Najlepsze drukarki z systemem stałego zasilania atramentem.

Testujemy tanie w eksploatacji drukarki atramentowe z systemem stałego zasilania tuszem. Zobaczcie jak tego typu urządzenia działają w praktyce, i które z oferowanych modeli najlepiej nadają się do zastosowań domowych, sprawdzą się biurach czy w drukowaniu zdjęć.

Po raz pierwszy mamy okazję testować urządzenia drukujące tak tanie w eksploatacji, że nie opłaca się kupować do nich nieoryginalnych materiałów eksploatacyjnych. To drukarki i urządzenia wielofunkcyjne wyposażone w system stałego zasilania atramentem, w których standardowe wkłady zastąpiono butelkami z tuszem. To istotna zmiana, bo dołączane butelki mają nie tylko wysoką pojemność, ale są też bardzo tanie.

ASARTO to innowacyjna, wielokrotnie nagradzana marka tonerów, tuszów i taśm. Marka, która z sukcesem podbiła rynek. Opracowana, by spełnić oczekiwania wymagających Klientów i zaoferować produkty godne zaufania z szerokim pakietem gwarancyjnym. ASARTO to jakość, wydajność i rozsądna cena.

Dowiedz się więcej o produktach Asarto

Prekursorem tego rozwiązania są systemy CISS produkowane przez zewnętrzne firmy. Najczęściej składają się one z wkładów identycznych z oryginalnymi, rurek łączących wkłady ze zbiornikami na tusz ustawionymi obok drukarki. Wkłady wchodzące w skład systemu CISS montuje się w miejsce oryginalnych nabojów (np. karetkę drukarki), a z zewnętrznych zbiorników doprowadzany jest tusz. Tego typu rozwiązanie pozwala znacznie obniżyć koszty drukowania, ale bazuje na niekręgielnej konstrukcji i alternatywnych tuszach. Nie są polecane przez producentów drukarek i jest w tym sporo racji. Podczas montażu tego typu systemu nie ingeruje się w mechanizm drukujący a montaż przypomina wymianę zużytych wkładów co teoretycznie nie powinno wpłynąć na pracę drukarki. Wiele jednak zależy od jakości wykonania całego systemu CISS i używanych tuszy a tutaj panuje wolna amerykanka.

Zobacz również:

Kupujący nigdy nie ma pewności, że dolewane do zbiorników tusze spełniają zalecenia producenta drukarki. O ile z pogorszoną jakością wydrzyków można się pogodzić, to dużo większym problemem jest zapychanie głowicy drukującej (zbyt duże cząsteczki). Istnieje też ryzyko uszkodzenia głowicy drukującej a jej wymiana to spory wydatek. Dyskusyjna jest też trwałość wydruków, które często blakną lub rozmazują się (dłuższy czas schnięcia). Teraz dzięki drukarkom wyposażonym przez produktów w system stałego zasilania atramentem te niegodności zostały całkowicie wyeliminowane. Użytkownik może cieszyć się bardzo niskimi kosztami i jednocześnie korzystać z oryginalnych tuszy, które gwarantują dobrą jakość i bezproblemową pracę urządzenia.

Drukarki w testach

Drukarki w testach

Aktulane ceny wymienionych wyżej drukarek:

Rozwiązania producentów drukarek

Epson od kilku lat oferuje drukarki z wbudowanym i zaprojektowanym przez niego systemem stałego zasilania atramentem (ITS – Ink Tank System). W zależności od modelu drukarki przymocowany jest on na stałe do obudowy, lub na niej zawieszony. W podstawowej wersji składa się z czterech zbiorników (po 70 ml) na tusze (purpurowy, błękitny, żółty, czarny. (ITS). Na początku tego typu urządzenia traktowane były jako ciekawostka. Szybko jednak okazało się, że są proste w obsłudze, oferują dobrą jakość wydruków, bezproblemową pracę i bardzo niskie koszty drukowania. Użytkownicy coraz chętniej je kupowali. Obecnie ten producent ma kilkanaście różnorakich urządzeń wyposażonych w ITS. Jako jeden z pierwszych zaoferował też drukarkę fotograficzną, która wyposażona jest w sześciokolorowy mechanizm drukujący ITS. Dokupujemy do niej butelki o pojemności 70 ml, które kosztują ok 40 zł.

Epson L655
Epson L655

Epson L655

Epson L655 ma czterokolorowy mechanizm drukujący. System ITS jest przymocowany do prawego boku obudowy, węże doprowadzające atrament do głowicy drukującej ukryte są w obudowie. Zbiorniki na kolorowe tusze mają pojemność po 70 ml, czarny jest dwukrotnie większy. Dolewanie tuszy wymaga jedynie odchylenia klapki zamontowanej na systemie ITS i wyciągnięcia silikonowych zatyczek z poszczególnych zbiorników.

Epson L655

Epson L655

Aktualne ceny Epson L655:

Ciekawostką są też monochromatyczne drukarki atramentowe Epsona wyposażone w duży (140 ml) zbiornik, po napełnieniu, którego można wydrukować nawet 6000 stron. Co ważne butelka z czarnym tuszem kosztuje niecałe 50 zł. Koszty drukowania są więc bardzo niskie.

Canon ma kilka urządzeń drukujących wyposażonych w system stałego zasilania atramentem. To drukarka G1400 i urządzenia wielofunkcyjne z serii G2000 i G3000. Wszystkie wyposażone są w ten sam czterokolorowy system dolewania tuszu, który umieszczono w obudowie drukarki. Zbiornik na czarny tusz mieści 140 ml atramentu pigmentowego (6000 stron), kolorowe po 70 ml tuszu barwnikowego (7000 stron). Ciekawostką jest to, że zbiornik na czarny tusz umieszczony jest z lewej strony drukarki, a kolorowe z prawej. Dzięki umieszczeniu zbiorników z przodu obudowy użytkownik może śledzić poziom ich napełnienia.

Brother DCP T700W
Brother DCP T700W

Brother DCP T700W

Zamontowany w obudowie system stałego zasilania atramentem, składa się z trzech mniejszych zbiorników na kolorowe tusze i jednego większego na czarny tusz. Napełniony zbiornik na czarny tusz wystarcza na wydrukowanie 6000 stron, kolorowe na 5000 stron.

Brother DCP T700W

Brother DCP T700W

Aktualne ceny Brother DCP T700W:

Brother oferuje trzy urządzenia drukujące wyposażone w system zasilania atramentem. To drukarka i dwa urządzenia wielofunkcyjne. W tych drukarkach system stałego zasilania atramentem również umieszczono w obudowie. W przeciwieństwie do systemu Canona, drukarkach Brothera wszystkie zbiorniki na atrament znajdują się obok siebie. Mamy do nich też wygodny dostęp, bo wystarczy odchylić niewielką klapkę z przodu obudowy a nie podnosić górnej części urządzenia jak w drukarkach Canona. Butelki z kolorowymi tuszami (purpurowy, błękitny, żółty) wystarczają na wydrukowanie 5000 stron i kosztują ok 22 zł. Butelka z czarnym tuszem wystarcza na wydrukowanie 6000 stron i kosztuje ok 29 zł. Zbiorniki wykonane są z przezroczystego materiału i umieszczone z przodu obudowy co ułatwia sprawdzanie poziomu tuszy.

Canon Pixma G3400
Canon Pixma G3400

Canon Pixma G3400

Zbiorniki na tusze umieszczone są z przodu urządzenia i dzięki przezroczystym ściankom można podglądać ich stopień napełnienia. Zbiornik na czarny tusz ma pojemność 135 ml i po napełnieniu wystarcza na wydrukowanie 6000 stron. Zbiorniki z pozostałymi tuszami barwnikowymi (purpurowy, błękitny, żółty) pozwalają na wydrukowanie do 7000 stron w kolorze.

Canon Pixma G3400

Canon Pixma G3400

AKtualne ceny Canon Pixma G3400:

Systemy stałego zasilania atramentem w praktyce

Zbiorniki z tuszem zamknięte są za pomocą silikonowych zatyczek, które zapobiegają wylewaniu się tuszu podczas przenoszenia drukarki i zmniejszają parowanie. Producenci stosują też dodatkowe filtry, które oczyszczają tusz z kurzu, drobin i nie doprowadzają do powstawania pęcherzyków powietrza.

Producenci zadbali o to żeby dolewanie tuszy nie sprawiało większych problemów. Podczas procesu dolewania tuszu można jednak się pobrudzić, dlatego warto założyć lateksowe rękawiczki. Trzeba pamiętać też o tym żeby nie doprowadzić do przelania, lub nalania tuszu „pod nakrętkę”.

Drukowanie bez tuszu może doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu drukującego. Dlatego trzeba monitorować poziom tuszy w zbiornikach. Co ważne, lepiej jest to samemu sprawdzać niż sugerować się wyświetlanymi na ekranie komunikatami, bo te opierają się szacunkowych wyliczeniach.

Relacja z testów

Niestety oferta drukarek z wbudowanym systemem stałego zasilania atramentem ciągle jest uboga. Urządzenia Brothera z systemem stałego zasilania atramentem mają identyczny mechanizm drukujący a różnią się tylko dodatkowym wyposażeniem. Canon również oferuje urządzenia bazujące na tym samym mechanizmie drukującym. Jedynie Epson ma szerokie portfolio urządzeń różniących się budową mechanizmu drukującego i systemu ITS (4 – kolorowy, 4 – kolorowy z powiększonym zbiornikiem na czarny tusz, 6 – kolorowy fotograficzny, monochromatyczny). To dlatego w naszym teście znajdziecie aż cztery urządzenia tego producenta.

Rzadkością są urządzenia wyposażone w podajniki ADF, moduł druku dwustronnego czy kartę Ethernet. Również szybkość pracy testowanych przez nas drukarek nie jest zbyt wysoka. Na wydrukowanie 10 stronicowego dokumentu zawierającego tekst i grafiki potrzebują nawet 3 - 4 minut. Podczas gdy laserowe drukarki kolorowe za około 1000 zł w tym czasie drukują 50 stronicowy dokument.

Wszystkie testowane przez nas drukarki i urządzenia wielofunkcyjne charakteryzują się za to niskimi kosztami drukowania, które zawstydziłyby niejeden rozbudowany i o wiele droższy kombajn biurowy. Oferują też dobrą jakość wydruków i bez problemów można je wykorzystać do drukowania dokumentów i zdjęć. Co ważne korzystanie z oryginalnych tuszy nie sprawia najmniejszych problemów a dzięki nim testowane urządzenia mogą drukować zawsze w optymalnej jakości.


Zobacz również
Laptopy z serii Explore PRO to wiosenna nowość od Kruger&Matz
Galaxy S9 zostanie "zawinięty w ekran"