Ranking routerów 2017 | Test routerów z dużym zasięgiem | Jaki router kupić?

Oto ranking routerów 2017 - najlepsze routery do 200 zł, routery z dużym zasięgiem czy też routery LTE. W tym artykule dowiesz się, jaki jest najlepszy router na rynku i które urządzenie wybrać dla siebie. Sprawdź recenzje najlepszych routerów 2017 w Polsce.

Na początku artykułu wyjaśniamy jak kupić router. Na końcu - prezentujemy konkretne najlepsze urządzenia.

Na rynku dostępne są dwa typy routerów – routery z wbudowanymi modemami i bez nich. Zwyczajowo mówi się o routerach bezprzewodowych, chociaż w rzeczywistości nie ma potrzeby używania takiego rozróżnienia, bo nie istnieją żadne „przewodowe” routery. Wszystkie mają wbudowany interfejs W-Fi.

To, który z tych dwóch typów routera jest potrzebny, zależy od sposobu dostarczania usług internetu szerokopasmowego. Jeśli internet jest dostarczany za pośrednictwem linii telefonicznej, potrzebny jest router z modemem ADSL lub VSDL. Ten pierwszy jest bardziej powszechny, ale ten drugi służy do szybszych połączeń, które obejmują również sieci światłowodowe, takie jak BT Infinity. Kabel światłowodowy nie jest prowadzony bezpośrednio do domu, lecz umieszczony w najbliższej szafce na przyległej lub sąsiedniej drodze. Dlatego mówi się, że światłowód jest doprowadzany do określonego punktu na ulicy (ang. FTTC, Fibre To The Cabinet).

Jeśli korzystasz z szerokopasmowego połączenia kablowego, na przykład usług internetowych Virgin, potrzebujesz routera „kablowego”, tzn. routera bez wbudowanego modemu. Zdarza się, że w takim przypadku możliwe jest użycie routera z modemem, ale taki router musi być dostosowany do obsługi szerokopasmowych łączy kablowych i mieć wbudowany port WAN RJ45.

Dlaczego router w standardzie 802.11ac jest dobrym pomysłem?

Router w standardzie 802.11ac jest lepszy niż jakakolwiek dotychczasowa wersja Wi-Fi. Podstawowymi zaletami tego routera są zwiększona przepustowość i większy zasięg. Oznacza to, że dane mogą być wysyłane szybciej i można utrzymać wystarczająco szybkie połączenie w miarę oddalania się od routera, nawet w kilku pomieszczeniach od niego oddalonych.

Jednym ze sposobów, w jaki zoptymalizowana została najnowsza wersja routera bezprzewodowego, jest zastosowanie wielu różnych anten, co widać już w routerze w standardzie 802.11n. Ale dopiero standard 802.11ac gwarantuje dodatkowy wzrost prędkości.

Bezprzewodowe pasma i kanały

Rozbudowanie technologii aktywnie stosowanej w routerach w standardzie 802.11n w pasmie 5 GHz pozwalana łączenie dwóch kanałów bezprzewodowych w celu zwiększenia pojemności danych. Aktualna wersja routera w standardzie 802.11ac umożliwia dostęp do kanałów w pasmie 80 MHz, ale mówi się również o przyszłym rozszerzeniu tego kanału na pasmo 160 MHz.

Kolejną sztuczką mającą na celu uzyskanie dobrego efektu jest kształtowanie wiązki, czyli transmitowanie energii radiowej z routera do laptopa w bardziej ukierunkowany sposób. Służy do tego uszeregowanie fazowe, w którym sygnały z jednej anteny są nieznacznie opóźnione w porównaniu do sygnałów z innej anteny. W ten sposób tworzy się obszary konstruktywnej ingerencji w pożądanym kierunku. Niektóre z najnowszych routerów obsługują technologię MU-MIMO, co oznacza, że router może komunikować się z wieloma różnymi urządzeniami w tym samym czasie bez konieczności szybkiego przesyłania danych do różnych urządzeń po kolei, co ma miejsce w przypadku wszystkich routerów bez technologii MU-MIMO.

Wybór odpowiedniego routera

Jeśli wiesz, który z dwóch typów routera jest potrzebny, wtedy pozostaje już tylko kwestia zdecydowania, ile możesz wydać i która z dostępnych technologii wchodzi w grę. Obecnie warto zainwestować w router w standardzie 802.11ac (w przeciwieństwie do standardu 802.11n), który będzie obsługiwany przez większość urządzeń produkowanych w przyszłości. Jeśli jednak zdecydujesz się na starszy model w standardzie 802.11n, na pewno zaoszczędzisz. Jednak mało prawdopodobne jest, by taki starszy model routera był lepszy od tego, który i tak otrzymasz wraz z pakietem internetu szerokopasmowego, chyba że korzystasz z takich usług już od wielu lat.

Na co zwracać uwagę?

Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, poszukaj bezprzewodowego routera w standardzie 802.11ac z co najmniej trzema antenami. Czasami są one montowane dyskretnie wewnątrz urządzenia, więc warto w pierwszej kolejności zapoznać się ze specyfikacjami technicznymi lub opiniami ekspertów.

Jeśli chodzi o konstrukcję routera, obecnie dostępne modele wyglądają ładnie i estetycznie. Przeprowadzone przez nas testy wykazały, że anteny montowane w środku urządzenia są równie skuteczne jak te, które wyglądem przypominają bombowce Stealth.

W tych miejscach, w których nadal potrzebne są przewodowe łącza Ethernet, rozsądnym rozwiązaniem jest posiadanie wielu portów Ethernet LAN. Aktualnie dostępne routery mają na szczęście co najmniej gigabitowe specyfikacje, a standardowym wyposażeniem są cztery porty z wyjątkiem routera Apple AirPort, który posiada tylko trzy. Ponadto routery o dość ograniczonym zasięgu można łatwo i tanio rozbudować o przełącznik gigabitowy, chociaż wymaga to użycia większej ilości przewodów, zasilaczy i skrzynek, które gdzieś trzeba potem ukryć.

Niektóre firmy promują tzw. „inteligentne routery”, które umożliwiają dostęp do interfejsu administratora routera przez osoby spoza sieci domowej. Biorąc pod uwagę liczbę luk w bezpieczeństwie już istniejących w większości domowych routerów, nie zachęcamy do dodatkowych manipulacji, które nie są konieczne.

Domowy router musi być przede wszystkim stabilny i bezpieczny. Służy jako drzwi do każdego podłączonego urządzenia, zarówno przewodowego i bezprzewodowego, używanego w gospodarstwie domowym. Trudno sprawdzić działanie routera przed jego instalacją i użytkowaniem, ale warto przejrzeć fora internetowe pod kątem zgłaszanych problemów i historię producenta, by upewnić się, że poprawki i aktualizacje zabezpieczeń są wprowadzane w sposób terminowy.

Prezentowane niżej zestawienie obejmuje zarówno routery z wbudowanym modemem i bez niego, dlatego przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić, jaki typ routera jest faktycznie potrzebny.

Najlepsze routery w 2017 roku

Apple AirPort Extreme 802.11ac

• Ocena:

• Data recenzji: 13 sierpnia 2014 r.

• Cena: 830 - 850 PLN (Morele.net, Komputronik), ok. 185 EUR (Amazon)

Bezprzewodowy router Apple AirPort Extreme w standardzie 802.11ac jest znakomicie skonstruowany na zewnątrz i starannie zaprojektowany wewnątrz. To solidny sprzęt, którego wygląd jest najmniej zbliżony do typowego wyglądu takich urządzeń. Nie posiada jednak niektórych opcji konfiguracji, które można znaleźć w innych produktach flagowych marki. Opcje te zostały zastąpione łatwiejszymi i bardziej przystępnymi funkcjami przeznaczonymi dla szerszej grupy użytkowników niebędących ekspertami w sprawach sieci. Szczególnie warto zwrócić uwagę na większą wydajność tego routera w porównaniu z routerami w standardzie 802.11n. Doskonała wydajność nadrabia uchybienia w zakresie prędkości, w przypadku której routera Apple’a jest daleko w tyle za liderami rankingów. Dla użytkowników komputerów Mac, iPhone’ów i iPadów konfiguracja i użytkowanie tego routera to przysłowiowa bułka z masłem. Router automatycznie pobiera ważne aktualizacje oprogramowania i oprzyrządowania.

TP-Link Archer VR900

• Ocena:

• Data recenzji: 21 września 2015 r.

• Cena: ok. 577 PLN (Morele.net), ok. 140 EUR (Amazon)

Biorąc pod uwagę dobrą jakość oprogramowania i prawdziwie wyjątkową wydajność, nie wahamy się polecić użytkownikom routera Archer VR900 od TP-Link. Firma przeszła naprawdę długa drogę w tym zakresie w bardzo krótkim czasie.

BT Smart Hub

• Ocena:

• Data recenzji: 8 lipca 2016 r.

• Cena: 129,99 GBP (bezpłatnie dla nowych klientów i klientów przedłużających umowę)

• Kup od BT

Aktualizacja do Smart Hub nie jest żadnym wyczynem, szczególnie dla użytkowników, którzy nie posiadają ważnej i wiążącej umowy, ani nie planują przeniesienia usług do innego dostawcy szerokopasmowego internetu. W takich sytuacjach aktualizacja jest bezpłatna. Mimo, że router może borykać się z dostarczeniem silnego sygnału Wi-Fi w dużych domach o grubych, kamiennych ścianach, to w większości domów o standardowych rozmiarach poradzi sobie nawet z bardzo dużym zagęszczeniem ruchu bezprzewodowego bez konieczności korzystania ze wzmacniaczy sygnału Wi-Fi lub zasilaczy.

Netgear Nighthawk R7000

• Ocena:

• Data recenzji: 12 sierpnia 2014 r.

• Cena: 648-699 PLN (Komputronik, Morele.net, RTV Euro AGD, MediaMarkt)

Netgear był jedną z pierwszych firm, które wprowadziły na rynek bezprzewodowy router w standardzie 802.11ac. Mowa o dobrze przyjętym modelu R6300 z 2012 roku. Niecałe dwa lata później raczkująca technologia Wi-Fi zaczęła dynamicznie się rozwijać. Co prawda, szybsze routery są dostępne w standardzie 802.11n, ale w odniesieniu do każdego testowanego przez nas routera bezprzewodowego w standardzie 802.11ac można stwierdzić, że Netgear najlepiej wykorzystuje i prezentuje możliwości technologii projektowej.

TP-Link VR2600

• Ocena:

• Data recenzji: 11 sierpnia 2016 r.

• Cena: ok. 555 PLN (Morele.net), ok. 700 PLN (RTV Euro AGD), ok. 190 EUR (Amazon)

Mamy nadzieję, że wydajność technologii MU-MIMO będzie ulegać dalszej poprawie, ale wydajność tego routera w paśmie 2,4 GHz, testowanego w dużej odległości, była średnia. Poza powyższymi zastrzeżeniami, ogólnie byliśmy pod wrażeniem routera TP-Link Archer VR2600. Jeśli chcesz zostać przy kanałach w pasmie 5 GHz, nie ma problemu. Jeśli nie, nic nie szkodzi, bo nadal będziesz mieć solidne i wszechstronne urządzenie. Router TP-Link Archer VR2600 polecamy zwłaszcza tym użytkownikom, którzy szukają kompleksowego rozwiązania dostępnego w jednej obudowie i chcą wymienić taki router jak BT Home Hub na nowy.

Synology RT1900ac

• Ocena:

• Data recenzji: 13 października 2016 r.

• Cena: 690-720 PLN (Morele.net, Komputronik), ok. 160 EUR (Amazon)

Router Synology RT1900ac jest bardzo dobrym urządzeniem, na którego niekorzyść działają jednak sporadyczne problemy z wydajnością w pasmie 5 GHz. Abstrahując od powyższego, wydajność routera jest bardzo dobra, co jest dość imponujące ze względu na jego niewielkie rozmiary. Router nie zawiera może najbardziej zaawansowanych i nowoczesnych technologii, takich jak na przykład MU-MIMO, ale prace nad ich uzupełnieniem nadal trwają. Warto pamiętać, że ogólnie niewiele jest telefonów i innych urządzeń bezprzewodowych, które obsługują takie technologie. Na korzyść routera Synology RT1900ac przemawia również jego cena. Jeśli chcesz dzielić się plikami w sieci, a nawet uzyskiwać do nich zdalny dostęp bez konieczności wydawania pieniędzy na pamięć NAS, router Synology RT1900ac będzie bardzo dobrym wyborem.

Asus DSL-AC68U

• Ocena:

• Data recenzji: 3 września 2015 r.

• Cena: 725-760 PLN (Morele.net, RTV Euro AGD)

, ok. 149 PLN (Amazon)

Router Asus DSL-AC68U to świetny router z modemem w standardzie 802.11ac, który oferuje doskonałe oprogramowanie i przyzwoite osiągi za rozsądną cenę.

Linksys EA9500

• Ocena:

• Data recenzji: 10 sierpnia 2016 r.

• Cena: 1700-2000 PLN (Komputronik, Morele.net), ok. 455 EUR (Amazon)

Jeśli masz wiele urządzeń podłączonych do sieci i potrzebujesz bardziej wydajnego routera, urządzenie Linksys EA9500 na pewno zmieści się w Twoim budżecie, chociaż nie polecamy go tylko ze względu na cenę. Bardzo imponujące są pewne obszary tego urządzenia, zwłaszcza możliwość działania z czterema urządzeniami jednocześnie, ale potrzeby większości użytkowników zostaną zaspokojone alternatywnymi routerami o rozsądniejszych cenach.

Asus RT-AC87U

• Ocena:

• Data recenzji: 9 sierpnia 2016 r,

• Cena: 820-850 PLN (Komputronik, RTV Euro AGD, Morele.net)

Router Asus RT-AC87U łączy w sobie inteligentną konstrukcję z prostym w obsłudze i bogatym w różne funkcje interfejsem. Wydajność tego urządzenia robi wrażenie, zwłaszcza w pasmach powyżej 5GHz, a także na dużej odległości. Nasze testy pokazały, że technologia MU-MIMO oferuje obecnie tylko niewielki wzrost prędkości internetu. Router jest doskonałym zakupem w pakiecie.

AVM Fritz! Box 3490

• Ocena:

• Data recenzji: 23 września 2015 r.

• Cena: ok. 700 PLN (MediaMarkt), ok. 139 EUR (Amazon)

Weźmy pod uwagę wszystkie „za” i „przeciw”, a okaże się, że router AVM Fritz! Box 3490 to bardzo mocna oferta. Duża wydajność, wspaniałe oprogramowanie, szeroki zakres funkcji i dużo miejsca na rozbudowę z użyciem zewnętrznej pamięci masowej. Zwycięska kombinacja!

D-Link DIR-880L

• Ocena:

• Data recenzji: 18 sierpnia 2014 r.

• Cena: ok. 635 PLN (Morele.net), ok. 150 EUR (Amazon)

Router D-Link DIR-880L jest łatwym w konfiguracji routerem bezprzewodowym wyposażonym w wiele zaawansowanych funkcji, które zadowolą najbardziej zatwardziałych użytkowników. Wydajność transmisji w standardzie 802.11ac w bliskiej odległości była najlepsza w tym urządzeniu spośród wszystkich testowanych routerów, a także sprawdziła się w transmisji z dużej odległości, zbliżając się do jednej trzeciej prędkości trójstrumieniowej w standardzie 802.11ac w teście przeprowadzonym z odległości 10 metrów. Oficjalna cena routera DIR-880L wynosi 173 GBP, ale niektóre sklepy oferują ten router już w cenie 130 funtów. Urządzenie zasługuje na rekomendację.

TP-Link Archer C7

• Ocena:

• Data recenzji: 21 października 2013 r.

• Cena: 340-400 PLN (Morele.net, RTV Euro AGD)

Niezawodna wydajność transmisji bezprzewodowej i bogactwo funkcji sprawiają, że router TP-Link Archer C7 jest naprawdę wart zakupu, szczególnie jeśli nie chcesz wydawać zbyt wiele, aby samodzielnie wypróbować urządzenie w standardzie 802.11ac.

AVM Fritz! Box 7490

• Ocena:

• Data recenzji: 1 kwietnia 2014 r.

• Cena: ok. 900 PLN (MediaMarkt), ok. 195 EUR (Amazon)

Router AVM FRITZ! Box 7490 to niesamowicie elastyczne i szybkie urządzenie. Oferuje wiele funkcji, które są niezwykle proste w obsłudze. Mimo wysokiej ceny oferuje dobrą jakość, przy której koszt 245 GBP może się okazać niewielki dla firm lub zatwardziałych użytkowników internetu, którzy potrzebują także wszystkich funkcji telefonicznych oferowanych przez ten router. Jeśli potrzebujesz jedynie dobrego zasięgu w standardzie 802.11ac, bez jakichkolwiek dodatkowych efektów specjalnych, możesz jednak poszukać tańszych rozwiązań.

Linksys EA6900

• Ocena:

• Data recenzji: 15 sierpnia 2014 r.

• Sugerowana cena detaliczna: 190 GBP

Router Linksys EA6900 jest stosunkowo wydajnym routerem w standardzie 802.11ac, który jest dobry lub nawet lepszy od swojego starszego siostrzanego produktu – routera Linksys WRT1900AC. Oferuje dostęp do chmury obliczeniowej (po akceptacji aktualnego regulaminu użytkowania firmy Belkin) i posiada atrakcyjny, nowoczesny interfejs, w którym można skonfigurować urządzenie nawet wtedy, gdy używasz go bez usługi chmurowej Smart Wi-Fi.

Linksys XAC1900

• Ocena:

• Data recenzji: 4 września 2015 r.

• Cena: ok. 700 PLN (Komputronik), ok. 199 EUR (Amazon)

Dokładnie przemyśl zakup routera Linksys XAC1900. To urządzenie cechujące się świetną wydajnością i naprawdę dobrym oprogramowaniu, które jednak nie obsługuje technologii VDSL, a i tak kosztuje więcej niż inne routery.

TalkTalk Super Router (2015)

• Ocena:

• Data recenzji: 21 września 2015 r.

• Sugerowana cena detaliczna: 79,99 GBP

Firma TalkTalk obiecuje, że oferowany przez nią router to lepsza wersja urządzenia Home Hub 5 od BT, i to akurat jest prawdą: w naszych testach zauważyliśmy nieznaczną poprawę. Jednak zasadniczą kwestią, niezależnie od dostawcy usług szerokopasmowych, jest to, że lepiej wyjdziesz na aktualizacji do takiego routera, jak chociażby AVM Fritz! niż płacąc za uaktualnienie do najnowszego Super Routera lub Home Huba. Jeśli jednak otrzymujesz Super Routera za darmo z całym pakietem usług szerokopasmowych, warto zastanowić się nad pozbyciem się go i wydaniem dodatkowych 130 GBP na zakup routera AVM Fritz!

BT Home Hub 5

• Ocena:

• Data recenzji: 18 września 2015 r.

• Sugerowana cena detaliczna: 45 GBP

Router Home Hub 5 być może wygląda niemal identycznie jak poprzedni model (nadal jest kompaktowy i elegancki), ale wiele funkcji sprawia, że jest to dobra aktualizacja dla klientów BT w segmencie usług szerokopasmowych. Jest to jeden z najtańszych routerów w standardzie 802.11ac, a jego wydajność odpowiada jego cenie i bogatym funkcjom.

Zapoznaj się z pełną recenzją routera BT Home Hub 5.

TrendNet TEW-818DRU

• Ocena:

• Data recenzji: 23 czerwca 2014 r.

• Cena: ok. 315 PLN (Morele.net)

Router Trendnet TEW-818DRU wygląda lepiej na papierze niż to, czego doświadczyliśmy w praktyce. Dzięki konfiguracji technologii MIMO 3x3, jego wydajność w niewielkiej odległości jest bliska wysokiej wydajności oferowanej przez niektóre z najszybszych routerów w standardzie 802.11ac, ale wydajność w dużej odległości jest już mniej imponująca.

Oprogramowanie ma wbudowane wszystkie niezbędne funkcje, ale router po prostu nie jest tak dobry, jak interfejs w bardziej znanych modelach od takich firm jak Linksys, Asus i innych. Funkcja USB nie działa zbyt sprawnie, a oprogramowanie jest raczej podstawowe. Podczas gdy niektóre modele premium kosztują ponad 150 funtów, cena routera TEW-818DRU za bardzo od nich nie odbiega. Zalecamy wydać trochę więcej na router, który konsekwentnie daje dobre wyniki, taki jak np. router Asus RT-AC68U.

Netgear D6400 AC1600

• Ocena:

• Data recenzji: 8 września 2015 r.

• Cena: ok. 600 PLN (MediaMarkt), ok. 120 EUR (Amazon)

Zarówno rozsądna wydajność, jak i sensowna cena sprawiają, że router Netgear D6400 z pewnością nie jest routerem dla użytkowników ceniących najwyższą prędkość, którzy regularnie przesyłają setki gigabajtów plików bezprzewodowo do pamięci NAS. Sprawdza się jednak jako stosunkowo niedrogi router DSL w standardzie 802.11ac dla początkujących użytkowników.


Zobacz również
Słuchawki do biegania - jak wybrać sportowe słuchawki?
Co to jest ransomware? Jak chronić PC przed Petya?