrytych błyszczącymi powłokami. Sporo najnowszych konstrukcji wyposażonych jest w elementy wykonane z aluminium i matowe matryce, na których nie powstają denerwujące odblaski i refleksy świetlne. Powodów do zachwytów nie przysparza niestety inny trend – wytwórcy coraz częściej decydują się na stosowanie zintegrowanych akumulatorów, które trudno jest samodzielnie wyjąć z obudowy, np. celem wymiany. Dzięki takiemu zabiegowi obudowy mają zwartą konstrukcję, są cieńsze i ładnie wyglądają, ale w dłuższej perspektywie nie jest to dobre rozwiązanie. Na każdego posiadacza laptopa przychodzi bowiem czas, że zużyty akumulator trzeba wymienić, gdyż nie trzyma w ogóle napięcia. Tymczasem we współcześnie produkowanych ogniwach spadek wydajności jest już zauważalny po dwóch latach od zakupu. A gdy jeszcze akumulator ulegnie awarii, do ceny zakupu nowego należy doliczyć koszt serwisu.

Laptopy do 3000 zł - Toshiba Satellite PRO R50

Laptopy do 3000 zł - Toshiba Satellite PRO R50

Największy wpływ wydajność i jakość pracy z komputerem przenośnym mają, co nie jest niespodzianką, procesor, układ graficzny i dysk. Za 3000 zł dostaniesz zarówno komputer z energooszczędnym procesorem i zintegrowana grafiką, jak i szybką konstrukcję do gier. Te ostatnie wyposażone są w „dodatkowe” układy graficzne, zwiększające wydajność w przetwarzaniu grafiki 3D. Uważaj tylko na nazewnictwo w sprzedaży są laptopy ze starymi akceleratorami z rodziny GeForce 700, podczas gdy najnowsza generacja kart graficznych Nvidii oparta jest na procesorach z rodziny GeForce 900. Jeżeli zależy ci na lepszych osiągach, wybór jest oczywisty.

Laptopy do 3000 zł - jak testowaliśmy

Charakterystykę ekranów (jasność, średnia deltaE, kontrast, temperatura barwowa) ocenialiśmy za pomocą kolorymetru, a testy wykonywaliśmy przy maksymalnej sile podświetlenia ekranu. Współczynnik deltaE określa odchylenie od próbki wzorcowej i im jest mniejszy tym lepiej. W najlepszych laptopach współczynnik deltaE wynosi 5–6 pkt (dla porównania, w profesjonalnych monitorach dla grafików odchylenie jest minimalne – sięga od 0,5 do 1 pkt).

Drobiazgowo przyjrzeliśmy się też obudowom, a szczególnie ich wykonaniu i sztywności. Niewielu kupujących zwraca na to uwagę, a to spory błąd. Producenci oferują coraz cieńsze obudowy często kosztem sztywności np. klap ekranów. Kilkumilimetrowa pokrywa wyświetlacza łatwo poddaje się naciskowi i nie chroni ekranu w odpowiedni sposób przed uszkodzeniami.

Laptopy do 3000 zł - Acer E15

Laptopy do 3000 zł - Acer E15

Do testu pracy laptopa na akumulatorze wykorzystaliśmy skrypt, który otwierał w pętli strony internetowe. Test uruchamialiśmy po skalibrowaniu jasności ekranu do 200 cd/m2 i wyłączaliśmy go gdy poziom naładowania baterii spadł poniżej 10%. Podczas testu laptop korzystał z bezprzewodowej sieci internetowej.

Laptopy do 3000 zł - tabela z wynikami testu 10 modeli

Laptopy do 3000 zł - tabela z wynikami testu 10 modeli


Zobacz również
Laptopy z serii Explore PRO to wiosenna nowość od Kruger&Matz
Galaxy S9 zostanie "zawinięty w ekran"