Ranking laptopów 2016 - porównanie 20 najlepszych laptopów w Polsce. Jaki laptop wybrać?

Oto ranking najlepszych laptopów dostępnych na polskim rynku w 2016 roku. W tym artykule dowiesz się, jaki jest najlepszy laptop na rynku i które urządzenie wybrać dla siebie. Sprawdź recenzje najlepszych laptopów z systemem Windows i najlepsze MacBooki.

Przedstawiamy przegląd najlepszych laptopów dostępnych na polskim rynku w 2016 roku. Dzięki nam dowiesz się, jaki jest najlepszy laptop i które urządzenie wybrać dla siebie – niezależnie, czy jest to sprzęt działający na Windows czy też Macbook.

Najlepszy obecnie na rynku laptop? Według nas jest to Dell XPS 13, a tuż za nim plasują się Asus ZenBook UX303UB i Microsoft Surface Book. Jest jednak całe mnóstwo innych opcji. Prezentujemy przegląd 20 najlepszych naszym zdaniem laptopów oraz garść porad, które pomogą Wam wybrać najlepszy model.

Zobacz również:

Pomimo rosnącej popularności tabletów wciąż wielu konsumentów szuka dla siebie odpowiedniego laptopa. Po prostu czasami nie da się zastąpić tego, co oferuje nam laptop. Łatwo zadać jest pytanie: jaki laptop jest najlepszy? Trudniej jednak na nie odpowiedzieć, zwłaszcza że odpowiedź zależy w dużym stopniu od tego, do jakich celów będziemy go używać. W artykule zebraliśmy najlepsze laptopy, które do tej pory zrecenzowaliśmy. Jak zawsze jednak zachęcamy, by dodatkowo sprawdzić poszczególne urządzenia pod kątem parametrów, które Cię szczególnie interesują.

Podobnie jak w przypadku innych produktów, które recenzujemy, także laptopy oceniane są na podstawie kilku kategorii: wydajności, jakości wykonania, funkcji oraz ceny. Wyciąga się później ogólny wynik, ewentualnie przyznaje specjalne wyróżnienie. Zwróć uwagę, że liczba przyznanych punktów nie zawsze jest wyznacznikiem przeglądu laptopów, ponieważ odnosi się do daty, kiedy laptop został zrecenzowany. Wiele modeli recenzowaliśmy pod koniec ubiegłego roku i z czystym sumieniem możemy je wciąż wskazać jako bezkonkurencyjne wśród podobnych odpowiedników. Warto jednak sprawdzić, czy na horyzoncie nie ma w najbliższym czasie premier nowych wersji tych modeli, szczególnie że w końcówce roku producenci wprowadzają na rynek wiele odświeżonych egzemplarzy swoich flagowców (rynek czeka np. na premierę nowych Macbooków).

Zawsze staramy się upewnić, że wszystkie laptopy zawarte w przeglądzie są dostępne także na polskim rynku. Nie możemy jednak każdego dnia sprawdzać ich dostępności, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że możesz mieć problemy ze znalezieniem któregoś z wymienionych urządzeń. Poza tym często spotyka się wiele różnych jednostek magazynowania (wersji/modeli) danego laptopa, przez co ich specyfikacja może się różnić od modeli, które zrecenzowaliśmy (nie zawsze możemy wybrać model podstawowy).

Obecnie większość laptopów ma automatycznie zainstalowany Windows 10, ale wciąż jest możliwość natrafienia na Windows 8.1. Nie stanowi to problemu, ponieważ zawsze możesz dokonać bezpłatnej aktualizacji. Dlatego nawet jeśli tak będzie, nie powinieneś się zniechęcać.

Rzecz jasna, przegląd najlepszych laptopów uwzględnia też najlepsze MacBooki z OS X. MacBooki są często droższe niż laptopy z Windowsem, ale ich wartość jest obecnie większa niż kiedykolwiek wcześniej. Można wyjść z założenia, że to wysoka jakość wykonania i funkcje, które oferują, odpowiadają za ich wyższą cenę, jednak ostatnio wielu producentów laptopów z Windowsem też się w tym względzie poprawiło.

Najlepsze laptopy w 2016 roku: ile powinno się wydać na laptopa?

W prezentowanej liście nie ma wyznaczonej górnej granicy, ile można zapłacić za zakup laptopa. Czasami cena najlepszego może być wygórowana. Dlatego pojawia się istotne pytanie, czy aby na pewno musisz wydawać na sprzęt fortunę?

Pytamy, bo dobrego laptopa możesz dostać nawet za mniej niż 1500 zł, pod warunkiem że potrzebujesz go tylko do tak podstawowych czynności, jak: przeglądanie stron internetowych, wysyłanie maili czy tworzenie dokumentów. Jeśli tak, polecamy rzucić okiem na porównanie najlepszych tanich laptopów.

Wydając nieco więcej, od ok. 3000 zł w górę, można już dostać niezłego laptopa, ale jego specyfikacja wciąż będzie zapewne dość amatorska – przeciętny procesor, mniej pamięci na dysku i niższa rozdzielczość ekranu. Co więcej, pewnie nie będzie najcieńszy ani najlżejszy.

Zwiększając kwotę, którą skłonny jesteś wydać do 4500 zł i więcej, będziesz cieszył się najlepszym z najlepszych laptopów z błyskawicznie szybkim procesorem, ogromną ilością pamięci RAM, mnóstwem miejsca na dysku i wspaniałym wyświetlaczem. Możesz też spodziewać się wysokiej jakości wykonania z najlepszego materiału.

Właśnie dlatego tak ważne jest czytanie recenzji laptopów, zanim zdecydujesz się na zakup jednego z nich.

Najlepsze laptopy w 2016 roku: jaki rozmiar ekranu wybrać?

Wybór rozmiaru ekranu jest ważną decyzją podczas zakupu laptopa. Mimo wszystko ich przeciętny rozmiar waha się od 11 do 17 cali.

Mniejszy rozmiar ekranu (około 11 cali) może nieco utrudniać pracę na laptopie, jednak z drugiej strony taki laptop jest łatwiejszy do przenoszenia i bardziej poręczny, co na pewno sprawdza się, jeśli wszędzie zabierasz go ze sobą. Pamiętaj jednak, że mniejsze urządzenie oznacza mniej miejsca, w tym także np. na porty czy dysk.

Wybierając ekran 17-calowy, decydujesz się na zastąpienie komputera stacjonarnego laptopem, który niezbyt nadaje się do przenoszenia. Prawdopodobnie będziesz miał pełnowymiarową klawiaturę, całe mnóstwo wejść USB, a dodatkowo może i napęd optyczny.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli z własnych powodów nie rozglądasz się konkretnie za którąś z tych dwóch opcji, dobrym wyjściem będzie laptop 13-calowy, oferujący świetną mobilność (w tym wagę), a jednocześnie zachowujący wystarczająco wiele miejsca na najważniejsze „dodatki”. Sprawdź więc recenzje każdego urządzenia i pamiętaj o sprawdzeniu w internecie szczegółowych danych technicznych, aby mieć pewność, że dany laptop odpowiada wymaganiom.

Jeśli chodzi o pozostałe kwestie związane z ekranem, to większość laptopów ma rozdzielczość 1366 x 768. Według nas, jeśli szukasz najlepszego, powinieneś rozejrzeć się jednak za Full HD (1920 x 1080) lub lepszą rozdzielczością. W tej chwili możesz dostać nawet laptopy 4K, choć naszym zdaniem to wciąż przerost formy nad treścią.

Poza tym przy wyborze ekranu powinno się wziąć pod uwagę kwestię, czy potrzebujesz ekranu dotykowego. Zazwyczaj oznacza on dodatkowy wydatek, a może być albo czymś niezbędnym, albo wręcz przeciwnie – wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Wszystko zależy od użytkowania i przeznaczania sprzętu.

Ostatnia kwestia związana z ekranem: większość laptopów ma błyszczący ekran, mimo że większość osób nie lubi, gdy odbija on światło. Dlatego warto poszukać bardziej matowych ekranów, które są standardem w droższych modelach.

Najlepsze laptopy w 2016 roku: ile potrzebuję pamięci na dysku?

Jak to zwykle bywa, ilość pamięci zależy od rodzaju użytkowania laptopa. Ogólna praktyczna zasada brzmi: jak najwięcej pamięci bez wydawania później pieniędzy na rozbudowę (producenci mogą sobie za to naliczyć dodatkowe opłaty).

Przechodząc do konkretów, dysk SSD oznacza szybszą pracę laptopa, ale zwykle w podobnej cenie nie zapewnia tyle wolnego miejsca, ile tradycyjny twardy dysk HDD. Niektóre laptopy łączą w sobie te dwie opcje, jednak nie wszystkie, ze względu na ograniczenia rozmiarowe. Dlatego znów przypominamy, aby uważnie sprawdzać specyfikację, zanim dokona się zakupu, jeśli nie chce się skończyć z noszonym wszędzie dyskiem zewnętrznym.

Pamiętaj, że istnieje też mnóstwo możliwość przechowywania danych w chmurze, jednak jeśli nie masz dostępu do internetu, to ta opcja na niewiele się zda. Inna sprawa, gdy masz dostęp do Wi-Fi w domu i w pracy – wówczas warto zastanowić się nad mniejszym dyskiem SSD połączonym z dyskiem chmurowym, gdzie przechowywane są bieżące dokumenty.

Dla większości osób sprawdza się dysk o pojemności 500 GB, na którym można przechowywać pliki, takie jak: zdjęcia, filmiki i muzykę. Jednak jeśli chcesz przechowywać na dysku bardzo dużą liczbę danych (bo może jesteś fotografem i robisz zdjęcia w formacie RAW albo po prostu chcesz mieć wszystkie swoje box sety gotowe do użycia), to rozejrzyj się za pamięcią rzędu 1 lub 2 TB.

Pamięć RAM w kolei jest miejscem, gdzie przechowywane są aktualnie używane programy i pliki, a więc im więcej, tym lepiej. Należy przyjąć, że 4 GB to absolutne minimum, a pamięć RAM rzędu 8 do 16 GB to optymalna liczba, jeśli tylko możesz sobie na nią pozwolić.

Najlepsze laptopy w 2016 roku: jaki procesor jest najlepszy?

Jeżeli nie zamierzasz obsługiwać kompleksowego i wymagającego oprogramowania ani grać w gry, nie potrzebujesz najnowszego, najwydajniejszego procesora. Oczywiście, taki procesor nie zaszkodzi, ale najlepiej to zrównoważyć. Chyba nie ma nic gorszego jak czekanie, aż dana aplikacja się załaduje.

Jeśli jesteś chętny wydać większą sumę, zapewne zastanawiasz się nad najnowszą, szóstą generacją Intel Core i7. Podstawowe modele prawdopodobnie oferują procesor Core i3, a może i nawet Core M. Core i5 to świetna opcja pomiędzy jednym i drugim. Dla ułatwienia, różnica pomiędzy Core i5 a i7 to około 11% w wydajności za 300 zł (i odrobinę gorszy czas pracy na baterii), także jeśli nie pracujesz dużo z fotografią, wideo czy nie bawisz się w gry, to zbędny wydatek.

Gdy nie jesteś pewien, jakiej generacji jest procesor Intel, spójrz na numer modelu – jego pierwsza cyfra wskazuje numer generacji. Przykładowo: Core i5-6500 to procesor szóstej generacji. Mimo że większość urządzeń ma obecnie procesory Intel, wciąż jeszcze natknąć się można na procesory AMD.

Jeśli zamierzasz używać laptopa do gier (nawet gdy głównie będzie służył do pracy), nie będziesz chciał w całości zdać się na zintegrowaną grafikę, która jest częścią każdego układu Intel. Aby móc grać z przyzwoitą rozdzielczością i częstotliwością wyświetlania klatek, pewnie będziesz chciał nabyć specjalną kartę graficzną przeznaczoną do laptopa. Zechcesz też sprawdzić najlepsze laptopy do gier, aby znaleźć coś dla siebie, bo laptopy do gier to nietypowa i wymagająca kategoria sprzętu.

Najlepsze laptopy w 2016 roku: gwarancja i inne

Żywotność baterii i gwarancja to dwie kwestie, które wśród laptopów znacznie się różnią. Gwarancja może się też różnić w zależności o tego, gdzie dokonasz zakupu danego sprzętu. Na przykład sklep John Lewis z Amazon (jeśli szukasz w sklepach zagranicznych) zwykle daje dłuższą gwarancję niż konkurencja. Podobne różnice można znaleźć wśród rodzimych sprzedawców.

Po tym wszystkim warto się zastanowić, czy naprawdę potrzebujesz laptopa. Obecnie możesz też dostać niezłe zniżki na pecety, a jeśli nie chcesz konstrukcji, która zabiera zbyt wiele miejsca, istnieje też mnóstwo komputerów All-in-One, w których można powybierać. Wcielają one funkcje komputera w monitor, przez co są zdecydowanie wygodniejsze. Również niektóre tablety oferują podobną funkcjonalność do tradycyjnych laptopów.

Jeśli jednak wiesz, że potrzebujesz laptopa – to ważna uwaga – po testach redakcyjnych polecamy wszystkie urządzenia, które umieściliśmy w naszej liście. Możemy zapewnić, że nie ma wśród nich ani jednej słabej pozycji. Jednak raz jeszcze zachęcamy, abyś uważnie przeczytał poniższe krótkie recenzje i uzupełnił je własnym poszukiwaniem.

Żaden z przedstawionych laptopów nie jest perfekcyjny, a ten, który faktycznie zaspokoi Twoje oczekiwania, nie musi być laptopem zajmującym pierwsze miejsce na liście.

20. najlepszych laptopów 2016 r. – recenzje najlepszych laptopów

20. Toshiba Portege Z30-C-125

Ocena: 3,8/5

Data recenzji: 21 maja 2016 r.

Cena: ok. 5500 zł

Toshiba Portege Z30-C-125

Toshiba Portege Z30-C-125

Toshiba Portege Z30-C-125 to biznesowy laptop Toshiba, który wyróżnia się mobilnością. Urządzenie wyposażone w 13-calowy ekran waży jedyne 1,2 kg (!), czyli sporo mniej niż średnia w podobnej kategorii cenowej (konkurencja to zwykle 1,40–45 kg). Laptop oferuje bardzo dobry wyświetlacz IPS Full HD, wydajny procesor Core i7-6500U i dysk SSD M.2, porządny akumulator o pojemności 3380 mAh (52 Wh), szeroki zakres portów przydatnych do działań biznesowych i, co ważne, zachowuje przy tym solidną konstrukcję. Jak dla nas to jedna z lepszych propozycji firmy Toshiba z ostatnich lat.

Laptopa Toshiba Portege Z30-C-125 możesz nabyć w sklepie Morele.net

19. Asus ZenBook Pro UX501

Ocena: 3,5/5

Recenzja z: 22. lutego 2016

Cena: ok. 7000zł

Asus ZenBook Pro UX501

Asus ZenBook Pro UX501

Asus ZenBook Pro UX501 to laptop, który świetnie wygląda na półce w sklepie, jeśli nie zniechęcisz się jego ceną. Cechuje się dużą mocą, wysoką jakością wykonania i ultrawysoką rozdzielczością ekranu, połączoną z ekranem dotykowym. Co więcej, dobrze się na nim gra w gry. Model ten spełnia wszystkie wymagania, jakich wielu ludzi oczekuje od laptopa. Mimo to parę drobnostek dzieli go od modeli takich jak MacBook Pro 15 czy Dell XPS 15, na które to pewnie robisz sobie nadzieję. Po pierwsze ekran nie daje maksymalnie wysokiej rozdzielczości w większości środowisk. Do tego dochodzą mniej istotne minusy, m.in. to, że wentylator procesora jest dość irytujący, a touchpad bardzo głośny. Jednak jeśli masz wystarczająco dużo pieniędzy do wydania, możesz być wybredny.

Laptopa Asus ZenBook Pro UX501 znajdziesz w sklepach Morele.net oraz Komputronik.

18. MSI GS40 6QE

Ocena: 4/5

Data recenzji: 16 stycznia 2016 r.

Cena: ok.5500 zł

Specyfikacja techniczna wystarczająca do gier, a jednocześnie zachowana poręczność i komfort użytkowania – oto MSI GS40 6QE w skrócie. Laptop ma świetny 14,1-calowy ekran Full HD (1920 x 1080) z matrycą IPS, procesor Intel Core i7 6. generacji i wspomagającą go kartę graficzną GeForce GTX 970M, a także imponującą podświetlaną klawiaturę Steelseries odpowiednią do gier. Urządzenie jest w stanie spokojnie udźwignąć nowe gry na wysokich detalach. Jedyne ewentualne minusy laptopa to właśnie wrażenie, że jest on pewnym kompromisem – w tej cenie można już szukać mocniejszego laptopa, nawet o 17-calowym ekranie. A może to po prostu nasze przyzwyczajenie do grania na stacjonarnym PC?

MSI GS40 6QE znajdziesz w sklepach Morele.net oraz Komputronik.

17. MacBook Air 13 (2015)

Ocena: 4/5

Recenzja z: 22 kwietnia 2015

Cena: ok. 4000 zł (128 GB), ok. 5000 zł (256 GB)

MacBook Air 13 (2015)

MacBook Air 13 (2015)

Po dość dokładnym teście odkryliśmy, że MacBook Air 13 z 2015 roku tylko trochę różni od modelu z 2014 roku. Nowa wersja Thunderbolt 2 okazuje się przydatna do podłączenia wysokiej rozdzielczości wyświetlaczy UHD, a kilka procent dodatkowej mocy procesora na pewno nie zaszkodzi. Jednak nie zauważyliśmy zmian, jeśli chodzi o oczekiwane ulepszenia na poziomie grafiki i długość trzymania baterii, i to pomimo nowego procesora Intel, który miał przynieść korzyści w obu kwestiach. Wprowadzony na rynek w takiej samej cenie jak model ubiegłoroczny MacBook Air 13 mimo wszystko zasługuje na uwagę jako jeden z najlepszych ultraprzenośnych laptopów dostępnych na rynku.

MacBook Air 13 (2015) znajdziesz w sklepach Morele.net oraz Komputronik.

16. MacBook Air 11 (2015)

Ocena: 4/5

Recenzja z: 14. kwietnia 2015

Cena: ok. 4000 zł (128 GB), ok. 5000 zł (256 GB)

MacBook Air 11 (2015)

MacBook Air 11 (2015)

Dostępny w tej samej cenie co wersja ubiegłoroczna nowy 11-calowy MacBookAir ma taką samą superszybką pamięć jak wcześniej, a do tego notuje około 10-procentowy wzrost mocy procesora. Wydajność podczas grania zawsze była minusem i wciąż nie uważamy, aby się poprawiła, a może nawet działa odrobinę wolniej. W każdym razie z naszych testów wynika, że poprawiono ogólny czas pracy baterii o niemal jedną trzecią. Bardzo korzystna zmiana już i tak przyzwoitej, trzymającej ponad 10 godzin baterii w poprzedniej wersji.

MacBook Air 11 (2015) znajduje się w ofercie sklepu Komputronik.

15. Toshiba Tecra Z40-C-11F

Ocena: 3.8/5

Data recenzji: 23 sierpnia 2016 r.

Cena: ok. 6500 zł

 Microsoft Surface Pro 3

Microsoft Surface Pro 3

Toshiba Tecra Z40-C-11F to przedstawiciel trzeciej generacji biznesowej serii Z40. Urządzenie posiada wszystkie cechy biznesowego laptopa z wyższej półki cenowej. Mamy więc wydajny procesor Intel Core i7 6600U, szybki dysk SSD, niską wagę (1,47 z baterią), a także 14-calowy matowy ekran IPS i czytnik linii papilarnych – wszystko zapakowane w nowoczesną i smukłą obudowę. Tecra Z40-C-11F wyróżnia się natomiast baterią o pojemności aż 64 Wh, która pozwala na dłuższy o około 15% czas pracy względem 14-calowej konkurencji w podobnej kategorii laptopów biznesowych (zwykle są to laptopy wyposażone w baterię 46 czy 55 Wh).

Laptop Toshiba Tecra Z40-C-11F znajdziesz w sklepach Morele.net oraz Komputronik.

14. Acer Aspire V3-574G

Ocena: 4,5/5

Recenzja z: 24. sierpnia 2015

Cena: ok. 2000–3000 zł

Acer Aspire V3-574G

Acer Aspire V3-574G

Za cenę poniżej 3000 zł ten model to pewniak. Aspire V30574G to godna pochwały równowaga między ekranem IPS, świetnym touchpadem i wysoko cenionym procesorem. Dzięki karcie graficznej Nvidia możesz cieszyć się grami aż do 720p. Wytrzymałość baterii sięga pięciu godzin i mimo że to tylko połowa tego, co oferują najlepsze pod tym względem laptopy, to i tak może pozwolić Ci korzystać z komputera pół dnia bez dostępu do zasilania.

Laptop Acer Aspire V3-574G znajdziesz w sklepach Morele.net oraz Komputronik.

13. Microsoft Surface Pro 4

Ocena: 4/5

Recenzja z: 30 czerwca 2016

Cena: od 4000 zł (model przetestowany: 6000 zł)

Microsoft Surface Pro 4

Microsoft Surface Pro 4

W Surface Pro 4 jest mnóstwo elementów, którymi można się zachwycać, od bardzo cienkiego designu i niewielkiej wagi. Ekran jest naprawdę niesamowity, urządzenie ma dużo mocy, a nowa nawierzchnia Surface Pen jest zdecydowanie lepsza niż w poprzednim modelu. Udoskonalona została również klawiatura Type Cover. Czasami jednak niewygodnie się z niego korzysta, jest dużo droższy niż wiele laptopów, a TypeCover, której będziesz potrzebował, nie wlicza się w pakiet.

Microsoft Surface Pro 4 jest do nabycia w sklepach Morele.net oraz Komputronik.

12. 13-calowy Apple MacBook Pro Retina

Ocena: 4,5/5

Recenzja z: 30. marca 2015

Cena: 5500 zł

13-calowy Apple MacBook Pro Retina

13-calowy Apple MacBook Pro Retina

Podczas gdy 13-calowy Apple MacBook Pro Retina wygląda jak każdy 13-calowy MacBook z ekranem Retina wypuszczony na rynek wcześniej, wersja wydana z początkiem 2015 roku ma nad pozostałymi zdecydowaną przewagę: jej prędkość pamięci jest do dwóch razy większa niż w modelu z 2013 roku (gdzie była już i tak przełomowa). Nowy touchpad przynosi widoczne korzyści w kontroli dotykowej, a inteligentny koprocesor pomaga interpretować nasze wirtualne ruchy. Do tego procesor Broadwell i inne zmiany w funkcjonowaniu idą w parze z najlepszym ulepszeniem, jakiego każdy konsument mógłby sobie życzyć, a mianowicie z niesamowicie długą żywotnością baterii. Ulepszenia w karcie graficznej nie są aż tak widoczne, ale i tak notują pozytywne zmiany. Słowem, jeden z najlepszych 13-calowych notebooków na rynku.

11. Lenovo Yoga 900

Ocena: 4/5

Recenzja z: 26. lutego 2016

Cena:od 4000 zł (model recenzowany: 5000 zł)

Lenovo Yoga 900

Lenovo Yoga 900

Lenovo Yoga 900 to laptop, który prosi o zaufanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego dizajnerski styl. Mimo wszystko laptop nie jest taki, a za podobną cenę można dostać sprzęt ze zdecydowanie większą mocą, jeśli nie szukasz czegoś szczególnie przenośnego. Jednak to właśnie przenośność go wyróżnia. Jest cienki, lekki i zewsząd dobrze się prezentuje, a jego inteligentny zawias pozwala rozłożyć go w miejscach, które dla innych laptopów są nieosiągalne. Także bateria powinna wystarczyć na cały dzień pracy. Touchpad może być trochę uciążliwy, a wyświetlacz nie jest idealny, ale jeśli jesteś przy kasie, jest to jeden z najlepszych ultraprzenośnych laptopów dostępnych na rynku.

Lenovo Yoga 900 znajdziesz w sklepach Morele.net oraz Komputronik.

10. HP Spectre 13

Ocena: 4/5

Recenzja z: 5 sierpnia 2016

Cena: ok. 7000 zł

HP Spectre 13

HP Spectre 13

HP Spectre 13 to bezkompromisowa próba wprowadzenia na rynek laptopa przyszłości – ze wszystkimi tego konsekwencjami, zarówno plusami, jak i minusami. Wśród plusów laptopa trzeba wymienić jego ultramobilność i świetny design, – szczególnie z potężnym CPU zamkniętym w niewielkiej i poręcznej obudowie. Po zachwytach przychodzi jednak zdziwienie, głównie brakiem slotu na kartę pamięci oraz… tradycyjnego portu USB. Z pewnością na rynku znajdzie się miejsce dla miłośników bezprzewodowych technologii, którzy nie korzystają już z tak klasycznych rozwiązań, nam się jednak wydaje, że w tej cenie na taką rewolucję jeszcze odrobinę za wcześnie.

HP Spectre 13 znajduje się w sklepach Morele.net oraz Komputronik.

9. Asus Zenbook UX305CA

Ocena: 4/5

Recenzja z: 11 marca 2016

Cena: około 3000 zł

Asus Zenbook UX305CA

Asus Zenbook UX305CA

Asus ZenBook UX305CA to podrasowana wersja udanego UX305, którego mieliśmy okazję recenzować w roku ubiegłym. Urządzenie posiada nowszy CPU i ekran o znacznie wyższej rozdzielczości. Dzięki temu mamy wrażenie, że kupujemy laptopa z wyższej półki w rozsądnej cenie. Asus ZenBook UX305CA to świetny wybór dla osób potrzebujących laptopa do codziennego użytku, który wytrzyma bardzo długo na baterii, także świetnie nadaje się do trybu życia dla ludzi aktywnych i pędzących od spotkania do spotkania. Osoby, które korzystają laptopa głównie w domu, powinny poszukać czegoś z odrobinę większą mocą i lepszym kontrastem ekranu.

Asus Zenbook UX305CA kupisz w sklepie Komputronik.

8. Lenovo Yoga 710 11"

Ocena: 4/5

Recenzja z: 9 sierpnia 2016

Cena: około 2000 zł

Lenovo Yoga 710 11"

Lenovo Yoga 710 11"

Lenovo Yoga 710 (z 11-calowym ekranem) jest świetnym wyborem dla osób, które dużo podróżują i jednocześnie nie potrzebują dużego laptopa. Jest to w zasadzie przystępna cenowo alternatywa dla 12-calowego MacBooka. Lenovo Yoga 710 bije sprzęt od Apple nie tyle pod kątem parametrów wewnętrznych, ile w zakresie rozwiązań, takich jak: metalowa obudowa, ekran dotykowy i bardzo wygodne zawiasy (laptop jest konwertowalny). Lenovo Yoga 710 wyposażony jest w moduły Wi-Fi, BlueTooth 4.1, porty USB 3.0 oraz Micro HDMI. Waży 1,04 kg.

7. Dell Inspiron 15 7559

Ocena: 4/5

Recenzja z: 30. listopada 2015

Cena: ok. 4000 zł

Dell Inspiron 15 7559

Dell Inspiron 15 7559

Ma dość niezgrabny wygląd, ale wskazujący na długotrwałość. Dell Inspiron 15 z serii 7000 powinien dać sobie radę jako zamiennik komputera stacjonarnego w domu oraz biurze. Mocna, oddzielna karta graficzna zadowoli zarówno graczy, jak i profesjonalistów. Co prawda, odbijający światło wyświetlacz i irytujący touchpad obniżają punkty za użyteczność, ale jeśli jesteś w stanie żyć z tymi mankamentami, to warto.

Dell Inspiron 15 7559 znajdziesz w sklepie Morele.net.

6. Lenovo ThinkPad X1 Yoga

Ocena: 4,5/5

Recenzja z: 27 lipca 2016 r.

Cena: ok. 9000 zł

Dell Inspiron 15 7559

Dell Inspiron 15 7559

ThinkPad X1 Yoga to lekki i konwertowalny laptop 2 w 1 z 14-calowym ekranem dotykowym 2K (2560 x 1440; IPS, a opcjonalnie OLED). Urządzenie jest o tyle ciekawe, że oferuje cztery sposoby użytkowania: w zamyśle do pracy (klasyczny laptop), prezentowania (ekran z drugiej strony), wideorozmów (urządzenie stoi na biurku z ekranem w Twoją stronę) oraz kreatywny (tablet z rysikiem). Do tego oferuje świetne parametry techniczne (m.in. i7-6600U, do 1 TB PCIeNVMe SSD, do 16 GB DDR3). Jeden z ciekawszych produktów w 2016 roku; jest jednak mankament: cena.

Lenovo ThinkPad X1 Yoga znajdziesz w sklepie Morele.net.

5. HP Envy 13

Ocena: 4.4/5

Recenzja z: 25. lutego 2016

Cena: od 3200 zł (zrecenzowany model: 4500 zł)

HP Envy 13

HP Envy 13

HP Envy 13 ma wiele zalet. Design, touchpad, wydajność i wyświetlacz są dobrej jakości. Użytkowanie tego laptopa jest w większości aspektów czystą przyjemnością. Jego fizyczna poręczność jest fantastyczna, a oprócz tego został zaprojektowany pod kątem rozsądnego budżetu. Ten model to ogólnie rzecz biorąc, dobry zakup, jednak mimo to mamy kilka uwag. Przy intensywnym użytkowaniu żywotność baterii rozczarowuje, a jakość obrazu robi mniejsze wrażenie, niż się na początku wydaje – nie jest tak nieskazitelna, jakby się mogło przypuszczać, patrząc na zdjęcia. Biorąc jednak pod uwagą znakomitą kombinację dodatków, wydajności i ceny, to tylko żywotność baterii może odstraszyć przed zakupem. Asus UX305 wytrzymuje dłużej i mimo że laptop ten nie ma podświetlanej klawiatury i typowej dla HP czystej mocy, bateria może się okazać wystarczającym powodem zmiany wyboru.

Laptop HP Envy 13 znajdziesz w sklepach Morele.net oraz Komputronik.

4. 15-calowy Apple MacBook Pro Retina (2015)

Ocena: 4,5/5

Data recenzji: 8. czerwca 2015 r.

Cena: ok. 9000 zł

15-calowy Apple MacBook Pro Retina

15-calowy Apple MacBook Pro Retina

Choć lada dzień na rynku powinien zadebiutować MacBook Pro Retina w wersji 2016, to model z 2015 wciąż znajduje się w czołówce najlepszych laptopów dostępnych na rynku. Ekran o przekątnej 15,4 cala z podświetleniem LED, w technologii IPS, o rozdzielczości 2880 na 1800 pikseli z 220 pikselami na cal i możliwością wyświetlenia milionów kolorów wciąż jest trudny do pobicia przez konkurencję. Wrażenia dopełniają oczywiście pozostałe podzespoły, niezastąpiony gładzik Force Touch oraz system Mac OS.

Aktaulne ceny McBook'a Pro Retina sprawdzisz w sklepie Komputronik

3. Microsoft Surface Book

Ocena: 4,5/5

Recenzja z: 16 lutego 2016 r.

Cena: od 7200 zł

Microsoft Surface Book

Microsoft Surface Book

Jest drogi, ale Surface Book to niesamowity popis technologii, połączonej z doskonałym (i unikalnym) designem, świetną jakością wykonania i robiącą wrażenie specyfikacją. Żywotność baterii jest doskonała, a na samym Surface Book z kartą graficzną Nvida możesz zrobić naprawdę wiele. Pozostaje tylko istotna kwestia: czy możesz sobie pozwolić na taki wydatek? Jeżeli masz odpowiednie środki, a kwota 7200 zł nie jest da Ciebie zbyt wygórowana, warto rozważyć zakup tego modelu.

2. Asus ZenBook UX303UB

Ocena: 4,6/5

Recenzja z: 13 września 2016 r.

Cena: ok. 4000zł

Asus ZenBook UX303U

Asus ZenBook UX303U

Za cenę w granicach 4000 zł ZenBook UX303UB może się pochwalić finezją wykonania i bardzo dobrymi parametrami technicznymi (i7, SSD 480 GB, 12GB RAM, matowy wyświetlacz Full HD, podświetlana klawiatura, Windows 10). Laptop jest dobrze wyważony, elegancki i zachowuje solidną jakość konstrukcji. Gdybyśmy mieli się do czegoś przyczepić, to tylko do baterii, jednak biorąc pod uwagę porównanie jakości do ceny, ta wada szybko znika.

Asus ZenBook UX303UB znajdziesz w ofercie sklepu Komputronik, Euro.com.pl

1. Dell XPS 13 9350

Ocena: 4,8/5

Recenzja z: 20 września 2016 r.

Cena: ok. 6500 zł (wersja 9343 za 5500 zł)

Dell XPS 13 9350

Dell XPS 13 9350

Dell XPS 13 9343 był prawdziwym objawieniem wśród laptopów z Windowsem. Tym bardziej cieszy, że jego następca – Dell XPS 13 9350 – godnie trzyma wysoki poziom tego modelu. XPS 13 to kompaktowy laptop, który wyprzedza konkurencję w kilku kluczowych aspektach. Najważniejszym jest niesamowita jakość wyświetlanego obrazu prezentowanego w niemal nieobramowanym ekranie. Dzięki temu można cieszyć się 13,3-calowym wyświetlaczem w obudowie zbliżonej do wersji 11-calowej (ekran jest przy tym sztywny!).

Dell XPS 13 9350 znajdziesz w sklepach Morele.net oraz Komputronik.


Zobacz również
Laptopy z serii Explore PRO to wiosenna nowość od Kruger&Matz
Galaxy S9 zostanie "zawinięty w ekran"