Monitory do pracy

Które parametry decydują o przydatności monitora w biurze? Dlaczego kupując monitor do pracy, nie należy przywiązywać zbytniej wagi do wzornictwa? Czy można nabyć nowoczesny ekran, nie wydając majątku? W teście monitorów do pracy próbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Rzut oka na specyfikację techniczną matrycy pozwala z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, czym będzie się charakteryzował wyświetlany obraz. Popularne jeszcze niedawno ekrany wykonane w technologii TN będą miały wąskie kąty widzenia, co utrudni np. oglądanie osobom znajdującym się z boku monitora. Wady tej nie mają monitory wykonane w technologii IPS i PLS (opracowana przez Samsunga i zyskująca coraz większą popularność). Jest to ściśle związane z budową ekranu, który w matrycach IPS i PLS oferuje bardziej uporządkowane rozmieszczenie kryształów.

Panuje przekonanie, że wadą matryc IPS jest ich wolne działanie, prowadzące do smużenia. W praktyce pod względem szybkości pracy większość osób nie zauważy różnicy między ekranami IPS czy TN. Tanie matryce IPS nowej generacji są dosyć szybkie i bez problemów można je polecić nawet graczom lub do zastosowań multimedialnych.

Zobacz również:

Chociaż zamontowanie matrycy IPS w monitorze nie wpływa już znacząco na jego cenę, nie gwarantuje zarazem odpowiedniego komfortu pracy. Ekrany w wielu wypadkach nie są skalibrowane, a fabryczne ustawienia często uniemożliwiają pracę. Wyświetlany obraz jest zbyt jasny, a kolory – sztucznie „podbite” (zbyt wysoka wartość kontrastu dynamicznego sprawia, że biel jest wypalona, a czerni brakuje głębi). To ustawienia dobre do prezentacji sklepowych, ale w biurze obraz musi być naturalny i nie może męczyć wzroku nieodpowiednią jasnością.

Profesjonalny monitor do pracy z programami DTP, zapewniający dobre odwzorowanie barw, może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, jednak nie zawsze wybór takiej konstrukcji jest racjonalny. Coraz niższe ceny dobrych matryc IPS spowodowały, że oferta niezbyt drogich i dobrze działających monitorów jest bardzo bogata. Dlatego warto się zastanowić, czy nie zamienić wysłużonego monitora na nowocześniejszy. Jakość nowych ekranów wykonanych w technologii IPS mile zaskakuje jakością. Nawet w tańszych konstrukcjach odchodzi się od tanich i gorszych matryc TN. Oczywiście się zdarzają (jako przykład możemy podać Eizo FlexScan EV2316W), są to jednak wyjątki.

Nie zapominajmy o ergonomii

Korzystanie z monitora musi być komfortowe – to w końcu podstawowe narzędzie, które ma istotny wpływ na wydajność pracy. Liczy się nie tylko jakość wykonania matrycy, ale również konstrukcja podstawki. Uniwersalna stopka o szerokich możliwościach regulacji to nie gadżet, a wręcz niezbędne wyposażenie każdego monitora przeznaczonego do codziennej, wielogodzinnej pracy. Ekran musi być ustawiony tak, aby pracownik mógł przyjąć wygodną postawę przy biurku. Najlepiej wybrać monitory z podstawką pozwalającą nie tylko na odchylanie monitora w pionie, ale również jego obracanie czy zmianę wysokości ekranu względem podłoża. Osobom pracującym nad różnorakimi dokumentami przyda się również możliwość obracania ekranu z pozycji poziomej do pionowej.

Kalibracja wskazana

Większość sprzedawanych obecnie monitorów nie jest niestety dobrze skalibrowana przez producenta. Przeprowadzone przez nas testy potwierdzają, że mało który z producentów o to dba. Większość monitorów oferuje za wysoką temperaturę barwową (powyżej 6500 kelvinów), która sprawdza się w sklepach, w oświetleniu jarzeniowym, a nie w domu. Przewaga koloru niebieskiego sprawia, że obraz jest zimny i mało naturalny. Jasność również jest za wysoka (powyżej 200 cd/m2), co szybko męczy wzrok, zwłaszcza gdy przy komputerze pracuje się przez kilka godzin dziennie. Chcąc naprawić te wady, trzeba skalibrować monitor. Wiele osób nie stać na kupno specjalnego sprzętu i obraz kalibrują za pomocą plansz testowych i specjalnych programów. Niestety, wymaga to dużego doświadczenia i nie zawsze się udaje.

Osoby pracujące na profesjonalnych monitorach z opcją sprzętowej kalibracji korzystają po prostu z automatycznego kalibratora, dostępnego za nieco ponad 500 zł. System kalibracji sprzętowej za pomocą czujnika mierzy kolory na ekranie i bezpośrednio kontroluje tablicę look-up (LUT) monitora.

Jeśli nie dysponujesz specjalistycznym monitorem z wejściem na kalibrator, to zmiany dokonywane są za pomocą karty graficznej, a nie przez ustawienia monitora. Wynikiem pomiaru jest profil kolorów, który można zapisać na dysku. W praktyce monitor po takim skalibrowaniu wyświetla poprawnie obraz tylko na komputerze, na którym była przeprowadzona kalibracja. Nie odda on wiernie barw po podłączeniu do innego komputera czy laptopa.

Opcja ręcznego dostosowywania kolorów za pomocą interfejsu monitora w połączeniu z odczytami kalibratora i specjalistycznego oprogramowania jest najbardziej żmudna i wymaga sporego doświadczenia, ale przynosi najlepsze efekty. Wszystkie z testowanych przez nas monitorów pozwalają na wygodną regulacją każdego z trzech podstawowych kolorów, ale tylko modele LG zostały wyposażone w bardziej zaawansowany system regulacji kolorów.

Jak testowaliśmy

Za pomocą kolorymetru X-Rite ColorMunki Display i oprogramowania HCFR Image zmierzone zostały: jasność (cd/m2), kontrast (czarny do białego), temperatura barwowa, współczynnik deltaE (odchylenie od próbki wzorcowej) i równomierność podświetlenia ekranu.

Jasność i kontrast zostały zmierzone przy maksymalnej sile podświetlania matrycy, po przywróceniu ustawień fabrycznych. Natomiast parametry po kalibracji mierzyliśmy po zmniejszeniu siły podświetlania do 140 cd/m2 (optymalna jasność do długotrwałej pracy z monitorem).

Równomierność podświetlenia mierzyliśmy po zmniejszeniu siły podświetlenia ekranu do 140 cd/m2 (środek ekranu) w dziewięciu punktach. Wynik mniejszy niż 140 świadczy o niedoświetleniu (ciemniejszy obraz), wyższy również jest niewskazany (za jasny obraz).

Podczas testu każdemu z monitorów przyznaliśmy oceny w kategoriach: wydajność, możliwości, jakość, opłacalność – te zaś złożyły się na ocenę końcową. Na ocenę możliwości monitora wpływały m.in. wyposażenie w: gniazda przyłączeniowe, funkcję sprzętowej kalibracji, systemy oszczędzania energii itp. Na ocenę jakości wpływają: analiza obudowy, wyposażenie ekranu w matową matrycę, stabilność i funkcjonalność podstawy oraz subiektywna ocena menu programowego monitora.

Najlepsze konstrukcje

Większość testowanych monitorów po kalibracji może z powodzeniem służyć nie tylko do pracy biurowej, ale również do obróbki zdjęć. Zawdzięczają to dobrym matrycom IPS, które mają uniwersalne zastosowanie. Oczywiście nie mogą się równać z profesjonalnymi monitorami dla grafików, jednak w korelacji ceny do jakości okazują się idealnym wyborem.


Zobacz również
Laptopy z serii Explore PRO to wiosenna nowość od Kruger&Matz
Galaxy S9 zostanie "zawinięty w ekran"