Tanie drukowanie laserem

Sprawdzamy o ile można obniżyć koszty drukowania podczas korzystania z alternatywnych materiałów eksploatacyjnych i czy praca z zamiennikami jest równie bezproblemowa jak podczas korzystania z oryginalnych materiałów eksploatacyjnych.

Testy przeprowadziliśmy na dwóch laserowych urządzeniach drukujących: HP MFP M127 i Brother HL11. Urządzenie wielofunkcyjne HP MFP M127 wykorzystuje zintegrowaną ze światłoczułym bębnem kasetę z tonerem. Drukarka Brothera HL11 ma bardziej ekonomiczną konstrukcję, w której kaseta z tonerem jest oddzielona od bębna. Testując zamienniki do drukarki HP sprawdzaliśmy więc zestaw kasety z bębnem. Zamienniki do drukarki Brothera składały się tylko z kasety z tonerem, bęben był oryginalny od producenta drukarki. Do testu mierzącego wydajność (liczba wydrukowanych stron) wykorzystaliśmy dokument składający się z setek stron A4, z naniesionymi paskami w czarnym kolorze, który był drukowany w normalnej jakości z wyłączoną funkcją oszczędzania tonera. Każdy z tych pasków o powierzchni 31,185 cm2 odpowiada wydrukowi jednej strony z 5% zaczernieniem. Ta metoda jest prosta i przejrzysta. Na wydrukach wyraźnie widać, w którym miejscu nastąpiło wyczerpanie tonera i czy drukowane strony są czyste, czy też z zabrudzeniami.

Zależało nam na tym, aby wyróżnić nie tylko wkłady, które drukują najwięcej stron, ale mają też dużą powtarzalność, dlatego testowane były przynajmniej trzy egzemplarze tego samego zamiennika. Testy uznaliśmy za zakończone gdy były widoczne objawy wyczerpywania się tonera, lub po zablokowaniu przez drukarkę możliwości dalszego drukowania. Uzyskane wyniki wydajności i cena posłużyły do obliczenia kosztu wydrukowania pojedynczej strony. To podstawowy wyznacznik do zdobycia wyróżnienia ”Najlepsza opłacalność”

Podczas korzystania z zamienników jakość ma dużo mniejsze znaczenie, jednak warto według nas jest wskazać modele, które są pod tym względem najlepsze. W tym celu zaprojektowaliśmy planszę testową, która składała się z różnorakich elementów graficznych i tekstowych. Podzieliliśmy je na trzy grupy: gradienty, czcionki i szczegółowość, które oceniliśmy w 10 stopniowej skali.

Zamiennik prosto z fabryki

Wszystkie wkłądy uczestniczące w teście zbudowane są z nowych lub refabrykowanych części, dlatego rozpoznawane są przez drukarki jako nieoryginalny produkt. To normalne i świadczy chociażby o tym, że producenci nie poszli na łatwiznę napełniając tylko zużyte kasety nowym tonerem (regeneracja).

Tonery refabrykowane powstają na bazie oryginalnych kaset, które rozkładane są na czynniki pierwsze następnie, czyszczone i poddane dokładnej selekcji. W tym procesie produkcji większość wadliwych elementów trafia do utylizacji a sprawne do ponownego użycia podczas montażu kasety z tonerem. Elementy, których nie można odzyskać, zastępowane są nowymi. Taki sposób produkcji pozwala uzyskać produkt tani i niezawodny. Czego nie można powiedzieć o zamiennikach regenerowanych. Te ostatnie „produkowane” są najczęściej przez małe firmy, które chcą oferować jak najtańszy produkt.

Zamiennik regenerowany to najczęściej oryginalna pusta kaseta, która po rozkręceniu, lub przez wywiercony otwór jest ponownie napełniania tonerem bez wymiany czy konserwacji elementów znajdujących się w środku. Niestety na tego typu wkładach nie ma żadnej informacji o tym ile razy zostały poddane procesowi regeneracji. Często elementy mechaniczne (wałki, listwy tryby) są zużyte a to powoduje pogorszenie komfortu pracy z drukarką (zacinanie się papieru, brudzenie kartek tonerem). Kasety regenerowane napełniane są też przeważnie najtańszym tonerem, który nie pozwala na uzyskanie odpowiedniej jakości wydruków. Tego typu tonery są bardzo tanie, ale przysparzają najwięcej problemów.

W USA czy Europie zachodniej zamienniki wykonane z całkowicie nowych części praktycznie nie są już oferowane z uwagi na dużą skuteczność działań producentów drukarek w obronie własności intelektualnej. W Polsce jest ich coraz mniej, bo tu również zaczynają działać producenci drukarek. HP od 2011 roku sprawił, że praktycznie znikły z rynku nowe zamienniki do drukarek atramentowych a są tylko refabrykowane. To samo planuje Samsung i Brother chroniąc swoje rozwiązania objęte patentami. Część producentów wprowadza oznaczenia, po których można rozpoznać w jaki sposób toner został wyprodukowany. Wkłady Asarto czy Uni - 1, jeśli w końcówce kodu katalogowego znajduje się litera „N” to oznacza, że toner został wyprodukowany z części nie pochodzących z recyclingu. Brak literki „N” informuje, że jest refabrykowany.

Tanie i dobre

Ponad 30 tonerów i tysiące wydrukowanych stron. Tak w skrócie można opisać przeprowadzony przez nas test zamienników do drukarek laserowych. Zapach ozonu będzie unosił się jeszcze przez długi czas, my być może nabawiliśmy się pylicy, ale było warto. Uzyskane wyniki wyraźnie pokazują, że nie jesteśmy zdani tylko na oryginalne i bardzo drogie materiały producentów drukarek. Co ważne testowane wkłady uzyskały wyniki lepsze lub identyczne jak deklarowane przez producentów pozwalając na znacznie obniżenie kosztów drukowania.

Cena nowego tonera do drukarki HP 83A (wydajność 1500 stron) to 215 zł, za kasetę z tonerem TN 1030 Brothera (wydajność 1000 stron) zapłacić trzeba około 130 zł. Biorąc pod uwagę ich deklarowaną wydajność to koszt wydrukowania za pomocą oryginalnych wkładów pojedynczej strony wynosi 14 groszy (urządzenie HP) i 13 groszy podczas drukowania z wykorzystaniem oryginalnych materiałów eksploatacyjnych Brothera. Podczas gdy np. dobrej jakości alternatywne tonery do drukarki HP pozwalają na wydrukowanie większej liczby stron i są przynajmniej o połowę tańsze. To spora oszczędność. W zamiennikach HP średnia liczba wydruków przy 5% zaczernieniu to ponad 2000 stron (deklarowana wydajność na pudełku to 1500 stron). Najlepszy pod tym względem okazał się wkład Black Pointa LBPPH83A, który pozwalał na wydrukowanie prawie 3500 stron (średni wynik) przy deklarowanej przez producenta wydajności 2150 stron. W zamiennikach do drukarki Brothera chip zliczający wydrukowane strony sprawił, że wyniki testu wydajności były praktycznie identyczne i pokrywały się z deklarowaną przez producentów (1000 stron). Tyle, że ich cena jest duzo bardziej atrakcyjna, nawet najdroższe pozwały na obniżenie kosztów drukowania pojedynczej strony z 13 do 9 groszy.

Zamienniki tonera HP pozwalały na drukowanie aż do momentu wyczerpania tonera. Inaczej było z zamiennikami do drukarki Brothera, których praca została automatycznie zatrzymywana po wydrukowaniu określonej liczby stron. To pokazuje jak wiele zależy od konstrukcji wkładu (czy ma np. chip zliczający liczbę wydrukowanych stron) jak i rodzaju drukarki


Zobacz również
Laptopy z serii Explore PRO to wiosenna nowość od Kruger&Matz
Galaxy S9 zostanie "zawinięty w ekran"