Ranking projektorów biznesowych

Wysoka, kinowa rozdzielczość wśród projektorów biznesowych to już właściwie standard. Dziś producenci uzupełniają swoje produkty o możliwości pracy w sieci i komunikacji bezprzewodowej

Rozdzielczość SVGA czy XGA wśród projektorów biurowych jest w odwrocie. Oczywiście są takie urządzenia w ofercie producentów. Można je z reguły kupić w bardzo korzystnych cenach ale większość nowych modeli, które pojawiają się na rynku to urządzenia FHD, WUXGA czy przynajmniej WXGA. Odbiorcy edukacyjni i biznesowi również oczekują wyższych rozdzielczości i lepszej jakości obrazu. Producenci sprzętu stawiają też na elastyczność komunikacji. Nie wystarczy już gniazdo komputerowe czy nawet HDMI. Projektor powinien również korzystać z LANu, wyświetlać obraz bezpośrednio ze smartfona czy z kilku źródeł jednocześnie. Transmisja bezprzewodowa staje się standardem, a nie opcją. Prezentacje mogą być odtwarzane bezpośrednio z nośników USB bez pośrednictwa komputera. Zaobserwować można również znaczące wydłużenie pracy lampowych źródeł światła. Niektóre rozwiązania pozwalają w trybie oszczędnym korzystać z nich nawet do 10 tysięcy godzin. Stąd już niedaleko do rozwiązań laserowo-ledowych, których żywotność określa się na poziomie 20 tysięcy godzin.

Przykładowe pokrycie przestrzeni kolorów przez projektor Hitachi.

Przykładowe pokrycie przestrzeni kolorów przez projektor Hitachi.

Projektory biznesowe mają z założenia większą jasność niż konstrukcje przeznaczone do kina domowego. Wymagają też często poważnej kalibracji – ustawienia fabryczne nie koncentrują się na jakości obrazu. Kinowy maniak nie będzie miał więc z nich pożytku. Jednak w niezaciemnionych pomieszczeniach, czy do komputerowej rozgrywki znajdą dla siebie miejsce. Tym bardziej, że opóźnienie sygnału jakie wprowadzają nie przekracza z reguły 50 milisekund.

Fabryczne poziomy barw RGB zmierzone dla projektora Epson wypadają całkiem nieźle.

Fabryczne poziomy barw RGB zmierzone dla projektora Epson wypadają całkiem nieźle.


Zobacz również
Przetestuj szybkość swojego łącza w komputerze i smartfonie
Prawidłowa konfiguracja BIOS - jak to zrobić?