Najlepsze małe laptopy - zamiast netbooka

Przedstawiamy najlepsze laptopy klasy mini. Są małe, lekkie, a przy tym znacznie wydajniejsze od netbooków. Niestety w parze z możliwościami idzie także nieco wyższa cena.

Cienkie i lekkie laptopy ultra przenośne są krokiem naprzód w stosunku do netbooków. Jasne, że ultra przenośne laptopy ważą nieco więcej od swoich konkurentów. Dodatek ten oznacza jednak większą ilość RAM-u, lepszy procesor czy większy ekran.

Zobacz nasze testy: najlepsze małe laptopy

Tego typu komputery są idealne dla użytkowników szukających pełniejszych doświadczeń, w rodzaju tych, których doznają właściciele pełnoprawnych komputerów PC, a jednak w dalszym ciągu pragnących zachować możliwości przenośne netbooka. Rozmiary ekranów są różne - od 11 do 14 cali, jednak modele o większych ekranach są rozważane w kategorii ultra przenośnych tylko wtedy gdy są naprawdę cienkie. Możesz spodziewać się, że ultra przenośny laptop będzie ważył od około 1,5 do 2 kilogramów. Zazwyczaj długość operowania na baterii rozciąga się na przedział od 4-6 godzin pracy. Ceny generalnie bardzo się różnią. Tego typu sprzęt można dostać już za 1200-1500 złotych, lecz lepsze modele, supercienkie o większym ekranie mogą zaczynać się od 3000 złotych.

W porównaniu do netbooków, laptopy ultra przenośne oferują dużo większą moc obliczeniową procesora. W droższych modelach, można nawet otrzymać wydajność zbliżoną do dużych i ciężkich notebooków. Ultra przenośne laptopy wykorzystują bardzo często procesory Dual Core lub procesory o niskim napięciu od Intela, czy AMD. Nie są one może tak potężne, jak w większych notebookach (czy dużo droższych ultra przenośnych), lecz są zdecydowanie bardziej wydajne od procesorów Atom, które znajdujemy w netbookach. Większość laptopów ultra przenośnych ma również zainstalowane 2 - 4 GB RAM. Rezultatem tego jest fakt, iż ultra przenośne laptopy sprawują się o wiele lepiej niż netbooki w codziennych zadaniach, i są w stanie obsługiwać wiele aplikacji jednocześnie.

W imię uszczuplenia wagi, obniżenia kosztu i zwiększenia żywotności baterii ultra przenośne laptopy bardzo często wykorzystują karty graficzne zintegrowane na płycie głównej. Skutkuje to tym, że naprawdę ciężko im radzić sobie z nowoczesnymi grami wideo czy z dekodowaniem filmów.

Który mały laptop jest najlepszy? Zapraszamy do rankingu. Pod zdjęciem każdego urządzenia znajduje się odnośnik do pełnej recenzji oraz specyfikacji.


Zobacz również
Przetestuj szybkość swojego łącza w komputerze i smartfonie
Prawidłowa konfiguracja BIOS - jak to zrobić?