Monitory LCD LED 27-32" dla grafików

Przetestowaliśmy 10 monitorów o rozdzielczości WQHD (2560 x 1440 pikseli) do zastosowań profesjonalnych, o przekątnej minimum 27". Oceniliśmy parametry i jakość obrazu, wyjaśniamy też, na co zwracać uwagę przy zakupie takiego panelu.

Monitory do zastosowań profesjonalnych przestały kojarzyć się wyłącznie z najdroższymi panelami za 4000 zł lub więcej. Owszem, takie modele ciągle są dostępne i zapewniają bezkompromisową jakość obrazu, jednak monitory dwukrotnie tańsze oferują nierzadko podobne możliwości – różnice nie są duże.

Ekrany z wyższej półki oparte są na matrycach IPS lub AH-IPS. Jeśli jednak spotkasz się z panelem określanym jako „profesjonalny”, ale będzie miał inną matrycę, nie powinieneś go od razu przekreślać. Jedynie monitory na matrycach TN nie nadają się dla grafików i projektantów, ale żaden z producentów nie używa określenia „zastosowania profesjonalne” w ich przypadku – byłoby to jawne wprowadzanie w błąd.

Dostępne panele oferują wysokiej jakości matryce, które mogą pochwalić się szerokimi kątami widzenia (178 stopni) i dobrym odwzorowaniem kolorów, mają też podświetlanie LED. Dzięki temu konstruktorzy mogą projektować mniejsze gabarytowo (cieńsze) ramki, spada też zużycie prądu. Obecnie dostępne panele 27" Wide-Quad HD pobierają mniej więcej tyle samo energii elektrycznej, ile 24-calowe modele Full HD sprzed pięciu lat.

NEC PA272W

NEC PA272W

Graficy mogą mieć zastrzeżenia do podświetlenia LED-owego z uwagi na historyczne problemy z równomiernością podświetlania. Jakieś pięć lat temu często spotykało się z monitorami LCD LED, które nie mogły zapewnić równomiernej luminancji na całej powierzchni ekranu – przykładowo, na środku ekranu luminancja wynosiła 140 cd/m2, a w lewym górnym rogu już tylko 100 cd/m2. Podobnie było z temperaturą barwową: na środku ekranu mogło być 6500 kelwinów, a w jednym z rogów – 6000. Obecnie problem ten zminimalizowano.

Monitory LCD LED 27-32" dla grafików - wygoda obsługi

Szybko przyzwyczaisz się do większej przestrzeni roboczej i docenisz rozdzielczość WQHD. Można np. otworzyć obok siebie dwa okna programów bez konieczności zmniejszania treści, czy też wyświetlać dwie strony internetowe w pełnym rozmiarze. Duży ekran z tak wysoką rozdzielczością poniekąd może zastąpić konfiguracje dwumonitorowe, składające się z dwóch paneli 22" albo z połączenia laptop + monitor zewnętrzny.

Jednocześnie odradzamy zakup dużego ekranu do pracy biurowej. Do poczty elektronicznej czy pakietu Office wystarczy mniejszy monitor – w przypadku tak dużego ekranu jak 27" WQHD występuje dużo pustej, niewykorzystanej przestrzeni. To zmusza jedynie do częstszego poruszania kursorem i negatywnie wpływa na produktywność. Dlatego monitory do zastosowań profesjonalnych to głównie sprzęt dla grafików i projektantów, ale oczywiście są wyjątki od reguły.

LG 27MB85Z

LG 27MB85Z

Kolejnym wnioskiem z testu jest wysoka ocena ergonomii. Kilka lat temu takie funkcje, jak: regulacja wysokości, obrót w poziomie czy pivot, tj. tryb portretowy do wyświetlania stron internetowych i długich dokumentów, były zarezerwowane wyłącznie dla najdroższych modeli (a przestawianie dużych i ciężkich monitorów nie należy do przyjemnych). Wygodę obsługi urządzenia poprawia też hub USB. Znajdziesz go w większości monitorów, a przydaje się on przede wszystkim wtedy, gdy korzystasz z laptopa, który najczęściej ma tylko dwa lub trzy porty USB. Dodatkowe USB w monitorze łatwo wtedy docenić.

Już za ok. 2400 zł można stać się posiadaczem panelu 27-calowego, który ma dobrą ergonomię, świetną matrycę, bardzo dobrze odwzorowuje kolory i nie zużywa dużo prądu.


Zobacz również
Laptopy z serii Explore PRO to wiosenna nowość od Kruger&Matz
Galaxy S9 zostanie "zawinięty w ekran"