Smartfon w dobrej cenie

Producenci, którzy dotychczas nie oferowali smartfonów, wprowadzają do sprzedaży tanie i – jak się okazuje – bardzo ciekawe konstrukcje. Giganci działający w tej branży od lat również mają modele o dużych możliwościach za rozsądną cenę. Sprawdzamy, które z nich są najlepsze.

Firmy, które do tej pory znane były z produkcji tanich tabletów wprowadziły na rynek również tanie smartfony w cenie detalicznej 500–900 zł. Wiele osób omija tego typu konstrukcje, ufając najbardziej znanym i popularnym markom, jednak nie zawsze jest to racjonalne. Jak się okazuje, mogą one mile zaskoczyć nie tylko ceną, ale i nietypowymi możliwościami, np. gigantycznym akumulatorem o pojemności ponad 4000 mAh, podobną jak akumulatorów w laptopach (smartfon Pentagram Monster) czy wydajnością czterordzeniowych modeli za nieco powyżej 700 zł. Najważniejsze, że wygoda korzystania z telefonu (jakość ekranu, szybkość działania) nie odbiega w niczym od znanych konstrukcji.

Ekran ma znaczenie

Aby można było wygodnie korzystać ze wszystkich funkcji smartfona - telefonowania i przeglądania stron internetowych, odbierania poczty itp. - musi on mieć dobry ekran, który szybko i precyzyjnie reaguje na dotyk oraz wyświetla czytelny i przejrzysty obraz. Podstawa to dobra matryca, a z tymi obecnie nie ma problemu, bo od jakiegoś czasu producenci stosują tanie i dobre ekrany wykonane w technologii IPS. Co istotne, pojawia się kolejna generacja tanich wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości, która jakością i walorami użytkowymi niewiele się różni od najlepszych rozwiązań. Dowodzą tego tanie tablety z ekranami o rozdzielczości 2048 x 1560 pikseli, które obecnie można kupić za mniej niż 1000 zł. Podobnego trendu należy oczekiwać w tanich smartfonach, które w przeważającej części wyposażone są w dobre ekrany o 4-calowej przekątnej Tego typu modele pozwalają na wygodne przeglądanie stron internetowych i obsługę smartfona. GoClever oferuje np. model fone 450 z ekranem o 4,5-calowej przekątnej, pracujący w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli, co pozwala na gęste upakowanie pikseli i daje czytelny obraz Co istotne, większość nawet najtańszych smartfonów ma ekran IPS, który zapewnia dobry obraz, o szerokich kątach widzenia.

Wady i zalety

Jeszcze do niedawna czterordzeniowe procesory montowane były w „topowych” konstrukcjach, obecnie, tego typu układy montowane są i w tańszych smartfonach. Tego typu modele okazują się najlepiej wypadać w korelacji ceny do wydajności, co istotne, ta wydajność jest odpowiednia nie tylko odo tego żeby korzystać z Internetu, ale również do uruchamiania gier. Szczególnie, że smartfony mają relatywnie niższą rozdzielczość niż tablety a oba urządzenia często korzystają z podobnych podzespołów. Co istotne, nawet dwurdzeniowe modele działają szybko i bez zadyszki, a jeżeli coś nie funkcjonuje tak, jak powinno, to raczej jest to wina źle dopasowanego oprogramowania (firmware), będącego piętą achillesową tanich modeli. Doskonale widać to podczas korzystania z telefonu, gdy np. część komunikatów, opcji, wyświetlana jest w języku angielskim, bo nie zostały przetłumaczone. Oczywiście to najmniejszy problem, bo są i dużo większe jak chociażby problemy z działaniem sieci Wi-Fi czy stabilnością pracy urządzenia. Na szczęście zwykła aktualizacja oprogramowania pobranego ze strony producenta załatwia tego typu problemy niemal od ręki. Dlatego warto regularnie odwiedzać stronę producenta i aktualizować oprogramowanie w swoim smartfonie.

Dwie karty SIM

Uniwersalność to duża zaleta tanich smartfonów i bynajmniej nie chodzi tutaj o wyposażenie w czytnik kart pamięci, Bluetooth czy dekoder DVB-T, a o możliwości wykorzystania dwóch kart SIM. Dzięki temu można bez problemów korzystać z telefonu firmowego i prywatnego bez konieczności noszenia dwóch telefonów. Co istotne, część z nich ma modemy zgodne ze specyfikacją Aero2, co pozwala na korzystanie z bezpłatnego internetu z wykorzystaniem sieci 3G, który zgodnie z ostatnimi ustaleniami powinien działać w Polsce do 2016 roku (pasmo 900 MHz).

Walka na akumulatory

Większość smartfonów niezależnie od ceny pracuje na baterii niezbyt długo, a im nowsza, wydajniejsza i zarazem droższa konstrukcja, tym krótszy czas pracy na baterii. Ma to wiele przyczyn, np. zdaniem wielu producentów nowoczesne smartfony muszą być cienkie, lekkie i stylowe, a w takich mieści się tylko niewielka bateria. Ponadto produkcja nowej generacji baterii postępuje wolno i np. procesory stosowane jeszcze kilka miesięcy temu w topowych modelach obecnie uważane są za standard, natomiast w dalszym ciągu korzystamy z akumulatorów wykonanych w technologii sprzed kilku lat.

Okazało się więc, że jest nisza, bo na razie żaden z markowych producentów nie zdecydował się wypuścić smartfona z dużą baterią i grubą obudową. Wykorzystał to doskonale Pentagram, oferując model Monster z akumulatorem o pojemności 4100 mAh, co prawda gruby, ale pod względem czasu pracy na baterii bijący na głowę nawet najdroższe modele Samsunga, HTC czy Sony. Podobnej pojemności akumulatory montowane są w laptopach!

Opracowaliśmy uniwersalną procedurę testową, która pozwala ocenić wydajność zastosowanego akumulatora niezależnie od tego, z jakim system pracuje smartfon. Do testów wykorzystaliśmy film HD odtwarzany w pętli bezpośrednio z YouTube’a. W celu zapewnienia jak najbardziej miarodajnego wyniku, każdy z testów powtarzany był trzykrotnie, a pod uwagę wzięliśmy wynik najlepszy. Dodatkowo, aby test ten oddawał różnice w wydajności akumulatorów, każdy ze smartfonów miał skalibrowany ekran do tej samej jasności za pomocą kolorymetru X-Rite ColorMunki Display. Było to konieczne, bo duży wpływ na czas pracy smartfona na baterii ma jasność ekranu, a ta zależy od modelu.

Podsumowanie

Wiele osób zastanawia się nad kupnem dużego i zarazem funkcjonalnego smartfona za rozsądną cenę. Oczywiście warto skorzystać z promocji w sieciach komórkowych, jednak gdy umowa jeszcze przez długi czas nie wygasa, można wziąć pod uwagę zakup nowego telefonu za niewysoką cenę. Abstrahując od firmy, z pewnością na uwagę zasługują konstrukcje z ekranami o 4,3-calowej przekątnej, pracujące w naturalnej rozdzielczości 900 x 540 pikseli i oczywiście wyposażone w matryce IPS. W większości testowanych przez nas modeli właśnie ekran okazywał się najlepszy i najbardziej uniwersalny, oferując równocześnie szerokie kąty widzenia i dobry obraz. Te ostatnie parametry warto jeszcze przed zakupem samemu sprawdzić.

Zwróć uwagę na pojemność wbudowanej baterii, bo im jest wyższa tym lepiej. Większa bateria oznacza również większe rozmiary smartfona, który niekoniecznie musi się wówczas podobać. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się model Pentagramu Combo, jedynego wyposażonego w dodatkowy akumulator o mniejszej pojemności oraz drugą klapkę.

Można więc w zależności od potrzeb cieszyć się standardową konstrukcją o zgrabnej obudowie z akumulatorem o pojemności 1300 mAh, lub nieco grubszym, ale dłużej działającym smartfonem (akumulator o pojemności 3000 mAh).


Zobacz również
Przetestuj szybkość swojego łącza w komputerze i smartfonie
Prawidłowa konfiguracja BIOS - jak to zrobić?