Najlepsze laptopy do 4500 zł

Producenci zasypali nas różnorodnymi laptopami od tanich w cenie poniżej 2000 zł po drogie modele do pracy, multimediów, gier. Wszystkie przetestowaliśmy jednakową procedurą testową i na podstawie przeprowadzonych testów wybraliśmy najlepsze modele do 4500 zł. Pracy mieliśmy sporo, bo chcieliśmy mieć dokładne dane nie tylko o ich wydajności, wyposażeniu, ale też jakości zastosowanych ekranów, szybkości zamontowanych dysków i czasie pracy na baterii.

Do testów zaprosiliśmy wszystkich producentów laptopów, choć nie każdy z nich odpowiedział na nasz apel. Niemożliwe okazało się zdobycie np. nowych laptopów HP i Samsunga bo producenci sami czekają na nowe modele, które odświeżą aktualną ofertę. Mamy nadzieję, że w przyszłości nadrobimy te zaległości. Trzeba też pożegnać się z laptopami Sony, które niestety nie są już produkowane. Szkoda, bo komputery Sony Vaio zawsze wyróżniały się na tle konkurencji.

W laptopach za 3 – 4,5 tyś złotych królują procesory Intela z najbardziej zaawansowanych technologicznie rodzin Core i7 i Core i5. To doskonałe jednostki do budowy wydajnego laptopa np. do multimediów i gier o ile laptop będzie wyposażony w dodatkową wydajną kartą graficzną. Obecnie najpopularniejsze są układy graficzne Nvidii z rodziny GeForce 800 i AMD Radeon R5 – R7. GeForce 820-840 to podstawowa seria układów graficznych Nvidii, którą ostatnio producent wzbogacił o wydajniejsze odpowiedniki GeFroce GTX (850 – 880M). Laptopy z układem GeForce 840M są bardzo popularne, a rozsądna konfiguracja z procesorem Core i5 (Acer Aspire E15 E5-571G-51GL) kosztuje tylko 2500 zł i w zupełności wystarczy do uruchamiania najnowszych gier w rozdzielczości 720p. Specjalne laptopy dla graczy jak np. Asus G56J z ekranem Full HD i układem graficznym GeForce GTX są jednak dużo droższe (ponad 4000 zł). Przemyśl jednak dokładnie tego typu zakup, bo jak łatwo można obliczyć za cenę tego typu laptopa z powodzeniem można kupić wydajniejszy stacjonarny zestaw.

CinemaBench to jeden z najlepszych testów mierzących wydajność procesora. Potrafi wykorzystać cały potencjał wszystkich rdzeni. Jego wyniki mają istotny wpływ na sumaryczną ocenę wydajności laptopa. Im niższy jest wynik tym szybszy jest laptop.

Laptopy z kartami graficznymi Nvidii standardowo wyposażone są technologię Optimus, która w zależności od potrzeby włącza lub wyłącza dodatkowy układ graficzny. Technologia ta wykorzystywana jest w praktycznie każdym laptopie z procesorem Intela i kartą graficzną Nvidii. AMD również ma swój odpowiednik, ale działa on mniej finezyjne i często wymaga wskazania jakie programy mają korzystać z wydajniejszej karty graficznej.

Turbodopalanie dzięki SSD

Na cenę laptopa duży wpływ ma rodzaj zastosowanego dysku. W tańszych laptopach jest to standardowy nośnik HDD - 5400 obr./min a w droższych montowane są wydajne dyski SSD. Są drogie, ale dzięki nim laptopy pracują bardzo szybko. Wystarczy spojrzeć na wyniki testu HD Tune, który wykorzystaliśmy do zmierzenia wydajności dysków. Średnia szybkość pracy dysków HDD to 100 MB/s (szybkość odczytu), najszybsze potrafią odczytywać dane z szybkością 130 -140 MB/s (Asus G56J). Podczas gdy dobrej jakości dysk SSD (Toshiba Portage R30-A-13T) potrafi pracować z dwukrotnie szybciej a najlepsze osiągają szybkość ponad 400 MB/s (Asus UX301L). Dodatkowo nośniki SSD są odporne na upadki, wstrząsy, nie hałasują podczas pracy i są energooszczędne.

Wydajność to nie wszystko

Czasami wystarczy laptopa wziąć do ręki, aby stwierdzić, że obudowa ugina się nawet pod niewielkim naciskiem. Dlatego testując laptopy dodatkowo ocenialiśmy konstrukcję korpusu obudowy i sztywność klapy chroniącej ekran. Modele z oceną 10 pkt wg nas mają mocną i odporną na codzienne trudy konstrukcję, która powinna długo służyć. Ocena 5 pkt przypadła modelom, które nie odbiegają od średniej. Pięta achillesową większości modeli jest wiotka klapa chroniąca ekran. Nawet typowo biznesowy laptop Toshiby Portage R30, który zbudowany jest ze stopu magnezu ma bardzo sztywny korpus (10/10 pkt) i klapę, która ugina się przy najmniejszym dociśnięciu (5/10 pkt).

Pojemność i rodzaj dysku

Acer Aspire V3-371 - 1000 GB (HDD)

Acer Aspire E15 E5-571G-51GL - 1000 GB (HDD)

Asus G56JR - 750 GB (HDD)

Asus UX301L - 128 GB (SSD)

Dell Inspiron 15 -3542 - 500 GB (HDD)

Lenovo G50-70 1000 GB - (HDD)

MSI GP60 2PE-004XPL Leopard - 1000 GB (HDD)

Packard Bell EasyNote TE69BM 500 GB (HDD)

Toshiba Portage R30-A-13T 128 GB (SSD)

Toshiba Satellite L70-B-10W 750 GB (HDD)

Każdy z testowanych laptopów poddaliśmy 10 godzinnemu testowi obciążenia karty graficznej i procesora. Podczas tego testu monitorowana była na bieżąco temperatura newralgicznych podzespołów i obudowy (za pomocą skalibrowanego pirometru). Uzyskane wyniki były główną składową oceny jakości. Dodatkowo subiektywnie ocenialiśmy głośność pracy laptopa. W tabeli znajdziecie też dokładne informacje o klawiaturach. Coraz więcej modeli wykorzystuje tzw. klawiatury wyspowe z niedużymi i szeroko rozstawiony klawiszami. Są one mniej podatne na gromadzenie się kurzu i brudu pod klawiszami. Dodatkowe punkty przysługiwały laptopom wyposażonym w podświetlane klawisze. Tego typu funkcjonalność ma coraz więcej laptopów i prawie wszystkie ultrabooki.

Ekran

Sporo uwagi poświeciliśmy wykorzystywanym ekranom, które poddaliśmy ocenie subiektywnej (kąty widzenia) i testom za pomocą specjalistycznego kolorymetru (maksymalna jasność, kontrast, reprodukcja barw). Szczególnie istotne były dla nas: maksymalna jasność i współczynnik deltaE. Tylko ekrany o jasności powyżej 250 cd/m2 wyświetlają obraz widoczny w słoneczny dzień. Wysoka jasność przydaje się też podczas oglądania filmów, podobnie jak wysoki kontrast. Współczynnik deltaE określa natomiast odchylenie od próbki wzorcowej, dlatego im jest on mniejszy tym lepiej. Najlepsze ekrany, które są fabrycznie skalibrowane przez producenta osiągają wyniki do 2 - 3 pkt. W laptopach wynik poniżej 5 pkt uznaje się za bardzo dobry i do takich zaliczamy matryce wykorzystywane w obu laptopach Asusa. Modele, które otrzymały większą ilość punktów wymagają kalibracji obrazu, tak aby uzyskać odpowiednie zbilansowanie podstawowych kolorów.

Czas pracy na baterii

Do sprawdzania czasu pracy na baterii wykorzystaliśmy autorski skrypt, który symulował pracę użytkowania podczas przeglądania internetu, oglądania filmów z serwisu YouTube. Test kończył się gdy poziom baterii spadał poniżej 10%. Podczas testów wybrany był „Zrównoważony” schemat zasilania a jasność ekranu zmniejszona do 50%.

Po przeprowadzonych testach wnioski są dosyć oczywiste. Niezbędne minimum w przypadku laptopów z wydajną kartą graficzną to akumulator pojemności 5000 mAh a i tak wystarcza on na 3 - 4 godziny intensywnego korzystania z Internetu (Asus G56J- 207 minut). Chcąc dysponować laptopem długo działającym na baterii warto wybrać laptopa, który wykorzystuje zintegrowany w procesorze układ graficzny. Tego typu modele nawet wyposażone w akumulator o pojemności 2200 mAh potrafią działać na baterii ponad 300 minut (Packard Bell EasyNote TE69BM). Najlepsze modele jak np. Toshiba Portage R30-A-13T wyposażone są jednak w akumulatory o pojemności powyżej 5000 mAh i energooszczędne procesory. Wówczas ich czas pracy znacznie się wydłuża.


Zobacz również
Przetestuj szybkość swojego łącza w komputerze i smartfonie
Prawidłowa konfiguracja BIOS - jak to zrobić?