Ranking dronów 2017 - porównanie 10 najlepszych dronów w Polsce. Jakiego drona kupić?

Prezentujemy wyniki podsumowania najnowszych i najlepszych dronów na ten rok. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi recenzjami i poradami zakupowymi, które pomogą w wyborze najlepszego drona do zastosowań amatorskich oraz profesjonalnych.

Nie ulega wątpliwości, że drony to jeden z najlepszych wynalazków ostatnich czasów. Jednakże, bez podstawowej wiedzy o tych urządzeniach, podjęcie świadomej decyzji zakupowej jest praktycznie niemożliwe. Rynek oferuje bogactwo możliwości – od tanich quadcopterów po kosztowne drony do celów specjalnych, w przypadku których trudno uzasadnić tak duży wydatek na „zabawkę”.

Jeśli koszty są istotnym czynnikiem wpływającym na decyzję zakupową, warto zapoznać się z naszym przewodnikiem po najlepszych tanich dronach. Jeśli natomiast interesuje nas zakup najlepszego drona na rynku, poniżej przedstawiamy niektóre rozwiązania.

W niektórych krajach, np. Wielkiej Brytanii, obowiązują szczególne przepisy dotyczące obsługi dronów, dlatego warto w pierwszej kolejności zapoznać się z nimi przed zakupem któregokolwiek z urządzeń opisanych niżej.

Najlepsze drony na rynku w 2017 roku

1. DJI Mavic Pro

2. DJI Phantom 4

3. 3DR Solo

4. DJI Phantom 3 Professional

5. DJI Phantom 3 Standard

Przewodnik zakupowy po najlepszych dronach w 2017 roku

Jaka jest różnica między dronem a quadcopterem?

W większości przypadków dron i quadcopter wydają się być jednym i tym samym urządzeniem, chociaż często zdarza się, że droższe urządzenia są sprzedawane jako drony, a tańsze „zabawki” jako quadcoptery.

Prawda jest taka, że dron to każdy bezzałogowy statek powietrzny, natomiast quadcopter to jakikolwiek dron sterowany za pomocą czterech silników. Ogólnie mówiąc, dron może pozostać w powietrzu przez dłuższy czas niż quadcopter.

Ile trzeba wydać na zakup drona?

Ceny zabawkowych dronów zaczynają się już od 10 GBP, ale drony z kamerą na wyposażeniu kosztują od około 40-50 GBP w górę. Jeśli zwiększymy budżet do 100 GBP, prawdopodobnie uda nam się dostać drona z funkcją wideo na żywo (widok z perspektywy pierwszej osoby, tzw. FPV) dostępną na smartfonie za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji, a może nawet kolorowy wyświetlacz w pilocie zdalnego sterowania.

Wyższa półka cenowa obejmuje, oczywiście, jeszcze więcej funkcji. Poza dłuższym czasem lotu, droższe drony są łatwiejsze w obsłudze dzięki funkcji automatycznego zawiśnięcia w powietrzu. Bez niej trudniej jest utrzymać drona w stabilnej pozycji.

Czas i zakres lotu

Tanie drony zwykle utrzymują się w powietrzu przez około pięć do dziesięciu minut, po upływie których należy je ponownie naładować. Ładowanie baterii za pomocą zasilaczy USB zwykle zajmuje od 30 do 60 minut. Warto zatem zastanowić się nad dronem z wymienialnymi bateriami i zakupić kilka dodatkowych zestawów na zapas.

Mimo, że niektórzy producenci obiecują zakres lotu powyżej 100 metrów, najlepiej jest założyć, że zwykle nie da się osiągnąć większego zasięgu lotu niż 50 metrów. Zgodnie z przepisami prawa w niektórych krajach, np. w Wielkiej Brytanii, dron musi przez cały czas, niezależnie od sytuacji, znajdować się w zasięgu wzroku użytkownika.

Małe i lekkie drony są podatne na powiewy wiatru, dlatego najlepszym okresem na ich eksploatację są ciepłe i bezwietrzne dni. Najmniejsze drony, takie mikroskopijnych rozmiarów, mogą być używane w pomieszczeniach.

W przypadku większych dronów, takich jak Phantom od firmy DJI, można spodziewać się czasu lotu na poziomie od 20 do 25 minut. Większe drony wymagają użycia większych baterii i, oczywiście, same są większe i cięższe niż drony zabawkowe. Nawet najdroższe drony przeznaczone dla konsumentów (mówimy tu o cenach przekraczających próg 2000 GBP) nie utrzymują się w powietrzu dłużej niż pół godziny.

Części zamienne i ich dostępność to kluczowa kwestia

Niejednokrotnie rozbijesz swojego drona i coś w nim złamiesz, najczęściej są to śmigła. Niemal wszystkie drony są wyposażone w dodatkowe, zastępcze wirniki dołączane do zestawu. Z tego względu, że dwa śmigła obracają się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a druga para obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, tak naprawdę w zestawie otrzymuje się tylko dwie części zamienne na każdą parę śmigieł.

W pierwszej kolejności warto zatem sprawdzić, czy części zamienne dla konkretnego drona są łatwo dostępne i ile kosztują. Dobrym miejscem na zakup zestawu awaryjnego jest chociażby eBay.

Kamery

Nie wszystkie drony mają na wyposażeniu kamery. Zasadniczo nie są one niezbędne, skoro przepisy nakazują, by zawsze mieć latającego drona w zasięgu wzroku. Nawet jeśli dron ma wbudowaną kamerę, może nie oferować usługi streamingu wideo w czasie rzeczywistym w widoku pierwszej osoby (ang. First Person View, FPV), która jest potrzebna do obsługi drona znajdującego się poza zasięgiem wzroku.

Na tańszym krańcu skali cenowej można znaleźć funkcje wideo w trybie 720p (1280 x 720 pikseli), ale jeśli chcemy uzyskać panoramiczne ujęcia wideo, musimy zakupić drona z wideo w trybie co najmniej 1080p (1920 x 1080 pikseli). Warto pamiętać, że nie można ufać wyłącznie specyfikacjom, co w zasadzie odnosi się do niemal każdego urządzenia. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszymi recenzjami, w których omawiamy również kamery poszczególnych modeli dronów.

Niemniej jednak, uzyskanie doskonałej jakości materiału filmowego jest możliwe wyłącznie w przypadku zakupu drona z przegubem Cardana. Ta stabilizująca nasadka do montowania kamery na dronie utrzymuje kamerę w stabilnej pozycji przy każdym poruszeniu lub ruchu drona.

Przeguby Cardana nie są jednak tanie. Jeśli masz ograniczony budżet, ale posiadasz kamerę GoPro (lub inną kamerę sportową), warto rozważyć zakup drona z uchwytem na kamerę GoPro lub miejscem do zamontowania przegubu Cardana. Dwuosiowe przeguby Cardana można kupić już za około 60 GBP. Kamery w stylu GoPro można zamontować na takich modelach dronów, jak na przykład WLToys V303 i Flying 3D X8.

Niektóre kamery nagrywają obraz wideo bezpośrednio na kartę microSD (lub dysk USB). Są też takie, które nagrywają obraz z pilota zdalnego sterowania, a nawet bezpośrednio ze smartfona. Bezpośrednie nagrywanie jest zwykle bardziej rzetelne i oferuje wyższą jakość, ponieważ obraz wideo nie musi być transmitowany bezprzewodowo przed jego nagraniem.

Recenzje najlepszych dronów w 2017 roku

DJI Mavic Pro

Sugerowana cena detaliczna: 6 500zł (euro.com.pl, morele.net)

Składane drony to bez wątpienia wynalazek przyszłości, a fantastycznym ich przykładem jest model Mavic Pro. Chociaż jego cena może wydawać się wysoka, to w rzeczywistości oferuje on lepsze rozwiązania technologiczne wewnątrz urządzenia niż model Phantom 4. Oznacza to bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Wadą tego drona jest jednak brak możliwości odłączenia przegubu Cardana i kamery dla celów filmowania materiałów na powierzchni ziemi, co jest możliwe chociażby w modelu GoPro Karma. Jednak prawdziwymi zaletami drona Mavic Pro, które przysłaniają ewentualne niedogodności, są możliwość łatwego przenoszenia i fantastyczny nowy kontroler. Oznacza to, że nie trzeba ciągnąć za sobą potężnej torby, jak ma to miejsce w przypadku drona Phantom, i nie potrzeba do tego żadnej specjalnej okazji – dron Mavic Pro można zabrać ze sobą w absolutnie każde miejsce.

DJI Phantom 4

Sugerowana cena detaliczna: około 4700zł (morele.net)

Phantom 4 nie jest tanim urządzeniem, ale umożliwia nagrywanie obrazu wideo w standardzie 4K i jest bardzo prosty w sterowaniu. Baterie do tego drona kosztują sporo, a tryby inteligentnej obsługi niezupełnie dorównują tym, które oferuje np. model 3DR Solo. Ten ostatni to, naszym zdaniem, nadal lepszy wybór, jeśli celem użytkownika jest wykonanie złożonych, panoramicznych ujęć z lotu ptaka w iście kinowym stylu. Oczywiście, model Solo nie posiada wbudowanej kamery i nie potrafi omijać przeszkód, dlatego Phantom 4 nadal pozostaje świetnym wyborem, jeśli tylko nas na niego stać. Nie należy również zapominać, że model Phantom 3 4K nagrywa obraz wideo w podobnej jakości, a kosztuje tylko 699 GBP.

3DR Solo

3DR Solo to fantastyczne narzędzie do wykonywania zachwycających zdjęć panoramicznych, które trudno byłoby uchwycić w inny sposób nawet doświadczonym pilotom quadcopterów. Dla niektórych użytkowników poważną barierą będzie cena. Mimo, że dron kosztuje między 750 GBP a 979 GBP w sklepach online, nadal konieczne jest dokupienie przegubu Cardana lub kamery GoPro. Podobny model Phantom 3 Advanced kosztuje tyle samo, co model 3DR Solo, ale jest dodatkowo wyposażony w świetnej jakości kamerę i przegub Cardana – bez konieczności dodatkowego inwestowania w te akcesoria. Ponadto oferuje tryb śledzenia wybranego obiektu („Follow”) i krążenia wokół użytkownika („Orbit”), których początkowo nie posiadał, dlatego może wykonywać podobne ujęcia przy niższym budżecie.

DJI Phantom 3 Professional

Sugerowana cena detaliczna: około 2400zł (mediamarkt, euro.com.pl)

Phantom 3 uchodzi obecnie za model poprzedniej generacji, ale bardzo stabilnie utrzymuje się w powietrzu i umożliwia nagrywanie oszałamiającego materiału filmowego. Zakres funkcji tego urządzenia wykracza poza najważniejsze potrzeby użytkowników i jedynym dodatkowym wymogiem jest posiadanie urządzenia kompatybilnego z systemem operacyjnym iOS lub Android do stosowania z kontrolerem. Nawet początkujący piloci będą w stanie posłużyć się tym dronem, który dodatkowo wyposażono w środki bezpieczeństwa uniemożliwiające oddalenie się drona i jego lądowanie przy niskim poziomie baterii. Model Phantom 3 Professional kosztuje obecnie około 819 GBP w sklepach online. Użytkownicy, którzy nie potrzebują wideo w technologii 4K, mogą zaoszczędzić, decydując się na model Phantom 3 Advance w cenie poniżej 800 GBP.

DJI Phantom 3 Standard

Sugerowana cena detaliczna: 2000zł (morele.net, mediaexpert)

Inteligentne tryby lotu może nie są najprostsze w użyciu, ale faktycznie umożliwiają sprawne wykonywanie ujęć, których uchwycenie byłoby praktycznie niemożliwie w przypadku ręcznej obsługi drona. Aplikacja Go jest taka sama, jak w przypadku pozostałych dronów firmy DJI, a jakość wideo w standardzie 1080p robi wrażenie, biorąc pod uwagę cenę tego urządzenia. Zniekształcenia obrazu są dużo mniejsze niż w przypadku drona Phantom 2 Vision.

ViFLY R220

ViFLY R220 to gotowy do użytku dron wyścigowy z widokiem pierwszej osoby (FPV), którego cechuje porządna konstrukcja i budowa. To bardzo szybkie i zwinne urządzenie z nadajnikiem wideo na pokładzie: wystarczy dodać własne gogle FPV (z odpowiednim odbiornikiem wideo), by uzyskać widok pierwszej osoby w trakcie lotu drona.

Warto zastanowić się nad zakupem tego urządzenia, ponieważ oferuje wyjątkowo dobry stosunek ceny do jakości.

Hubsan H501S X4

Nowszy model Hubsan H501S, który jest nieco droższy od modelu WLToys W303, posiada wbudowaną kamerę i pilota zdalnego sterowania z przyjaznym dla użytkownika, 3,7-calowym ekranem. Oznacza to, że użytkownik może poczuć się tak, jakby był na pokładzie drona, dzięki widokowi pierwszej osoby. Dodatkowo, pilot zdalnego sterowania posiada także analogowe wyjście wideo do stosowania z pasującymi goglami FPV.

Dron ma również wbudowaną funkcję GPS i działa przez około 20 minut po jednorazowym naładowaniu, chociaż samo ładowanie może trwać godzinami. Dlatego warto zaopatrzyć się w dodatkowe baterie do tego drona, które są stosunkowo tanie.

WLtoys V303

Sugerowana cena detaliczna: niedostępny w polsce

WLToys V303 to świetna alternatywa wobec dronów Phantom dla użytkowników z mało elastycznym budżetem. Zasadniczo, nawet w wersji z przegubem Cardana i kamerą, model V303 jest o około 150 GBP tańszy niż model Phantom 3 Standard. Części zamienne można kupić w sklepie GearBest i nie są wcale drogie.

Flying 3D X8

Sugerowana cena detaliczna: niedostępny w polsce

Flying 3D X8 to dobrej jakości quadcopter i rozsądna alternatywa w stosunku do dronów Phantom dla tych użytkowników, których budżet nie pozwala nawet na zakup modelu Phantom 3 Standard. Trzeba również pamiętać o naliczaniu cła importowego i opłatach manipulacyjnych w przypadku dokonywania zakupu w serwisie GearBest. Do nagrywania materiałów filmowych z lotu ptaka potrzebny będzie przegub Cardana i kamera, które należy dodatkowo uwzględnić w budżecie.

Hubsan X4 FPV

Sugerowana cena detaliczna: niedostępny w polsce

Jak na cenę tego drona, jakość wideo jest dość słaba, dlatego nie można oczekiwać, że nagrywane materiały filmowe będą zapierać dech w piersiach. Przy zainwestowaniu w dodatkowe baterie i poświęceniu czasu na nauczenie się poprawnej obsługi tego drona, quadcopter H107D może stać się satysfakcjonującym źródłem dobrej zabawy.


Zobacz również
Słuchawki do biegania - jak wybrać sportowe słuchawki?
Co to jest ransomware? Jak chronić PC przed Petya?