Najlepsze NAS-y 2011 - ranking

Podstawowa działalność domowego serwera polega na udostępnianiu plików, ale oprócz tego NAS-y realizują wiele pożytecznych funkcji. Przedstawiamy ranking najlepszych NAS-ów uwzględniający jedne i drugie zadania.

Synology DS211

Synology DS211

DS211 jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń w ofercie Synology. Sterowanie powierzono najnowszemu komputerowi jednoukładowemu Marvella o częstotliwości taktowania 1600 MHz. Dzięki niemu odczyt zachodzi w tempie 650 Mb/s, ale zapis jest aż o 50 % wolniejszy. Z tyłu obudowy jest gigabitowe gniazdko sieciowe oraz dwa USB. Trzecie wraz sześcioma diodami oraz wyłącznikiem i przyciskiem do uruchamiania backupu są dostępne na ściance czołowej.

Budowa

Pracą DS211, jednego z najnowocześniejszych serwerów w ofercie Synology kieruje najnowszy komputer jednoukładowemy Marvella, taktowany zegarem 1600 MHz. Obudowę NAS-u Synology w wersji 2011 otwiera się równie łatwo... czytaj więcej »

Asus NAS-M25

Asus NAS-M25

Asus NAS-M25 jest niewielkim serwerem z miejscem na dwa dyski twarde SATA II, z obsługą modeli większych od dwóch terabajtów. Poza niezłą wydajnością urządzenie wyróżnia się "makopodobnym" wystrojem i banalnie prostą instalacją dysków. Z wielu zastosowań jako pierwsze wymienia się tworzenie kopii systemu i tworzenie centrum rozrywki. Jak dotąd NAS-M25 jest jedynym NAS-em w ofercie Asusa.

Budowa

Pracą serwera kieruje często wykorzystywany w najlepszych modelach komputer jednoukładowy Marvell 6182, taktowany zegarem 1200 MHz. W Asusie zainstalowano wyjątkowo wielkie pamięci. RAM liczy aż 512 MB, dwukrotnie więcej niż zwykle. W... czytaj więcej »

D-Link DNS-325

D-Link DNS-325

D-Link DNS-325 pracuje pod kontrolą jednoukładowego komputera Marvell 1200 MHz. W urządzeniu jest miejsce na dwa dyski twarde, pracujące osobno albo w konfiguracjach JBOD, RAID 0 lub 1. Obudowa wyróżnia się dobrym oprogramowaniem sieciowym.

D-Link DNS-325 jest poprawioną wersją modelu DNS-320. Poprawioną przede wszystkim ze względu na wydajność. Aby to osiągnąć podwojono ilość pamięci RAM ze 128 do 256 MB. Ale najważniejsza zmiana polega na wymianie jednoukładowego... czytaj więcej »

Zalety:

 • Gigantyczna wydajność
 • Bogactwo funkcji sieciowych
 • Łatwa instalacja

Wady:

 • Wysoka cena

QNAP TS-212

QNAP TS-212

W QNAP TS-212 jest miejsce na dwa dyski twarde. Urządzenie należy do najbardziej wydajnych NAS-ów. Czyta w tempie 540 Mb/s, zapisuje 350 Mb w ciągu sekundy. Sprawnie przebiega obsługa samego pliku. Oprogramowanie QNAP TS-212, bazujace na Linuksie, ma wiele interesujących funkcji.

Budowa

QNAP TS-212 należy do najnowocześniejszych serwerów w ofercie producenta. Pracą urządzenia kieruje komputer jednoukładowy Marvella 6182, taktowany zegarem 1200 MHz. Obudowę NAS-u otwiera się łatwiej niż dawniej. Wystarczy jedną... czytaj więcej »

Zalety:

 • Serwer WWW z PHP/MySQL
 • Duża wydajność
 • Wiele funkcji

Fujitsu Celvin NAS Server Q700

Fujitsu Celvin NAS Server Q700

Budowa

Fujitsu Celvin NAS Server Q700 ma dwie zatoki na twarde dyski. W testowanej wersji były tam zamontowane dwa napędy Hitachi o łącznej pojemności dwóch terabajtów. Napęd serwerowi nadaje komputer jednoukładowy... czytaj więcej »

Zalety:

 • Błyskawiczny odczyt
 • Profesjonalne funkcje

Wady:

 • Spora cena
 • Dużo wolniejszy zapis

WD MyBook Live 1TB

WD MyBook Live 1TB

Western Digital MyBook Live 1TB jest małym jednodyskowym serwerem przeznaczonym do pracy w domu lub małej firmie. Został wyposażony w jednoterabajtowy dysk WD z zielonej serii. Wewnatrz jest komputer jednoukładowy Applied Micro APM82181 i 256 MB RAM-u.

Budowa

Western Digital MyBook Live trafił do testów w wersji z dyskiem jednoterabajtowym. W ofercie są jeszcze modele z wbudowaną dwu- i trzykrotnie większą pamięcią. W każdym wypadku jest to dysk WD z zielonej serii, mniej wydajny od... czytaj więcej »

Zalety:

 • dobre transfery
 • niska cena

Wady:

 • wolny interfejs WWW
 • skromne możliwości

Buffalo LinkStation Pro

Buffalo LinkStation Pro

Buffalo LinkStation Pro należy do serwerów jednodyskowych napędzanych bardzo wydajnym komputerem Marvell 6281 1,6 GHz. Przeznaczony jest do obsługi sieci domowych i niewielkich firm. W testowanym egzemplarzu zamontowano terabajtową Barracudę, producent oferuje jeszcze model z dyskiem dwu terabajtowym. Gniazdo USB można wykorzystać do podłączenia dodatkowej pamięci, sterowania zasilaczem awaryjnym albo drukarką.

Budowa

Serwer pracuje pod kontrolą komputera jednoukładowego Marvell 6281, taktowanego zegarem 1600 MHz. Wspieranym RAM-em wielkości 256 MB. Dysk twardy, Seagate Barracuda 7200.12, jest zamontowany na stałe i podłączony przez interfejs SATA... czytaj więcej »


Zobacz również
Przetestuj szybkość swojego łącza w komputerze i smartfonie
Prawidłowa konfiguracja BIOS - jak to zrobić?