Najlepszy antywirus 2016 na komputery i laptopy. Darmowe i płatne programy antywirusowe - jaki wybrać?

17 najlepszych darmowych i płatnych programów antywirusowych na peceta, laptopa lub tablet z systemem Windows 10 w 2016 roku. Recenzje najlepszych antywirusów, testy i oceny.

17 najlepszych darmowych i płatnych antywirusów na peceta i laptopa: najlepsze antywirusy, oprogramowanie zabezpieczające i anty-szpiegujące w 2016 r. Jak chronić swój komputer i usunąć infekcje?

Jaki jest najlepszy program antywirusowy? Najlepsze oprogramowanie zabezpieczające na komputery, laptopy i tablety z systemem Windows dostaniemy od Nortona, Bitdefendera czy Kaspersky’ego. Z naszego zestawienia najlepszych antywirusów dowiesz się, jakie masz jeszcze inne opcje (zarówno darmowe, jak i płatne).

Zobacz również:

W naszym artykule prezentujemy 17 najlepszych darmowych i płatnych programów antywirusowych na komputer stacjonarny i laptopa dostępnych na rynku. Recenzujemy, testujemy i oceniamy. Podpowiadamy, gdzie można je dostać, a także które oprogramowanie będzie najlepsze na komputer i laptopa z Windows.

Jeśli pobrałeś właśnie Windows 10 lub kupiłeś nowy komputer z tym systemem, nie zapominaj, że nie zawsze będzie działał tak dobrze jak w tej chwili. Do tego będzie potrzebował trochę pomocy z Twojej strony, czyli instalacji odpowiedniego oprogramowania zabezpieczającego. Wychodzimy tym oczekiwaniom naprzeciw i prezentujemy listę najlepszych darmowych i płatnych antywirusów na Windows 10 i starsze wersje systemu.

Najlepsze programy antywirusowe i zabezpieczające: po co właściwie potrzebny mi antywirus? Czym jest antywirus?

Oprogramowanie antywirusowe, w dużym uproszczeniu, wykrywa, a następnie uniemożliwia złośliwym programom (określanym jako „wirusy”) dostanie się do systemu komputera, a także rozbraja je i usuwa, gdy wykryje, że dany system jest zainfekowany. Antywirus nie jest wystarczającym remedium do problemów ze złośliwym oprogramowaniem, ale na pewno stanowi pierwszy krok do zabezpieczenia komputera czy laptopa. Aby zapobiec zainfekowaniu urządzenia, należy zainstalować odpowiedni program antywirusowy, a następnie regularnie go aktualizować. Antywirusy, które znalazły się w naszym zestawieniu, aktualizują się automatycznie.

Jeśli chodzi o sieciowe oprogramowanie zabezpieczające, nie chodzi już tylko o wykrywanie wirusów. Częściowo, owszem. Ważniejszym aspektem jest jednak obecnie kwestia ochrony danych osobowych. Przy naruszaniu bezpieczeństwa w internecie hakerom nie chodzi w końcu o podbudowanie swego ego, a o zarobienie na złośliwym oprogramowaniu. Przejęcie danych osobowych ofiary jest najlepszą, metodą by to zrobić.

Dziś internetowy przestępca nie musi być wybitnym hakerem samodzielnie edytującym linijki skomplikowanego kodu. Obecnie da się kupić wszystkie programy do popełniania przestępstw internetowych, miliony adresów mailowych czy nawet dane kart kredytowych w tzw. Darknecie (a nawet eBayu, jeśli się wie, gdzie szukać). To nie przesada – w sieci można kupić wszystko, poczynając od ataków DDoS, który przeprowadzają roboty internetowe, a kończąc na indywidualnych działaniach opartych na exploitach (programy wykorzystujące błędy w oprogramowaniu). W takim wypadku osoby, które zajmują się ochroną w sieci, mają twardy orzech do zgryzienia – nie dadzą rady blokować każdego zagrożenia.

Najlepsze gotowe zestawy komputerowe kwiecień 2017

Do 1000zł: sprawdź gotowy zestaw w morele.net

Do 2000zł: sprawdź gotowy zestaw w morele.net

Do 3000zł: sprawdź gotowy zestaw w morele.net

Do 4000zł: sprawdź gotowy zestaw w morele.net

Więcej gotowych zestawów znajdziesz w artukule: Ranking komputerów stacjonarnych – kwiecień 2017

Najlepsze programy antywirusowe i zabezpieczające: zero-day exploit

Chociaż głównym zadaniem oprogramowania antywirusowego jest uniemożliwianie złośliwemu oprogramowaniu zainstalowania się na komputerze użytkownika lub zaatakowanie systemu operacyjnego, nie ma na rynku takiego programu antywirusowego, którego skuteczność wynosiłaby 100%. Problemem jest to, że dobre oprogramowanie zabezpieczające powinno wykrywać również tzw. „zero-day exploits”, w których malware jest na tyle nowy, że nie został jeszcze odpowiednio zidentyfikowany i sklasyfikowany do baz sygnatur. A zatem antywirus musi radzić sobie bez oficjalnej wiedzy o podatności w innym oprogramowaniu, które wcześniej klasyfikował jako bezpieczne (np. choćby w środowisku Java, które co chwila wymaga nowych aktualizacji, bo nowe podatności znajdowane są lawinowo przy każdej aktualizacji).

Szybkość, z jaką analizy są wykonywane, jest ważnym czynnikiem decydującym o tym, jaki poziom ochrony oferuje dane oprogramowanie. Niektóre firmy chwalą się imponującym wynikiem jednej godziny, co możliwe jest przy błyskawicznym pozyskaniu i przetworzeniu potężnych pakietów informacji o podobnych atakach uzyskanych od klientów. Gdy proces ten działa w chmurze, takie wyniki są całkiem realne. Taki obrót spraw jest możliwy, ponieważ dobry antywirus monitoruje każde nowe oprogramowanie w poszukiwaniu podejrzanej aktywności, którą to wykonuje w systemie użytkownika (np. modyfikowanie wpisów w rejestrze, instalacja dodatków w przeglądarce itd.). Antywirusy rozpoznają podejrzane zachowania i ostrzegają użytkownika.

Najlepsze programy antywirusowe i zabezpieczające: Czym się kierować przy wyborze antywirusa

Złośliwe oprogramowanie ewoluuje się szybciej niż kiedykolwiek, ale na szczęście najnowsza generacja oprogramowania antywirusowego także nie pozostaje pod tym względem w tyle.

W ostatnich latach programy antywirusowe zmieniły się nie do poznania. Pakiety, które nabywało się jeszcze niedawno, były w stanie powstrzymać jedynie te wirusy i złośliwe szkodniki, jakie były mu dobrze znane i znajdowały się w bazach sygnatur. Kompletnie natomiast nie radziły sobie z nowymi zagrożeniami. Obecnie dostępne antywirusy eliminują także te drugie.

Przy naszych testach współpracowaliśmy z AV-Test.org, uznaną, niezależną firmą z siedzibą w Niemczech, która zajmuje się testowaniem oprogramowania zabezpieczającego. AV-Test sprawdza i ocenia setki produktów pochodzących od czołowych firm na rynku. Procedura testowania jest wielowymiarowa: sprawdza nie tylko, jak szybko i skutecznie dany program wykrywa złośliwe oprogramowanie przy użyciu tradycyjnych metod, w dużej mierze opartych na sygnaturach (tzn. wykorzystując bazę danych znanych typów złośliwych oprogramowań), ale także czy jest w stanie zablokować zupełnie nowe, nieznane szkodniki. AV-Test bada również, jak dobrze dany produkt potrafi „posprzątać” po infekcji, w przypadku gdy fragment maleware’u przedostanie się jednak do systemu.

Każdy program na naszej liście jest godny zaufania. Różnice między czołowymi produktami z listy są niewielkie. Najważniejsze jest jednak to, by po prostu wybrać jeden z nich i go zainstalować.

Najlepsze programy antywirusowe i zabezpieczające: różnica między antywirusem darmowym i płatnym

Podczas testowania sprawdzaliśmy zarówno płatne, jak i darmowe antywirusy. Płatne rozwiązania oferują zazwyczaj lepszą pomoc techniczną i bardziej wszechstronne możliwości ochrony niż bezpłatne. Kompleksowe pakiety zabezpieczeń internetowych idą jeszcze dalej, oferując firewalle, kontrolę rodzicielską, ochronę przed kradzieżą tożsamości i wiele więcej. Z drugiej strony – za darmo, to jednak zawsze… za darmo.

Najlepsze programy antywirusowe i zabezpieczające: recenzje najlepszych sieciowych oprogramowań zabezpieczających

Poniżej prezentujemy przegląd najlepszych programów antywirusowych do kupienia lub pobrania. Zabezpieczanie komputera nie polega oczywiście jedynie na sprawieniu sobie antywirusa. Minimum, które powinno obowiązywać każdego, to aktualny antywirus, anty-spyware i firewall. Po przeczytaniu artykułu przekonasz się, że prawie wszystkie programy, które przetestowaliśmy, oferują całe pakiety zabezpieczeń, a więc wszystkie wymienione wyżej elementy wchodzą w ich skład.

Oczywiście, jedne zabezpieczenia są nieco lepsze od innych. Wszystkie dysponują czarną listą znanych obecnie zagrożeń oraz białą listą oprogramowań. W tej chwili jednak pojawiają się nowe zagrożenia, a więc istotną kwestią jest natychmiastowe odróżnianie „przyjaciół” od „wrogów”. I w tym właśnie miejscu się pojawiamy. Programy zabezpieczające w systemie Windows muszą podołać wyzwaniu AV-Test, a więc wytrzymać zagrożenie ze strony zarówno starych i znanych szkodników, jak i tych nowych i nieznanych.

Wyniki AV-Testu połączyliśmy z naszymi ocenami interfejsu i systemu. Sprawdziliśmy, w jakim stopniu (o ile w ogóle) wybrane programy spowalniają działanie komputera lub laptopa, a także czy są łatwe w użyciu i jak wpływają na system. W ten sposób chcemy pomóc Ci zdecydować, który antywirus jest dla Ciebie najlepszy. Które z nich są najlepsze, jeśli chodzi o ochronę, które, jeśli chodzi o działanie, a które, jeśli chodzi o wartość? Zapraszamy do czytania.

UWAGA

Oprogramowanie antywirusowe jest aktualizowane dość często, a poszczególne wersje udostępniane przez producentów bardzo się od siebie różnią. Z tego powodu zachęcamy do potraktowania naszego zestawienia jako poglądowego, wybrania kilku wersji, które Ci się spodobają, a następnie własnych testów (większość producentów udostępnia bezpłatne, 30-dniowe wersje swoich aplikacji). Aktualne wyniki AV-Test można znaleźć na stronie www.av-test.org – obok prezentujemy tylko przykładową tabelę z wynikami badań tego instytutu (tabele różnią się w zależności od wersji czy parametrów filtrowania).

17. Avast Premier 2016

Ocena: 3/5

Cena: ok. 220 zł

Avast oferuje całą gamę darmowych oprogramowań zabezpieczających, sprawiając tym samym, że brakuje nam dobrej wymówki, by nie chronić naszego sprzętu. Mimo wszystko produkt nie jest idealnym wyborem: brakuje mu kilku funkcji, których spodziewalibyśmy się po pakiecie oznaczonym jako premium, a tym samym płatnym. Nie można tworzyć w nim także kopii zapasowych czy regulować ustawień (lub trzeba za nie dodatkowo zapłacić).

16. ESET Smart Security 2016

Ocena: 4/5

Cena: ok. 170 zł (dla trzech PC na rok) Sprawdź cenę w: Morele.net, Komputronik.pl

ESET Smart Security 9 jest skutecznym pakietem bezpieczeństwa obejmującym antywirus, anty spyware, anti-theft, zaporę osobistą (firewall), antyspam, ochronę rodzicielską, zaawansowany skaner pamięci, ochronę przed lukami w protokołach sieciowych, ochronę przed botnetami oraz ochronę bankowości internetowej, czyli większość najważniejszych dla współczesnych antywirusów rozwiązań. Jak wynika z naszych testów, program jest przyjemny w obsłudze i przede wszystkim nie obciąża zanadto komputera.

15. Avira Internet Security Suite 2016

Ocena: 4/5

Cena: 150 zł (dla trzech PC na rok)

Avira Internet Security Suite 2016 to solidny pakiet zabezpieczający mający kilka użytecznych dodatków, które oprócz zabezpieczania komputera pozwalają przyspieszyć jego działanie (pakiet Avira System Speedup). Technicznie jest naprawdę doskonały, traci natomiast nieco ze względu na brak możliwości wykonania kopii zapasowej. Tak czy siak, to nadal dobra decyzja.

14. ESET NOD32 Antivirus 9

Ocena: 3,5/5

Cena: ok. 120 zł (dla trzech PC na rok) Sprawdź cenę w: Morele.net, Komputronik.pl

ESET NOD32 Antivirus to przyzwoity program z kilkoma przydatnymi dodatkami (chociaż przyznajemy, że brak antyspamu jest nieco zaskakujący). ESET jest łatwy w obsłudze i nie zakłóca normalnego działania komputera. Technicznie rzecz biorąc, to silny rywal, jednak ideałem nie jest.

13. Webroot Internet Security Plus 2016

Ocena: 3,5/5

Cena: ok. 160 zł. Sprawdź aktualną cenę w Morele.net

Nie możemy porównać oferty Webroota z innymi propozycjami pod względem skuteczności, gdyż własnych wyników nie mamy. Sama firma twierdzi, że program potrafi szybko skanować i sprawia dobre wrażenie, co rzeczywiście wydaje się zgodne z prawdą.

12. G Data Internet Security 2016

Ocena: 4/5

Cena: 110 zł (dla dwóch PC na rok) Sprawdź aktualną cenę w: Morele.net, Komputronik.pl

G Data Internet Security 2016 to stosunkowo niedrogi pakiet wyposażony we wszystkie niezbędne funkcje. Nie oferuje najwyższej skuteczności przy pokonywaniu sieciowych zagrożeń, ale jest wystarczająco dobry, by skusić się na jego instalację jeśli szukacie rozwiązania budżetowego na jednego peceta.

11. McAfee LiveSafe 2016

Ocena: 4/5

Cena: 160 zł (dowolna liczba urządzeń) Sprawdź aktualną cenę w Morele.net, Komputronik.pl

Jeśli posiadasz w domu kilka komputerów z Windowsem, Maca, a dodatkowo tablety i smartfony, McAfee LiveSafe 2016 wypada bardzo dobrze pod względem ekonomicznym – za jednym zamachem zapewniasz ochronę wszystkim urządzeniom. Jeśli chodzi o pakiet zabezpieczający sieć, brakuje mu niestety kopii zapasowych i funkcji automatycznej naprawy peceta, ale w kategorii jakości ochrony antywirusowej nie można mu wiele zarzucić.

10. AVG AntiVirus FREE 2016

Ocena: 3,5/5

Dostępny: za darmo

AVG Free Antivirus 2016 to nadal jeden z najlepszych programów antywirusowych, które można dostać za darmo. Oferuje duży wybór najważniejszych zabezpieczeń (choć trzeba uważać, by zainstalować właściwy produkt).

9. Avast Free Antivirus 2016

Ocena: 3,5/5

Dostępny: za darmo

Avast Free Antivirus 2016 jest jednym z najlepszych darmowych produktów, który możesz zainstalować już teraz. Oferuje szeroki wybór bezpłatnych gadżetów, w tym moduł do analiz aplikacji oraz przeglądarki, a także oddzielnie doskonały pakiet Android z antywirusem i ochroną anti-theft. Ocena od AV-Test była wyższa niż przeciętna, co jeszcze bardziej zachęca do instalacji.

8. Panda Free Antivirus 2016

Ocena: 3,5/5

Dostępny: za darmo

Panda jest jednym z czołowych dostawców oprogramowania antywirusowego. Ta propozycja zawiera kilka ciekawych dodatków. Podczas testów byliśmy naprawdę zaskoczeni, kiedy okazało się, że poziom ochrony, jaki gwarantuje, jest naprawdę przyzwoity i nie wpływa za mocno na działanie komputera: program można zainstalować i od razu o nim zapomnieć.

7. Qihoo 360 Total Security 2016

Ocena: 4/5

Dostępny: za darmo

Jeśli chcesz dostać dodatkowe funkcje, które oferuje Total Security 2016, a dodatkowo nie chcesz za nie płacić, Qihoo nie jest złym wyborem. A jeśli już go zainstalujesz, najlepiej udaj się prosto do ustawień i włącz skaner BitDefender.

6. Trend Micro Internet Security 2016

Ocena: 4/5

Cena: ok. 110 zł

Przy tak dobrej wydajności i stosunkowo niskiej cenie Trend Internet Security 2015 to dobry wybór, mimo że brakuje mu pewnych dodatków, które znajdziemy u konkurencji (ograniczona ochrona rodzicielska, brak firewalla, wyraźny wpływ na działanie komputera).

5. BitDefender Antivirus Free Edition 2016

Ocena: 4/5

Dostępny: za darmo

BitDefender Free Edition nada się w przypadku użytkownika, który chce po prostu zainstalować oprogramowanie antywirusowe i pozwolić mu swobodnie działać, bez konieczności zmian w konfiguracji czy ręcznego skanowania. Jako że program ma naprawdę wysoki poziom ochrony, takie podejście nie będzie niebezpieczne, jednak jeśli wolisz mieć trochę kontroli, nie będzie to dla Ciebie dobra opcja.

4. Avira Free Antivirus 2016

Ocena: 4/5

Dostępny: za darmo

Avira Free Antivirus 2016 to jeden z najlepszych darmowych programów antywirusowych, które można znaleźć na rynku. Biorąc pod uwagę doskonałe wyniki, które uzyskał w teście AV-Test, całkiem szeroką gamę funkcji, brak kosztów i wygodny interfejs, Avira Free Antivirus 2016 stanowi naprawdę dobry wybór.

3. Kaspersky Total Security – multi-device 2016

Ocena: 4,5/5

Cena: 279 zł (dla dwóch PC, na rok) Sprawdź aktualną cenę w: Morele.net, Komputronik.pl

Pełna ochrona na trzech urządzeniach za niecałe 300 zł to korzystna opcja, jeśli gwarantuje ochronę na wszystkich najważniejszych platformach, a zatem powinna sprawdzić się przy większości zadań.

2. BitDefender Internet Security 2017

Ocena: 4,5/5

Cena: od 88zł za 1 stanowisko do 244zł za 5 stanowisk, wszystkie dostępne warianty spawdzisz tutaj: bitdefender.pl/dom-mala-firma

Jest to jeden z najlepszych dostępnych pakietów antywirusowych, ponieważ oferuje bezwzględną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem. Dodatkowym plusem jest to, że nie wyświetla fałszywych ostrzeżeń, jednak trzeba przyznać, że istnieje kilka innych produktów, które zapewniają więcej modułów pomocniczych za te same pieniądze.

1. Norton Security 2016

Ocena: 4,5/5

Cena: 180 zł (dla pięciu urządzeń na rok) Sprawdź aktualną cenę w: Morele.net, Komputronik.pl

Doskonała jakość z licencją na pięć urządzeń. Norton Security 2016 oferuje bardzo rozbudowany zestaw funkcji dodatkowych i świetną ochronę przed wirusami oraz innym złośliwym oprogramowaniem. Szczerze polecamy!


Zobacz również
Laptopy z serii Explore PRO to wiosenna nowość od Kruger&Matz
Galaxy S9 zostanie "zawinięty w ekran"