Najlepsze czytniki e-booków

Kindle nadal wyznacza trendy w branży czytników e-booków, konkurencja jednak ma też coś do powiedzenia i oferuje całkiem dobre konstrukcje o sporych możliwościach za rozsądną cenę. Sprawdzamy, który z obecnie sprzedawanych czytników jest najlepszy do czytania elektronicznych książek.

Czytniki e-booków nie są tak popularne jak tablety. Nie ma się czemu dziwić, bo te ostatnie są coraz tańsze i bardziej wszechstronne. Jeżeli jednak zależy ci na możliwości komfortowego czytania elektronicznych wydań, to nic nie zastąpi dobrego e-booka. Kindle to prekursor dzisiejszych czytników e-booków i produkt, który pozostawia daleko w tyle tablety jeżeli chodzi o wygodę czytania elektronicznych książek. Trzeba jednak pamiętać o tym, że klasyczny e-book to produkt specyficzny, który świetnie nadaje się świetnym wyborem do czytania książek, ale daleko mu do wszechstronności dzisiejszych tabletów, nawet najtańszych.

Cyfrowy atrament

Koncepcja stworzenia elektronicznego papieru, który będzie równie wygodny w czytaniu jak zwykły, powstała w latach 70. ubiegłego wieku i od tamtego czasu jest ciągle udoskonalana. Doskonałym przykładem wykorzystania tej technologii są e-booki, które dzięki technologii E-Ink z powodzeniem można wykorzystać do czytania książek. Zasada działania wyświetlaczy E-Ink diametralnie różni się od powszechnie stosowanych w elektronice matryc LCD, bo w wyświetlaczach E-Ink zastosowano elektroniczny tusz, który sterowany polem elektromagnetycznym tworzy dowolne wzory na powierzchni ekranu.

Głównym składnikiem wyświetlacza E-Ink są miliony maleńkich kapsułek o średnicy ludzkiego włosa, które zawierają zawieszone w przezroczystym płynie białe cząsteczki naładowane dodatnio i czarne naładowane ujemnie. W praktyce białe cząsteczki poddane oddziaływaniu ujemnego pola elektromagnetycznego przesuwają się w górę i stają widoczne, podczas gdy przeciwstawne pole elektromagnetyczne przyciąga czarne cząsteczki w mikrokapsułkach na dół, co czyni je niewidocznymi. Odwracając proces, czarne cząsteczki przesuwają się na górę w mikrokapsułkach i w ten sposób na wyświetlaczu dany punkt zabarwia się na czarno. Cząstki elektronicznego atramentu są nadrukowywane na plastikowe tworzywo, które następnie jest laminowane z razem z warstwą przewodników elektrycznych, tworzących wzór pikseli.

Ważną cechą wspomnianej technologii jest to, że im więcej światła pada na powierzchnię ekranu E-Ink, tym wyświetlany tekst jest wyraźniejszy. Dlatego latem w słoneczny dzień można z powodzeniem korzystać z e-booków, podczas gdy tablety z wyświetlaczami LCD stają się nieczytelne. Dzięki wyeliminowaniu elementów świecących oraz konieczności ciągłego odświeżania obrazu ekran E-Ink nie męczy też wzroku i zapewnia dobry obraz nawet w pełnym słońcu. Ma to również wady, bo w nocy przy zgaszonym świetle wyświetlacze bez podświetlania nie nadają się do użytku, gdyż tekst będzie niewidoczny, podobnie jak w zwykłej książce.

Wyświetlacz E-Ink zużywa niewiele prądu, bo tylko do wyświetlania tekstu. Gdy nie zmieniasz strony, obraz pozostaje na ekranie bez pobierania prądu nawet po kilku dniach Dzięki temu e-booki działają bez ładowania dużo dłużej niż urządzenie z ekranami LCD. Ponadto kąty widzenia na wyświetlaczach E-Ink są takie same jak w tradycyjnych książkach – to zaleta nieosiągalna dla ekranów LCD. Wadą E-Inków jest natomiast odwzorowywanie tylko 16 odcieni szarości. Chociaż i na to znalazł się sposób wraz z pojawieniem się technologii Triton.

Kolorowy e-papier

Triton Color to opracowana przez firmę E-Ink w 2010 roku nowa generacja kolorowego papieru elektronicznego. Wykorzystuje ona również mikrokapsułki z czarnymi i białymi cząsteczkami, tyle że na powierzchni ekranu dodano tablicę filtrów CFA (Colored Filter Array). Składa się ona z czterech subpikseli: (czerwonego, zielonego, niebieskiego i białego), które dzięki odpowiedniemu naładowaniu mikrokapsułek pozwalają na uzyskanie pożądanego koloru. Spytasz zapewne, po co biały kolor subpikseli? Jest on konieczny do uzyskania np. jaśniejszych odcieni. Na przykład otrzymanie koloru niebieskiego wymaga zabarwienia na biało mikrokapsułek umieszczonych pod niebieskim subpikselem, pozostałe zaś są wygaszane czarnym „atramentem”. Jednak gdy potrzebny jest kolor jasnoniebieski, to dodatkowo zostają zabarwione na biało kapsułki pod białym subpikselem. Jednak jest to technologia niedoskonała, bo bardzo trudno uzyskać barwy przejściowe, a efekt daleki jest od tego, co oferują wyświetlacze LCD. Głębia koloru na tego typu ekranach ma obejmować 4096 barw, a kontrast to minimum 10:1. Pozwoli to na komfortowe czytanie czasopism, w których znajduje się wiele fotografii i rysunków.

Elektroniczne książki

Formaty zapisywania elektronicznych dokumentów PDF, HTML, DOC, RTF, znane z komputerów, w wypadku e-booków wzbogacono o dodatkowe, opracowane na potrzeby e-booków (EPU, MOBI). Zasada jest prosta: im więcej formatów obsługuje czytnik, tym łatwiej się z niego korzysta. Obsługa tych formatów pozwala na szybką wymianę książek ze znajomymi (zwłaszcza gdy e-book wyposażono w czytnik kart pamięci). W przeciwnym razie trzeba je konwertować na obsługiwany przez czytnik format, co nie jest zawsze możliwe czy wygodne (wymaga dostępu do komputera).

Co w testach

Kindle dostępny jest już w kilku wersjach, różniących się wyposażeniem i możliwościami. Dobrą alternatywą są czytniki Onyx czy PocketBook z ekranami E-Ink Pearl, o wysokim jak na te urządzenia kontraście 10:1. Część producentów, np. Prestigio, oferuje klasyczne czytniki z ekranami E-Ink oraz ze zwykłymi wyświetlaczami LCD. Te ostatnie to tablety, przystosowane do czytania formatów EPUB czy MOBI.


Zobacz również
Laptopy z serii Explore PRO to wiosenna nowość od Kruger&Matz
Galaxy S9 zostanie "zawinięty w ekran"