Ranking monitorów ergonomicznych LCD - 2011

Monitor ergonomiczny powinien umożliwiać użytkownikowy wygodną pracę. Przedstawiamy ranking monitorów, których podstawa pod ekran ma większe od przeciętnych możliwości regulacji poziomu i kątów.

Właściwe ustawienie ekranu jest w monitorach LCD jeszcze ważniejsze niż w monitorach kineskopowych. W większości modeli wykorzystuje się matryce TN, które mają wąskie kąty widzenia. Patrzący pod większym kątem mają wpierw zniekształcone kolory. Dlatego kąt patrzenia na powierzchnię ekranu powinien być zbliżony do prostego. Powinniśmy mieć możliwość regulacji pochylenia ekranu a tago jej obrócenia w wypadku demonstrowania obrazu na ekranie osobie znajdujacej się obok.

Drugim warunkiem poprawnego korzystania z monitora jest właściwe położenie głowy, zbliżone do naturalnego, bez nadmiernego wykorzystywania mięśni szyi i kręgosłupa. Realizacja pierwszego i drugiego wymaga nie tylko bardzo często spotykanej regulacji pochylenia ekranu, ale i jego wysokości. Odpowiednia podstawa z teleskopem, umożliwijącym takie zmiany zdarza się o wiele rzadziej.

I wreszcie trzecim elementem ergonomicznej podstawy jest możlwość ustawienia ekranu albo w pozycji pionowej, portretowej albo pozionej, krajobrazowej, w zależności od potrzeb. To są podstawowe cechy monitora ergonomicznego.

Monitory, która mają te cechy są drogie i nie najlepiej wypadają w rankingach. Dlatego zbudowaliśmy osobny dla nich, żeby osoby stawiające ergonomię na pierwszym miejscu miały ułatwiony wybór.


Zobacz również
Przetestuj szybkość swojego łącza w komputerze i smartfonie
Prawidłowa konfiguracja BIOS - jak to zrobić?