Najlepsze roboty odkurzające 2016 - 2017r

Dobrej jakości robot odkurzający wjedzie na nawet grube dywany i odkurzy każdy rodzaj podłogi. Ma rozbudowane algorytmy poruszania się i wie jak trafić do stacji dokującej. Najbardziej zaawansowane modele skanując przestrzeń wokół robota, widzą przeszkody a przy okazji tworzą w swojej pamięci mapę mieszkania. Jeżdżą systematycznie, tak żeby pracować z jak najwyższą skutecznością.

Wbrew obiegowej opinii roboty odkurzają to nie wymyślny gadżet dla nowobogackich, a funkcjonalne urządzenia, które pomogą utrzymać dom w czystości. automatycznie o określonej godzinie zaczynają odkurzać , a po skończeniu pracy wracają do stacji dokującej.

Ich obsługa jest banalnie prosta i ogranicza się najczęściej do zaprogramowania robota, tak żeby wiedział w jakich dniach, i o której godzinie ma się uruchamiać. Nie wymagają naszej obecności, ale co jakiś czas trzeba opróżnić pojemnik na śmieci i sprawdzić mechanizm sprzątający.

Zobacz również:

Roboty odkurzające iRobota (oprócz modelu Roomba 980) preferują losowy sposób poruszania się. Dzięki rozbudowanym algorytmom potrafią dokładnie posprzątać wokół nóg od stołów czy krzeseł. Są też tak zaprogramowane, że jadąc z jednej strony otwartych drzwi wiedzą, że muszą odkurzyć również za nimi. Jeżdżąc w losowy wybranych kierunkach dzięki czujnikowi zabrudzeń wiedzą, że dane miejsce trzeba dokładniej posprzątać i uruchamiają wówczas tryb punktowego sprzątania. Nie się wiec tak bezmyślne jak by się wydawało.

Aktualne ceny iRobot Roomba 980:

Nie widzą jednak przeszkód dopóki do niech nie dojadą i nie tworzą mapy pomieszczenia w swojej pamięci. Uruchamiając takiego robota w jednym pokoju szybko zauważymy, że niektóre miejsca sprząta nawet kilkukrotnie. Robot pracujący jednak 4 - 5 pokojowym mieszkaniu lub o dużej powierzchni będzie miał jednak spory kłopot żeby je codziennie całe odkurzyć. Nie starczy ma na to akumulatora, a losowy system poruszania się sprawia, że robot do niektórych pokoi wjedzie, odbije się kilka razy i wyjedzie.

W losowo wybranych kierunkach poruszają się też najtańsze roboty odkurzające, często będące kopią iRobotów. Tyle że, one mają szczątkowe algorytmy, pozbawione są czujników zabrudzeń. Po prostu jeżdżą w różnych kierunkach odbijając się od ścian i przedmiotów. Przez to daleko im do skuteczności swojego pierwowzoru.

Roboty odkurzające, które preferują systematyczny sposób jeżdżenia działają inaczej. Np. wszystkie roboty Neato po uruchomieniu, najpierw za pomocą lasera skanują pokój na wysokości ok 8 - 9 cm od podłogi. Następnie skręcają w prawo i zaczynają odkurzać wzdłuż ścian, w narożnikach a potem systematycznie sprzątają całą powierzchnię pokoju i mieszkania. Jak zobaczą otwarty pokój to wjadą do niego i go posprzątają, tworząc w swojej pamięci plan mieszkania.

Ich priorytetem jest odkurzenie całego mieszkania i wjechanie do każdego pokoju, bez konieczności używania wirtualnych latarń. Po odkurzeniu całego pokoju, czy mieszkania wracają do stacji dokującej, niezależnie od poziomu naładowania akumulatora.

iRobot Roomba 980 również sprząta systematycznie całą powierzchnię mieszkania i ma opcję „mapowania” mieszkania. Umieszczona na obudowie kamera skanuje punkty charakterystyczne na suficie. Producent wyposażył robota też w zaawansowany czujnik zabrudzeń (optyczno akustyczny). Dzięki niemu robot sprzątając systematycznie po wykryciu skupiska zabrudzeń zatrzymuje się i uruchamia tryb punktowego sprzątania, dopóki nie odkurzy całego brudu. Jest inteligentny.

Budowa mechanizmu sprzątającego

Zarówno Neato jak i iRobot mają swoje pomysły na budowę mechanizmu sprzątającego. Samsung również ma autorskie rozwiązanie. Mniejsi producenci często kopiują mechanizmy iRobota, są też odkurzacze, które mają tylko turbinę zasysającą brud.

Odkurzacze

iRobota z rodziny 600 dobrze sprzątają na twardych powierzchniach i dywanach. Roboty odkurzające Neato Botvac D5, D85 i Connected dzięki długiej szczotce „Combo” z włosiem są idealnym wyborem dla osób, które mają zwierzęta i dywany. Potrafią dokładnie wyczesać dywany z sierści.

Warto też wspomnieć o mechanizmie sprzątania AeroForce, który montowany jest w iRobotach z serii 800 (np. Roomba 876) i Roombie 980. Składa się on z dwóch silikonowych rolek z wypustkami, które obracając się przeciwbieżnie zbierają brud do pojemnika na śmieci. Pomaga też w tym turbina wytwarzającej podciśnienie.

Ten mechanizm w połączeniu z czujnikiem zabrudzenia (optyczno akustyczny) jest bardzo efektywny na gładkich powierzchniach, twardych podłogach i pętelkowych wykładzinach. Na dywanach również spisuje się dobrze, aczkolwiek nie jest tak skuteczny jak duża szczotka z włosiem, która wyczesuje dywan. Dotyczy to jednak zbierania sierści zwierząt z dywanów, bo piasek czy inne zabrudzenia dzięki mechanizmowi wykrywania zabrudzeń Roomba 876 potrafi skutecznie odkurzyć.

iRobot Roomba 990 ma też mechanizm AeroForce i dodatkowy czujnik, który po wykryciu dywanu automatycznie zwiększa obroty rolek i wydajność turbiny. Dzięki temu ten robot jest skuteczniejszy w sprzątaniu dywanów od Roomb z serii 800. Co ważne mechanizm AeroForce jest tak skonstruowany, że nie wplątują się w niego włosy czy sierść zwierząt. Jest pod tym względem prawie bezobsługowy.

Kształt obudowy

iRoboty i inne okrągłe roboty wyposażone są też w duże szczotki boczne. Jest to konieczne bo tego typu odkurzacze mają mechanizm sprzątający umieszczony po środku robota. Gdybyśmy przyłożyli takiego robota do narożnika, to okazuje się, że rolki sprzątające są odsunięte od ścian na ok 9 - 10 cm. Dlatego szczotki boczne mają za zadanie zgarnianie śmieci do głównego mechanizmu sprzątającego.

W rabatach Neato szczotka boczna może być niewielka bo te roboty mają główny mechanizm sprzątający umieszczony z przodu. Zaledwie kilka milimetrów od krawędzi obudowy a co za tym idzie ścian. Obudowa w kształcie litery „D” umożliwia robotowi wjechanie do narożnika.

Roboty odkurzające tylko za pomocą turbiny zasysającej nie są tak skuteczne w czyszczeniu dywanów czy wykładzin z np. sierści zwierząt jak modele wyposażone w rolki czy szczotki z włosiem. Dlatego tego typu rozwiązanie rzadko kiedy jest stosowane przez firmy, które zajmują się produkcją i projektowaniem robotów odkurzających.

Roboty stworzone do odkurzania dużych mieszkań

To czy robot jeździ systematycznie czy w sposób losowy ma decydujące znaczenie dla skuteczności sprzątania dużych mieszkań. W małych mieszkaniach roboty, które jeżdżą w losowo wybranych kierunkach niektóre miejsca będą sprzątały dwa razy, ale niektóre opuszczą. Jeżdżąc codziennie w ciągu kilku dni jest duża szansa, że każde miejsce będzie odkurzone przynajmniej raz, ale pewności nie ma.

Roboty jeżdżące systematycznie (wszystkie roboty Neato, Samsung PowerBot, iRobot Roomba 980) podczas każdego uruchomienia odkurzają całą powierzchnię mieszkania. Dlatego już po pierwszym sprzątaniu zauważymy, że w domu jest czyściej. Może się jednak zdarzyć, że w dużych mieszkaniach akumulator robota jeżdżącego systematycznie rozładuje się zanim urządzenie posprząta całą powierzchnię podłogi. Producenci znaleźli jednak na to sposób.

Wszystkie roboty odkurzające Neato, Samsung POWERbot i iRobot Roomba 980 w mieszkaniach, które nie są wstanie posprzątać na raz (jedne naładowanie akumulatora) sprzątają etapami. Po rozładowaniu akumulatora wracają do stacji dokującej, ładują się a potem jadą w miejsce gdzie przerwały sprzątanie, żeby dokończyć pracę. Pozostałe roboty iRobota tego nie potrafią.

Co więcej na czas pracy robota odkurzającego wpływ ma nie tylko powierzchnia mieszkania, ale też liczba elementów wyposażenia. Sporo prądu zużywa ma manewrowanie wokół przeszkód, np. sprzątanie wokół nóg od krzeseł, czy stołu. To dlatego np. tanie roboty długo działają, one po prostu nie starają się odkurzać wokół nóg od stołów czy objeżdżać mebli a po prostu się od nich odbijają. Wystarczy, że robot wjeździe na miękki dywan i szczotka do zgarniania śmieci będzie musiała pracować ze znacznym oporem co również zaowocuje krótszym czasem pracy urządzenia. To istotnie przekłada się na krótszy czas pracy robota.

Dlatego uważamy, że przyszłość wg nas należy do robotów, które jeżdżą systematycznie, tworzą w swojej pamięci mapę mieszkania i mają opcję dokończenia sprzątania. One po prostu sprzątają dotąd dopóki nie odkurzą mieszkania a nie do czasu rozładowania akumulatora. Jeśli dodamy do tego czujnik zabrudzeń, dobrą filtrację powietrza, duży pojemnik na śmieci i napęd jezdny, który pokona każdą przeszkodę to mamy obraz robota idealnego. Na razie jeszcze go nie ma, ale jest parę modeli, którym niewiele do tego brakuje.

Robot odkurzający faktycznie pomaga

Dobrej jakości robot okazuje się niecenionym pomocnikiem, podobnie jak zmywarka czy pralka. Dzięki niemu klasyczny odkurzacz pójdzie szybko w odstawkę a korzystać z niego będziecie w sytuacjach awaryjnych, lub np. do odkurzenia miejsc w które robot nie wjeżdża. Co ważne większość robotów ma obudowy o wysokości do 10 cm i bez problemów odkurzy również pod meblami. Czy w miejscach gdzie klasycznym odkurzaczem trudno byłoby nam odkurzyć bez odsuwana mebli.

Wszystkie testowane przez nas roboty sprzątające można zaprogramować tak, aby uruchamiały się w ustalonych dniach o określonej godzinie. Wyposażona są też w czujniki zderzeniowe i zbliżeniowe, informujące robota np. o tym, że dojechał do ściany, lub że w pobliżu znajduje się przeszkoda. Standardowym wyposażeniem są też czujniki krawędziowe, które dbają o to żeby robot nie spadł ze schodów, lub antresoli.

Roboty do testów dostarczyli:

DLF - importer robotów iRobot

4Robotics - importer robotów kalifornijskiej firmy Neato

www.najlepszeroboty.pl - sklep z robotami sprzątającymi.

Ceny robotów odkurzających (wg powyższego rankingu):

1. iRobot Roomba 980 - aktualna cena: Komputronik.pl, MediaMarkt.pl

2. Neato Botvac Connected - aktualna cena: Komputronik.pl, Mall.pl

3. Neato D5 Connected - aktualna cena: Komputronik.pl

4. iRobot Roomba 876 - aktualna cena: Komputronik.pl

5. Neato Botvac D85 - aktulna cana: Komputronik.pl, Mall.pl

6. Samsung Powerbot VR9000

7. iRobot Roomba 681 - aktualna cena: Komputronik.pl

8. Dirt Devil Navigator - aktualna cena: Morele.net, Mall.pl


Zobacz również
Laptopy z serii Explore PRO to wiosenna nowość od Kruger&Matz
Galaxy S9 zostanie "zawinięty w ekran"