Przenośne Wi-Fi

Przenośny router z wbudowanym modemem 3G / 4G to idealny towarzysz podróży, dzięki niemu można szybko stworzyć sieć bezprzewodową i w dowolnym miejscu korzystać z internetu. Dobrze jest też mieć przenośny adaptery Wi-Fi za jego pomocą laptop czy tablet będzie mógł nawiązywać bezprzewodowe połączenia w mniej zatłoczonym pasmie 5 GHz. Sprawdzamy oba rodzaje urządzeń i na podstawie przeprowadzonych testów wybieramy najlepsze.

Oferta kieszonkowych routerów i adapterów Wi-Fi nie jest tak bogata jak klasycznych modeli, choć prawie każda licząca się firma ma w swojej ofercie przynajmniej kilka modeli. Oba rodzaje urządzeń dedykowane są do współpracy z przenośnymi urządzeniami. Routery Wi-Fi z wbudowanym modemem komórkowym to dobry wybór dla osób często podróżujących i posiadających laptopa czy tablet bez wbudowanego modemu 3G/ 4G. Tego tupu routery są poręczne, lekkie i wyposażone w autonomiczne zasilanie. Idealnie nadają się więc do pracy z urządzeniami z Androidem, które nie zawsze dobrze współpracują z modemami komórkowymi podłączanymi bezpośrednio do gniazda USB. Dzięki wbudowanemu w modem routerowi Wi-Fi połączenie sieciowe realizowane jest bezprzewodowo. Dodatkowym atutem jest to, że przenośne routery obciążają akumulatorów urządzeń, które z niech korzystają.

Z pozoru mają podobne możliwości jak klasyczne routery, jednak nie mają tak rozbudowanych funkcji jak np. wbudowany firewall, klient torrenta czy możliwość instalacji dodatkowego oprogramowania które są na wyposażeniu wielu klasycznych routerów. Możliwości przenośnych routerów często ograniczają się do zabezpieczenie sieci hasłem. Dlatego przenośne routery mogą zastąpić klasyczną konstrukcje tyle tylko w podstawowym zakresie. Są też dużo mniejsze od swoich pełnowymiarowych odpowiedników i najczęściej pozbawione zewnętrznych anten. Z jednej strony to zaleta bo mieszczą się dosłownie w kieszeni spodni. Z drugiej strony oferują mniejszy zasięg niż klasyczne routery Wi-Fi.

Zwiększ zasięg swojego laptopa

Adaptery Wi-Fi to dobry wybór dla wszystkich osób, które narzekają na pracę wbudowanej karty Wi-Fi. Adapter z obsługą standardu IEEE 802.11 ac podłączony do nawet starszego laptopa czy komputera sprawi, że będzie on mógł wykorzystać możliwości nowej generacji routerów i pobierać dane z większą prędkością. Dobrej jakości adapter potrafi też sprawić, że będzie można komfortowo korzystać z sieci komputerowej w miejscach gdzie laptop do tej pory oferował słabą jakość połączenia bezprzewodowego. Nawet tani adapter Wi-Fi z dwuzakresową kartą sieciową zgodną ze standardem IEEE 802.11 b/g/n i wbudowanymi antenami potrafi sprawić, że na granicy dotychczasowego zasięgu sieci komputerowej Internet działa z prędkością nie 1-2 Mb/s, ale kilkunastokrotnie szybciej. Najbardziej zaawansowane adaptery (IEEE 802.11 ac )pracujące z prędkością 800- 1200 Mb/s (IEEE 802.11 ac) wyposażone są w interfejs USB 3.0 (5 Gb/s). Podłączone do laptopa z USB 2.0 działają wolniej bo teoretyczna prędkość tego interfejsu to tylko 480 Mb/s.

Procedura testowa

Testy wydajnościowe adapterów sieciowych przeprowadziliśmy w mieszkaniu o powierzchni 80 m2. Podzie na dwa etapy, w pierwszym sprawdzaliśmy szybkość pracy sieci bezprzewodowej gdy adapter Wi-Fi znajdował się w pobliżu routera z dostępem do internetu. Drugi test polegał na zmierzeniu szybkości pracy łącza internetowego o prędkości 40 Mb/s i wydajności sieci bezprzewodowej (wysyłanie pakietów UDP i TCP) w trudniejszych warunkach. W tym teście główny punkt dostępowy, z którym łączył się testowany adapter Wi-Fi znajdował się w najdalej oddalonym punkcie od pomieszczenia (-80 dbm). Odległość pomiędzy routerem a laptopem wynosiła około 13 metrów a dodatkową przeszkodą były trzy ściany działowe.

Do testów wykorzystaliśmy router D-Linka, który wyposażony był w moduł Wi-Fi zgodny ze standardem IEEE 802.11 b/g/n i 802.11 ac pracujący w dwóch zakresach 2,4 i 5 GHz. Testowane adaptery podłączone zostały do laptopa wyposażonego w mocny procesor Intela z rodziny Core i7, dysk SSD, jednozakresową kartę Wi-Fi pracującą w paśmie 2,4 GHz oraz gniazda USB 3.0. W tle działało też kilka innych sieci bezprzewodowych (IEEE 802.11 b/g/n - 2,4 GHz). To niezbyt optymalnie warunki pracy, dlatego w miejscach pozbawionych zasięgu innych sieci uzyskiwane prędkości mogą być wyższe lub adekwatnie mniejsze. Każdy wzmacniacz testowaliśmy trzy razy a pod uwagę braliśmy uśrednione wyniki.

Przenośne routery testowaliśmy z wykorzystaniem karty LTE Cyfrowego Polsatu. Podczas testów sprawdzaliśmy szybkość połączenia internetowego za pomocą dedykowanych do tego serwisów: www.netmeter.pl, speedtest.net, speedometer.pl. Testy przeprowadzaliśmy w dwóch miejscach: w warszawie gdzie zassie sieci komórkowej był bardzo dobry (80-100 %) i w dużej odległości od aglomeracji miejskich, gdzie zasięg sieci komórkowej był dużo gorszy.

Wrażenia z testów

Przenośne routery Wi-Fi to bardzo przydatne urządzenia i wbrew pozorom mają całkiem spore możliwości. Podczas testów podłączaliśmy do nich laptop, smartfon i tablet i za każdym razem nie mieliśmy żadnych problemów z uzyskaniem stabilnego połączenia. Niestety chociaż teoretycznie jest sporo to rzeczywista oferta rynkowa jest dużo uboższa. Sporo urządzeń oprócz tego że wyposażona jest w routery Wi-Fi to ma też czytniki kart pamięci, który można wykorzystać do przenoszenia danych. Co istotne po włożeniu karty pamięci można ją wykorzystać jak dysk sieciowy do którego dostęp mogą mieć wszystkie urządzenia podłączone do routera. Niestety jakość wybudowanych kart sieciowych jest dużo gorsza niż w przypadku adapterów Wi-Fi. Najczęściej są to klasyczne karty obsługujące standard IEEE 802.11 b/g/n i pracują z teoretyczną prędkością 150 – 300 Mb/s. Także maja podobne parametry pracy jak wbudowane w laptopy karty sieciowe. Przydatną cechą jest to że wbudowane w nich akumulatory zasilane są bezpośrednio z gniazda USB, ale szkoda że większość producentów zapomina do nich dodać też zewnętrzny zasilacz, który pozwolił by na ciągła pracę urządzenia.

Adpatery Wi-Fi to urządzenia, które bardzo pozytywnie nas zaskoczyły. Na początku testu mieliśmy do nich podobne podejście jak większość użytkowników, którzy przyzwyczaili się do korzystania z wbudowanej w laptop karty Wi-Fi nie biorą nawet pod uwagę możliwość dołożenia kolejnej. To spory błąd, bo jak się okazuje dobrej jakości adapter W-Fi może znacznie przyspieszyć działanie sieci bezprzewodowej i internetu. Efekt jego działania jest podobny jak korzystanie ze wzmacniaczy Wi-Fi, tyle tylko że nie jest on podpięty do gniazdka elektrycznego a urządzenia, które z niego korzysta. Adaptery Wi-Fi można z powodzeniem wykorzystywać z przenośnymi i stacjonarnymi komputerami a nawet podłączyć do telewizora. To jednak zakup dla użytkowników, którzy mają lepszej jakości dwuzakresowy router, najlepiej obsługujący najnowszą technologie IEE 802.11 ac. Inaczej uzyskiwany przyrost szybkość pracy jest mniejszy.


Zobacz również
Przetestuj szybkość swojego łącza w komputerze i smartfonie
Prawidłowa konfiguracja BIOS - jak to zrobić?