Projektory do biura i domu. Test najnowszych rzutników

Z biura do domu droga niedaleka – urządzenia o przeznaczeniu biurowym regularnie wykorzystywane są w domu. Czy jednak projektor zaprojektowany do prowadzenia prezentacji poradzi sobie w zestawie kina domowego? Niektóre urządzenia są w stanie sprostać temu zadaniu.

Do niedawna podział na projektory do zastosowań biurowych i modele adresowane do kina domowego był ostry i wyraźny. Te drugie oferowały rozdzielczość przynajmniej 1280 x 720 linii, wysoki kontrast i dobrą reprodukcję barw kosztem niższej jasności, która w kinie domowym nie była konieczna. Modele biznesowe miały małą rozdzielczość, za to wysoką jasność pozwalającą na wyświetlanie obrazu w trudnych warunkach oświetleniowych. Zawsze jednak linia urządzeń biurowych znajdowała od czasu do czasu zastosowanie w kinie domowym.

Dziś podział nie jest tak oczywisty. Coraz częściej projektory biurowe mają rozdzielczość Full HD, dobrą reprodukcję kolorów i oferują czysty, ostry obraz. Nadal wyróżnia je duża jasność, która w amatorskich zastosowaniach kina domowego nie zawsze jest wadą. Nie każdy dysponuje bowiem specjalnym pomieszczeniem do oglądania filmów, dobrze zaciemnionym i odpowiednio wykończonym. Wyświetlanie filmu czy gry komputerowej na ścianie w ciągu dnia wymaga sporej jasności, by w ogóle można było cokolwiek zobaczyć. Jedynie w zastosowaniach edukacyjnych nadal królują urządzenia wyświetlające obraz w formacie 4:3 i rozdzielczości 1024 x 768.

Czas pracy lampy w trybie ekonomicznym

Czas pracy lampy w trybie ekonomicznym

Należy jednak pamiętać, że sprzęt biurowy nie jest przeznaczony do zastosowań domowych i nawet jeżeli niektóre modele radzą sobie z tym zadaniem lepiej lub gorzej, to jego podstawowe przeznaczenie jest inne. Oferowane przez tego typu projektory funkcje wspomagają prowadzenie wykładów i prezentacji, ułatwiając pracę w trudnych warunkach i umożliwiając podłączenie różnych źródeł sygnału.

Wybierając urządzenia do testu, w pierwszej kolejności koncentrowaliśmy się na sprzęcie „szerokoekranowym”, opartym na laserowo-ledowych źródłach światła. Są, co prawda, nieco droższe od urządzeń bazujących na technologii lampowej, ale ta różnica stopniowo się zaciera. A w eksploatacji są już tańsze. Oferują gorszą reprodukcję barw, ale w modelach biurowych nie jakość koloru jest najważniejsza. Niestety, oferta nie jest na razie zbyt obszerna.

Liczba projektorów w zależności od oferowanej jasności

Liczba projektorów w zależności od oferowanej jasności

Wszystkie modele oferują też wysoką jasność. Trzeba również przyznać, że żywotność tradycyjnych źródeł światła znacząco się wydłużyła. Wyjątkowym egzemplarzem w zestawieniu jest model LG PF80G. Producent sprzedaje go jako przenośny projektor do zastosowań biurowych, ale w rzeczywistości to całkiem sprawnie działający sprzęt do kina domowego.

Co w testach

Do porównania wybraliśmy początkowo dziewięć projektorów, jednak w tabeli podsumowującej test znajdziecie tylko osiem. Niestety, zabrakło modelu EB-1776W marki Epson, który zdecydowaliśmy się wykluczyć z porównania z uwagi na podejrzenie wady technicznej lub uszkodzenia przysłanego do redakcji testowego egzemplarza (jasność znacznie niższa od deklarowanej przez producenta, wykraczająca poza błąd pomiarowy oraz brak możliwości poprawnego ustawienia ostrości). To największy przegrany testu – modele z tej serii, które sprawdzaliśmy poprzednio, plasowały się zwykle w czołówkach zestawień.

W najnowszym zestawieniu brakuje również urządzeń wyprodukowanych przez firmy Acer i Panasonic. Pierwsza z wymienionych odmówiła udziału w porównaniu z uwagi na planowane wkrótce odświeżenie linii produktowych, a druga z powodu aktualnego braku tzw. sampli testowych.

Zwycięzcą testu okazał się projektor DH1017 firmy Optoma. Jego duża jasność oraz rozdzielczość sprawiają, że doskonale sprawdza się w każdych zastosowaniach biurowych, a w szczególności tam, gdzie istotna jest wysoka jakość obrazu.

Drugie miejsce zajął XJ-M241, przedstawiciel ekologicznej linii projektorów Casio. Sprzęt od biedy znalazłby dla siebie miejsce w domowym kinie – pod warunkiem pracy w trybie oszczędnym. Na najniższym stopniu podium znalazł się NEC M362W, gdyby oferował większą rozdzielczość, mógłby znaleźć dla siebie miejsce w prostym zestawie kina domowego. A tak pozostaje mu rola porządnego sprzętu do biura.

Biuro z wyższej półki

Testując projektory do tego zestawienia, mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej dwóm modelom instalacyjnym. Nie umieściliśmy ich w nasze tabeli testowej z tego powodu, że reprezentują inną grupę zastosowań, a także inny segment cenowy. NEC PX602UL oraz Canon WX450ST służą do wyświetlania zaawansowanych prezentacji, łączenia obrazu z kilku różnych projektorów i pracy 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Oferują też wysoką jasność.

Nec PX602UL

Nec PX602UL

Wyróżnia się zwłaszcza ten pierwszy. NEC PX602UL to relatywnie nowa konstrukcja, bazująca na laserowym źródle światła, które pozwala uzyskać aż 6000 ANSI lumenów, a jego żywotność to 20 tys. godzin. Zestaw wymiennych obiektywów daje możliwość elastycznego dopasowania do różnych warunków pracy. Projektory można łączyć w zespoły na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest na przykład wyświetlanie tego samego obrazu w tym samym miejscu. Dzięki temu uzyskuje się jasność nawet 24 tys. ANSI. Wbudowane mechanizmy łączenia krawędzi dają możliwość tworzenia bardzo dużych scen, a zaawansowana korekcja geometrii pozwala wyświetlać obraz nie tylko na płaskich ekranach, ale także na różnego rodzaju cylindrach czy sferach. Funkcja pracy pod dowolnym kątem to kolejne ułatwienie w instalowaniu urządzenia. Do tego dochodzą rozbudowane porty wejściowe, możliwość odtwarzania wideo przez łącze LAN oraz gniazdo rozszerzeń w standardzie OPS.

Canon WX450ST

Canon WX450ST

Podobne funkcje oferuje Canon, ale testowany model korzysta z tradycyjnego źródła światła, co znacząco skraca czas jego efektywnej pracy. Oferuje też niższą rozdzielczość. Ten model o krótkim rzucie jest za to mniejszy, lżejszy i poręczniejszy w użyciu niż NEC.


Zobacz również
Przetestuj szybkość swojego łącza w komputerze i smartfonie
Prawidłowa konfiguracja BIOS - jak to zrobić?