Ranking odkurzaczy automatycznych 2017 - porównanie 10 najlepszych robotów sprzątających w Polsce. Jaki odkurzacz automatyczny kupić?

Oto ranking najnowszych i najlepszych odkurzaczy automatycznych w 2017 roku. W tym artykule dowiesz się, jaki jest najlepszy odkurzacz automatyczny w 2017 roku i który model wybrać dla swoich preferencji.

Pomysł na stworzenie automatycznego odkurzacza, który samodzielnie sprząta i czyści domowe powierzchnie, jest niesamowity sam w sobie. Kto by nie chciał na zawsze pozbyć się nieprzyjemnego obowiązku rutynowego odkurzania?

Chociaż nie osiągnęliśmy jeszcze etapu, na którym możemy zupełnie zrezygnować ze sprzątania i zlecić tej brudnej roboty automatycznym urządzeniom, to nadal kusi nas, by od czasu do czasu sięgnąć po sprzątającego robota. Chociaż nie są one jeszcze w stanie samodzielnie wejść po schodach ani samodzielnie opróżnić pojemników z kurzem, to potrafią już przynajmniej częściowo odciążyć nas z codziennych obowiązków. Poza tym, sprzątające roboty to fantastyczne gadżety, którymi zawsze można pochwalić się przed gośćmi!

Problem z automatycznymi odkurzaczami polega jednak na tym, że nie należą do najtańszych urządzeń i trudno jest uzasadnić tak duży wydatek, jeśli nie wiemy, czego tak naprawdę chcemy. W końcu niewielu z nas miało okazję przetestować działanie automatycznego odkurzacza.

Najtańsze modele wyróżniają się okrągłym kształtem i wyposażeniem w postaci dwóch szczotek obrotowych na przedzie urządzenia, które usuwają kurz w rogach pomieszczeń i umożliwiają odkurzaczowi dotarcie do najmniejszych zakamarków. Najbardziej podstawowe modele najczęściej nie posiadają szczotek obrotowych na swoim wyposażeniu, co oznacza, że nie są w stanie dokładnie czyścić dywanów, chociaż dość dobrze się po nich poruszają. Podstawowe roboty sprzątające mają zazwyczaj niewielkie pojemniki na kurz (wymagającego regularnego opróżniania). Obsługiwane są za pomocą szeregu przycisków umieszczonych na górze urządzenia lub pilota zdalnego sterowania.

W nieco wyższej cenie dostaniemy w zestawie obrotową szczotkę, a odkurzacz będzie prawdopodobnie skuteczniej zbierać włosy i czyścić dywany z brudu. Na wyposażeniu nieco droższych urządzeń można także spodziewać się filtrów zatrzymujących drobne cząsteczki i zapobiegających wydostawaniu się kurzu z pojemnika. Ewentualnie, można otrzymać w zestawie specjalną nakładkę polerującą mocowaną na spodzie odkurzacza, która zwiększa skuteczność czyszczenia podłóg drewnianych i laminowanych. Warto zastanowić się nad modelem ze szczotką o pełnej długości (często dołączaną do odkurzaczy o kwadratowym kształcie z jednej strony), co ułatwia robotowi odkurzanie rogów pomieszczeń.

Roboty sprzątające ze średniej półki cenowej również są często wyposażone w mechanizm blokowania dostępu do wybranych pomieszczeń w domu. Niektóre używają w tym celu z pasków lub tarcz magnetycznych, inne zaś korzystają z wieży na baterie emitującej promień światła „uniemożliwiający” przejście.

Kolejnym elementem wyposażenia z wyższej półki cenowej jest łącze Wi-Fi, które umożliwia sterowanie robotem za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Pozwala na ustawienie harmonogramu odkurzania i zdalne włączanie urządzenia nawet wtedy, gdy użytkownik przebywa poza domem.

W segmencie premium znajdują się odkurzacze cylindryczne (lub cykloniczne), które cechuje duża moc ssania, niezależnie od poziomu napełnienia pojemnika. Najwyższe ceny prezentują roboty sprzątające wyposażone w kamerę, a w niektórych z nich (np. Jisiwei S+) może ona posłużyć również do monitorowania bezpieczeństwa w domu. Inne odkurzacze (np. Dyson) korzystają z kamery, by skuteczniej planować ścieżki odkurzania i pokonywania przeszkód.

Wybrane modele znajdują się zarówno na aukcjach zagranicznych, jak i w Polskich sklepach.

 • Poniżej przedstawiamy wybrane odkurzacze automatyczne, od których przejrzenia warto rozpocząć poszukiwania idealnego modelu.
 • Dyson 360 Eye

  Sugerowana cena detaliczna: trzeba szukać na aukcjach zagranicznych

  Model Dyson 360 Eye jest jednym z najlepszych robotów sprzątających na rynku, który oferuje wyjątkową jakość odkurzania. Ma jednak wysoką cenę. Odkurzacz oferuje dużą moc ssania za sprawą silnika o wysokiej prędkości (78 000 obrotów na minutę) i komory cyklonicznej połączonej z listwą obracających się szczotek o pełnej szerokości. Ten model nie posiada żadnych wirujących szczotek na przedzie, które przydają się przy odkurzaniu rogów pomieszczeń, ale dostępna szczotka wydłuża się na całą szerokość odkurzacza. Zaawansowana filtracja umożliwia odkurzaczowi wychwycenie wszelkich alergenów i wyrzut czystego powietrza na zewnątrz.

  Inteligentny odkurzacz Dyson 360 Eye swobodnie porusza się po otoczeniu dzięki wbudowanej kamerze transmitującej obraz na żywo, dzięki czemu robot sprawnie pokonuje przeszkody i obniżenia terenu. Nie ma jednak możliwości zablokowania dostępu odkurzacza do wybranych pomieszczeń. Nowością, której jeszcze nie widzieliśmy w żadnym urządzeniu tego typu, jest układ napędowy podobny do czołgowych „gąsienic”. Dzięki niemu odkurzacz jest w stanie poradzić sobie z każdym rodzajem powierzchni. Mimo kompaktowych rozmiarów, Dyson 360 Eye jest jednak dość wysoki, dlatego nie mieści się pod niektórymi meblami.

  W miejsce dedykowanego pilota, model Dyson 360 Eye jest sterowany za pomocą aplikacji mobilnej o nazwie Dyson Link App, która dokładnie wskazuje te miejsca w domu, które zostały już odkurzone. Aktualizacje systemu pobierają się automatycznie.

  Samsung Powerbot VR9000

  Sugerowana cena detaliczna: około 2600 zł (komputronik, euro.com.pl)

  Samsung obiecuje, że dzięki technologii Digital Inverter odkurzacz Powerbot 9000 ma 60 razy większą moc nić przeciętny odkurzacz, a szeroka szczotka umożliwia zamiatanie kurzu w dokładnie takim sam sposób, jak za pomocą miotły. Komora cykloniczna przeciwdziała zapychaniu się filtrów, dzięki czemu odkurzacz Powerbot zachowuje dużą moc ssania przez dłuższy czas. Mimo dość kompaktowych rozmiarów jest on jednak nadal zbyt wysoki, by zmieścić się pod niektórymi meblami.

  Wyposażony w szereg czujników model Powerbot VR9000 potrafi omijać przeszkody i ogranicza liczbę nieodkurzonych miejsc do minimum. W odróżnieniu od wielu automatycznych odkurzaczy Samsung Powerbot VR9000 jest kwadratowy z jednej strony i posiada szeroką szczotkę obrotową na przedzie urządzenia, dzięki czemu skuteczniej odkurza rogi pomieszczeń niż odkurzacze o całkowicie owalnym kształcie. Z tego powodu jednak ma większe rozmiary.

  Model Samsunga oferuje kilka trybów odkurzania: automatyczne, miejscowe, maksymalne, ręczne i punktowe. Zdalny pilot sterowania gwarantuje prostą obsługę urządzenia. Pojemnik na kurz ma pojemność 700 ml. Odkurza może pracować nieprzerwanie przez 80 minut bez konieczności doładowania. Emiter Virtual Guard umożliwia zablokowanie odkurzacza przed dostępem do wybranych pomieszczeń w domu.

  Neato Botvac Connected

  Sugerowana cena detaliczna: około 3 500zł (komputronik, morele.net)

  Podobnie do odkurzacza Powerbot VR9000 od Samsunga, robot sprzątający Neato Botvac Connected ma kwadratowy kształt z jednej strony, dzięki czemu łatwo dociera do rogów pomieszczeń. Na przedzie urządzenia nie ma żadnych szczotek wirujących. Odkurzacz jest wyposażony w szczotkę obrotową z twardego włosia, duży pojemnik na kurz o pojemności 700 ml i duże koła, dzięki którym urządzenie dociera wszędzie tam, gdzie jest to konieczne.

  Laserowa technologia do mapowania ścieżek odkurzania i nawigacji (Laser Smart Mapping and Navigation) umożliwia zaplanowanie całego procesu sprzątania. Jeśli w połowie odkurzania wyczerpie się bateria (która powinna jednak trzymać przez około 120 minut), po naładowaniu odkurzacz wróci do miejsca, w którym wcześniej zakończył sprzątanie.

  Neato Botvac Connected ma łącze Wi-Fi, dzięki czemu można sparować to urządzenie z aplikacją mobilną, by otrzymywać powiadomienia oraz planować odkurzanie i ręcznie sterować procesem sprzątania. Korzystanie z tej możliwości wymaga jednak podłączenia do tej samej sieci Wi-Fi, co wyklucza możliwość zdalnego sterowania odkurzaniem. Markery do wyznaczania granic obszaru odkurzania umożliwiają blokowanie dostępu odkurzacza Neato do wybranych pomieszczeń w domu.

  iRobot Roomba 980

  Sugerowana cena detaliczna: około 4 300zł (komputronik, euro.com.pl)

  Odkurzacz iRobot Roomba 980 to kolejne kosztowne rozwiązanie, którego sugerowana cena detaliczna wynosi około 799 GBP. Podobnie jak model Dyson 360 Eye jest on wyposażony w kamerę, która ułatwia pokonywanie przeszkód i mapowanie obszaru odkurzania. Urządzenie można sparować z aplikacją mobilną iRobot Home za pośrednictwem łącza Wi-Fi, by zaplanować proces sprzątania i uprościć konfigurację odkurzacza.

  Podobnie jak wiele automatycznych odkurzaczy dostępnych na rynku, iRobot Roomba 980 ma okrągły kształt i niską konstrukcję, dzięki czemu mieści się pod większością mebli. Pod spodem wszystko jednak wygląda nieco inaczej. Odkurzacz nie posiada obrotowej szczotki z twardym włosiem, ale jest wyposażony w dwa ekstraktory AeroForce z filtrami HEPA. Nie zmienia to faktu, że nadal wykonuje porządną robotę w zakresie czyszczenia dywanów dzięki możliwości wyczucia momentu najechania na dywan. Wtedy zwiększa się siła ssania odkurzacza. Co ważne, konstrukcja nie wymaga oczyszczania szczotki z włosów.

  Miele Scout RX1 Robot

  Sugerowana cena detaliczna: 2 400zł (euro.com.pl), morele.net

  Swoim wyglądem odkurzacz Miele Scout RX1 bardzo przypomina tradycyjnego robota sprzątającego, chyba nawet jeszcze bardziej niż Powerbot od Samsunga. To okrągłe urządzenie jest wyposażone w dwie szczotki wirujące, umieszczone na przedzie urządzenia. Na spodzie znajduje się szczotka obrotowa, która gwarantuje skuteczne czyszczenie dywanów. Urządzenie jest dość wąskie, dzięki czemu bez problemu mieści się pod większością mebli.

  Wirujące szczotki, w połączeniu z okrągłym kształtem urządzenia, ułatwiają odkurzaczowi Miele dotarcie wszędzie tam, gdzie jest to konieczne. System nawigacyjny ułatwia odkurzanie wzdłuż krawędzi i w rogach pomieszczeń. W trybie odkurzania rogów („Corner”) robot najpierw odkurza całe pomieszczenie, a dopiero na końcu zwraca szczególną uwagę na rogi. Odkurzacz wychwytuje najmniejsze nawet cząsteczki kurzu, które dzięki zamontowanemu filtrowi nie wydostają się z pojemnika na kurz o pojemności 600 ml.

  Czas pracy baterii wynosi około 2 godzin. W trybie automatycznym urządzenie Miele Scout RX1 samodzielnie odkurza podłogi, a następnie automatycznie wraca do bazy na ładowanie. W trybie turbo-odkurzania sprzątanie całego domu trwa znacznie krócej. Podobnie do większości automatycznych odkurzaczy, urządzeniem można sterować za pomocą zdalnego pilota sterowanie. Ponadto na górze odkurzacza umieszczono dodatkowe przyciski sterowania. Pasek magnetyczny umożliwia zablokowanie dostępu do wybranych pomieszczeń.

  Hoover Robo.com3

  Sugerowana cena detaliczna: około 1700zł (euro.com.pl)

  Odkurzacz Robo.com3 od firmy Hoover bardzo przypomina opisany wyżej model Scout od Miele. Posiada jednak łącze Wi-Fi, dlatego można obsługiwać go za pośrednictwem aplikacji mobilnej (lub skorzystać z dołączonego w zestawie pilota). Odkurzacz ma obrotową szczotkę z twardego włosia, która wciąga kurz do pojemnika o pojemności 500 ml, ale w odróżnieniu od modeli oferowanych przez marki Samsung i Dyson nie ma szczotki o pełnej szerokości. Dwie wirujące szczotki umieszczone na przedzie urządzenia wciągają brud i cząsteczki kurzu na ścieżkę odkurzania. W zestawie dostępna jest także nakładka polerska przeznaczona do podłóg drewnianych i laminowanych.

  Automatyczny odkurzacza Hoover Robo.com3 jest na tyle wąski (7 cm), że mieści się pod większością mebli. Porusza się po domu przy użyciu czujników podczerwieni. Mimo braku możliwości zablokowania dostępu odkurzacza do określonych pomieszczeń w domu, dużym plusem odkurzacz jest wbudowany kabel nośny.

  Dziewięć trybów odkurzania obejmuje wszelkie możliwości, począwszy od czyszczenia miejscowego aż po odkurzanie turbo. Bateria trzyma przez około 120 minut nieprzerwanego sprzątania. Po jej wyczerpaniu odkurzacz Robo.com3 automatycznie wraca do bazy w celu ponownego ładowania.

  Jisiwei S+

  Problemem większości robotów sprzątających jest to, że często ich cena wykracza poza możliwości przeciętnego portfela. Odkurzacz Jisiwei S+ to atrakcyjny cenowo model odkurzacza automatycznego produkowanego w Chinach, który jest dostępny w sklepie Amazon za jedyne 279,99 GBP. Szczotka obrotowa o pełnej szerokości, dwie przednie szczotki wirujące i dołączone w zestawie nakładki polerujące sprawiają, że Jisiwei S+ to kompromis między odkurzaczami Miele Scout RX1 i Hoover Robo.com3, który jednak oferuje pewne dodatkowe funkcje.

  Podobnie jak odkurzacz Dyson, model Jisiwei S+ jest wyposażony w kamerę, która służy przede wszystkim do pokonywania przeszkód. W połączeniu z czujnikami ruchu zmienia się w urządzenie do monitoringu bezpieczeństwa w domu. Po podłączeniu urządzenia do sieci Wi-Fi można zdalnie sterować odkurzaczem za pośrednictwem aplikacji mobilnej (lub dołączonego w zestawie pilota zdalnego sterowania), a także wykorzystać go do monitorowania bezpieczeństwa i robienia zdjęć.

  Testy pokazują, że o ile odkurzacz Jisiwei S+ generalnie wykonuje porządną robotę, to jednak nie do końca radzi sobie z odkurzaniem rogów pomieszczeń, których stara się raczej unikać. Ponadto nie ma możliwości zablokowania dostępu do wybranych miejsc w domu, a pojemnik na kurz jest mały. Czas pracy baterii wynosi około 120 minut, po których upływie urządzenie automatycznie wraca do stacji ładowania.

  Iiutec R-Cruiser

  Kluczowymi zaletami tego urządzenia są ultracienka konstrukcja, dzięki której urządzenie jest w stanie zmieścić się pod większością mebli, a także możliwość ładowania odkurzacza za pośrednictwem USB zamiast bazowej stacji ładowania. Oznacza to, że odkurzacz można ładować również za pomocą powerbanku.

  Zauważalne są jednak pewne niedogodności. Mianowicie, mimo długiego czasu pracy baterii i umiejętności skutecznego czyszczenia twardych powierzchni, odkurzacz R-Cruiser posiada niewielki pojemnik na kurz i nie jest w stanie pokonać przeszkód ani nie radzi sobie z dywanami. Poza tym czyści tylko „na sucho”.

  Podsumowując, zaletą odkurzacza Iiutec R-Cruiser jest możliwość ładowania odkurzacza za pośrednictwem kabla USB. Jeśli jednak masz tendencję do zapominania o ładowaniu, zdecyduj się raczej na model ze stacją ładowania.

  iLife X5

  W odróżnieniu od innych robotów sprzątających iLife może służyć jako odkurzacz lub mop. Posiada wymienialne pojemniki na kurz i wodę o pojemności 300 ml każdy, a nakładka mopowa jest montowana od spodu. Jeżeli nakładka jest wystarczająco mokra, urządzenie sprawnie radzi sobie z myciem podłogi, chociaż oczywiście nigdy w pełni nie zastąpi prawdziwego mopa.

  Jedną z przyczyn niskiej ceny robota iLife jest jego podstawowe wyposażenie w porównaniu do pozostałych automatycznych odkurzaczy. Nie posiada obrotowej szczotki z twardego włosia, lecz dwie szczotki wirujące na przedzie i potężną moc ssania. Nie sprawdzi się w czyszczeniu dywanów, chociaż może z łatwością się po nich poruszać. Dużo lepiej radzi sobie z czyszczeniem podłóg drewnianych i laminowanych. Nie boi się odkurzania rogów pomieszczeń.

  W odkurzaczu iLife X5 zachwyca jego prostota i łatwa obsługa, która odbywa się wyłącznie przy użyciu czterech przycisków umieszczonych na górze urządzenia i dołączonego w zestawie pilota zdalnego sterowania.

  Vileda Robot Cleaner

  Odkurzacz Robot Cleaner od firmy Vileda to rozwiązanie wyjątkowo przyjazne dla portfela w cenie około 120 GBP. Urządzenie to jest pozbawione ekstra dodatków, nie posiada dedykowanego pilota zdalnego sterowania ani nie łączy się z aplikacją mobilną. W zamian jest bardzo łatwe w użyciu. Trzy przyciski umieszczone na górze urządzenia umożliwiają wybór powierzchni odkurzania – małej, średniej lub dużej. By rozpocząć odkurzanie, wystarczy nacisnąć przycisk.

  Odkurzacz marki Vileda ma szczotki wirujące umieszczone na przedzie urządzenia i listwę ze szczotkami obrotowymi. Robot wychwytuje cząsteczki kurzu, najeżdżając na nie, i błyskawicznie przelicza trasę odkurzania. Dodatkowo, jest wyposażony w czujniki chroniące go przed upadkiem ze schodów. Mimo, że czas pracy baterii odkurzacza marki Vileda wynosi około 80 minut, ładowania może trwać nawet 5 godzin


  Zobacz również
  Słuchawki do biegania - jak wybrać sportowe słuchawki?
  Co to jest ransomware? Jak chronić PC przed Petya?