Najlepsze smartfony do 1000 zł

Tanie i stylowe, tak w skrócie można opisać najnowszą generację smartfonów do 1000 zł. Sami zdziwieni jesteśmy ich jakością wykonania, możliwościami i wyposażeniem. Najciekawsze jest to, że najładniejsze i najciekawsze modele produkowane są przez relatywnie małe firmy, które bez problemów rywalizują z największymi gigantami, którzy tanie smartfony często traktują po macoszemu.

Wybierając smartfona do 1000 zł będziecie mieć spory orzech do zgryzienia. Dostępnych jest ponad 100 modeli, ale niestety ilość nie zawsze przekłada się na różnorodność. Najtańsze smartfony w cenie poniżej 500 zł często różnią się tylko nazwą i kosmetycznymi szczegółami. Znacznie ciekawsze są modele w cenie powyżej 500 zł i to właśnie tego typu smartfony znajdziecie w naszym teście. Zależało nam na różnorodności, dlatego pod uwagę wzięliśmy konstrukcje dysponujące dużymi ekranami jak np. LG G4 Stylus (5,7 cali), ale też smartfony z mniejszymi wyświetlaczami o przekątnej poniżej 5 cali. W sumie z prawie 30 wg nas interesujący modeli, wybraliśmy 10 najciekawszych lub mających najlepszy stosunek ceny do możliwości.

Najlepsze smartfony do 1000 zł - Serce smartfona

Testy podzieliliśmy na trzy główne etapy. Pierwszy polegał na sprawdzeniu szybkości pracy smartfonów, do którego wykorzystaliśmy popularne benchmarki jak 3DMark, PCMark, Antutu Benchamark, CPU Prime i aplikacje Basemarka.

Największą wagę w ocenie wydajności miały wyniki testu 3DMark Ice Storm Unlimited, który wiarygodnie sprawdza możliwości procesora i karty graficznej w przetwarzaniu grafiki 3D. Gdy nie planujecie grać to polecamy zwrócić uwagę na wyniki testów Basemark OS i CPU Prime, które skupiają się na pomiarach szybkości pracy procesora i pamięci.

Większość dobrych smartfonów do 1000 zł wykorzystuje platformę Qualcomm Snapdragon 410. To mający bardzo dobry stosunek ceny do wydajności układ zbudowany na bazie czterordzeniowego procesora Cortex A53 wykonanego w 28 nm procesie produkcyjnym. Wspomaga go akcelerator graficzny Adreno 306, który dobrze radzi sobie w niezbyt wymagających grach. Taki tandem dobrze pasuje do smartfonów wyposażonych w ekrany pracujące w rozdzielczości 1280p.

Liderami wydajności okazują się jednak smartfony wyposażone chipsety MediaTek MT6753 lub Qualcomm Snapdragon 615, które wykorzystują ośmiordzeniowe procesory i nowoczesne układy graficzne. Są one na wyposażeniu takich smartfonów jak Meizu m2 Note (MediaTek MT6753) i Kruger&Matz Live 3 (Snapdragon 615).

To najszybsze smartfony do 1000 zł zarówno pod względem wydajności zastosowanych procesorów jak i układów graficznych. W teście 3DMark Unlimited uzyskały ponad 6000 pkt, podczas gdy smartfony wyposażone w Snapdragona 410 nieco ponad 4000 pkt. Różnica jest więc wyraźna.

Dobrej jakości ekran

Nawet tani smartfon musi być wyposażony w ekran, który będzie szybko i precyzyjnie reagował na dotyk, oraz zapewni czytelny i przejrzysty obraz. Podstawa to dobrej jakości matryca wykonana w technologii IPS, która oferuje szerokie kąty widzenia i dobrą jakość obrazu.

Wszystkie wybrane przez nas smartfony wyposażone są w tego typu ekrany. Najczęściej pracują w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Taka rozdzielczość w zupełności wystarczy do wygodnego przeglądania stron internetowych, zdjęć, odtwarzania filmów czy gier. Nawet na LG G4 Stylus, który ma duży 5,7 calowy ekran pracujący w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli, trudno jest zauważyć pikselozę. Obraz jest szczegółowy a wyświetlane czcionki i strony internetowe czytelne i ostre. Co ważne rozdzielczość 1280p jest wg nas optymalnie dobrana do możliwości montowanych w tanich smartfonach procesów i kart graficznych.

Jeśli szukacie smartfonów do 1000 zł z dobrej jakości ekranami pracującymi w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli to również znajdziecie kilka ciekawych modeli. Wyróżnia się Kruger&Matz Live 3, ale bezkonkurencyjny jest Meziu m2 note z bardzo dobrej jakości matrycą IGZO (Sharp). Oferuje nie tylko rewelacyjną jakość obrazu, ale też bardzo szerokie kąty widzenia i wysoką jasność (ponad 500 cd/m2).

Wśród najlepszych smartfonów do 1000 zł polecamy też Samsunga Galaxy J5, który wyposażony jest w ekran pracujący w rozdzielczości 1280p wykonany w technologii AMOLED. Nawet w bardzo słoneczne dni wyświetlane na nim informacje są doskonale widoczne. Zastosowany wyświetlacz ma też głęboką czerń i nasycone kolory. W praktyce ekran AMOLED pracujący w rozdzielczości 1280p wg nas lepiej sprawdza się niż wyświetlacze 1080p IPS. Co ważne niższa rozdzielczość nie obciąża w takim stopniu procesora i karty graficzne a to pozytywnie wpływa na długość czasy pracy smartfona na akumulatorze.

Czas pracy na baterii

Teoretycznie tańsze smartfony powinny dłużej działać na akumulatorze. Korzystają przecież z ekonomicznych chipsetów, które nie pobierają tyle prądu co ich droższe i wydajniejsze odpowiedniki. Wszystko zależy jednak od pojemności akumulatora, optymalizacji systemu i ekranu.

Testując czas pracy na akumulatorze skalibrowaliśmy jasność ekranów do poziomu 200 cd/m2. Wyłączyliśmy też czujnik oświetlenia i dodatkowe funkcje oszczędzające energię. Test polegał na odtwarzaniu filmu, aż do 5% rozładowania akumulatora.

Najlepiej w teście czasu pracy akumulatorze wypadł smartfon Samsunga J5 i w sumie tego można było się spodziewać (ekran AMOLED, ekonomiczna platforma, dobrze zoptymalizowany system). Ponad 14 godzin to rewelacyjny wynik, pozostawiający daleko w tyle pozostałe smartfony. Niespodzianką okazał się też czas pracy dużego LG G4 Stylus, który odtwarzał film przez ponad 11 godzin. Zaskoczył nas natomiast krótki czas pracy Huawei P8 Lite (nieco ponad 6 godzin).


Zobacz również
Przetestuj szybkość swojego łącza w komputerze i smartfonie
Prawidłowa konfiguracja BIOS - jak to zrobić?