Tanie drukowanie za pomocą zamienników

Sprzedaż alternatywnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek rośnie i firm „produkujących” zamienniki jest coraz więcej. Tym większego znaczenia nabiera potrzeba właściwego doboru materiałów, bo w segmencie zamienników, podobnie jak we wszystkich innych, nie wszystko złoto, co się świeci.

Dziękujemy firmie Centrum Druku (www.CentrumDruku.pl) za pomoc w przygotowaniu artykułu i użyczenie drukarek do testów.

Producenci zamienników sprzedają coraz więcej alternatywnych wkładów do drukarek i nic nie wskazuje na to żeby miało się to w istotny sposób zmienić. Wręcz przeciwnie, firm „produkujących” zamienniki jest coraz więcej a duża konkurencja sprawia, że materiały eksploatacyjne są tanie a przez to popularne.

Przeważnie jakość działania zamienników nie budzi zastrzeżeń a przystępna cena oraz wysoka wydajność sprawiają, że korzystanie z nich jest po prostu opłacalne. Nie oznacza to jednak, że wszystkie zamienniki są równie dobre. Coraz więcej małych firm w wyścigu o klienta, który wg nich zwraca uwagę tylko na jak najniższą cenę, oferuje produkty słabej jakości. Zdarza się, że byle jak wykonany zamiennik, powoduje np. zacinanie się papieru, lub sprawia problemy podczas montażu w drukarce. Na szczęście dotyczy to tylko bardzo tanich wkładów, które sprowadzane są do Polski po jak najniższych kosztach, bez jakiejkolwiek kontroli ich jakości czy prawidłowości działania.

Tacy producenci zamienników jak Action, Black Point, Polcan, którzy od lat współpracują z fabrykami i zamawiają duże ilości towaru mają już wypracowane procedury kontroli jakości. Co ważne często sprawdzają jakość zamienników podczas ich produkcji i dodatkowo partie przedsprzedażowych próbek w Polsce. To minimalizuje ryzyko wprowadzenia na rynek wadliwych modeli.

Ecojet HPCE285A - jedne z najlepszych zamienników do drukarek HP.

Ecojet HPCE285A - jedne z najlepszych zamienników do drukarek HP.

Ecojet HPCE285A - jedne z najlepszych zamienników do drukarek HP.

Co ważne problemy z niedziałającymi zamiennikami często wynikają nie z powodu ich słabej jakości wykonania a pojawieniem się w sprzedaży nowej wersji drukarek różniących się tylko oprogramowaniem. Taka programowa aktualizacja często powoduje, że drukarka działa tylko z najnowszymi „chipami” montowanymi na oryginalnych materiałach producenta. To jeden ze sposobów producentów urządzeń drukujących, na utrudnienie życia wytwórcom zamienników. Dlatego np. na opakowaniach wkładów czasami można znaleźć informacje o tym, że działają z określoną drukarką, ale wyprodukowaną przed 2014 r, itp. Warto na to zwrócić uwagę podczas ich kupna. Czasami następuje jednak efekt odwrotny od zamierzonego i takie zabiegi producentów drukarek powodują, że „nowe” urządzenie drukujące nie działa ze starszymi partiami oryginalnych materiałów eksploatacyjnych.

Jak sprawdzaliśmy zamienniki

Przetestowaliśmy zamienniki laserowe będące odpowiednikiem oryginalnych wkładów HP CE285A (wydajność wg producenta 1600 stron przy 5 % zaczernieniu) i Samsunga MLT-D111S (1000 str). Zamienniki te można wykorzystywać w kilkunastu drukarkach, a część z nich, pasuje również do drukarek Canona będąc alternatywą dla oryginalnego wkładu CRG725.

Black Point LBPS 111S - świetne zamienniki oryginalnego wkładu Samsunga MLT-D111S.

Black Point LBPS 111S - świetne zamienniki oryginalnego wkładu Samsunga MLT-D111S.

Black Point LBPS 111S - świetne zamienniki oryginalnego wkładu Samsunga MLT-D111S.

Testy zamienników przeprowadziliśmy z użyciem kilku egzemplarzy każdego produktu, uśredniając uzyskane w ten sposób wyniki. Testy przeprowadziliśmy na drukarkach HP P1102 i Samsung Xpress M2022W. Sprawdziliśmy, ile stron wydruków można uzyskać z użyciem każdego wkładu przy 5-proc. zaczernieniu. Porównaliśmy również jakość wydruków tekstowych oraz graficznych. Zwracaliśmy uwagę na sposób działania zamiennika i łatwość montażu w drukarce. Ocenialiśmy sposób zapakowania kasety i to,czy na pudełku podane są informacje o parametrach pracy wkładu. To niby drobnostki, ale wg nas ważne jest żeby każdy zamiennik był nie tylko starannie wykonany, wydajny, ale też odpowiednio zabezpieczony na czas transportu i dobrze opisany.

Testujemy zamienniki od kilkunastu lat i w ciągu tego okresu mogliśmy obserwować jak zmienia się ten rynek i produkty, które oferuje. Pierwsze zamienniki często wykonywane a raczej regenerowane były „chałupniczymi metodami” i to nie zawsze z dobrym skutkiem. Obecnie sprzedawane zamienniki produkowane są z nowych, lub refabrykowanych części w fabrykach, które często wykonują również oryginalne materiały eksploatacyjne.

Wszystkie testowane przez nas zamienniki działały bez najmniejszych problemów. Były też dobrze zabezpieczone na czas transportu. Obawialiśmy się że refabrykowane wkłady będą oferowały gorszą jakość wydruków, ale jak się okazuje bezpodstawnie. Przykładowo wśród zamienników do drukarek HP pod względem jakości wydruków wyróżniały się właśnie refabrykowane wkłady Black Pointa. Oferowały one lepszą jakość wydruków od większości wkładów wykonanych z nowych elementów. Najważniejsze dla nas było jednak to, że wszystkie przetestowane zamienniki nie sprawiały żadnych problemów podczas ich montażu i drukowania. Oczywiście różnice w wydajności były duże, a spora grupa zamienników oferowała słabszej jakości wydruki gradientów, czy grafik. Jednak wydruki dokumentów tekstowych w każdym z testowanych zamienników nie budziły żadnych zastrzeżeń a koszty drukowania w nawet najsłabiej wypadających zamiennikach i tak okazały się niskie.

Kupujcie sprawdzone zamienniki

Producenci urządzeń drukujących ostrzegają przed korzystaniem z alternatywnych materiałów eksploatacyjnych. W rzeczywistości dbają nie o użytkowników a o swoje interesy. W końcu gro ich przychodów pochodzi właśnie ze sprzedaży materiałów eksploatacyjnych, które w ich wydaniu nie należą do tanich. W praktyce korzystanie z DOBREJ jakości zamienników jest równie „bezpieczne” jak z oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Co ważne, zamienniki są często wydajniejsze a jedyna rzecz, która ciągle przemawia za oryginalnymi wkładami do drukarek to lepsza jakość wydruków.

ActiveJet ATH-85N to najwydajniejsze zamienniki oryginalnych materiałów HP CE285A.

ActiveJet ATH-85N to najwydajniejsze zamienniki oryginalnych materiałów HP CE285A.

ActiveJet ATH-85N to najwydajniejsze zamienniki oryginalnych materiałów HP CE285A.

Dlatego tym którzy, sparzyli się na słabej jakości zamiennikach polecamy spróbować jeszcze raz. Warunek jest jeden, kupujcie zamienniki od znanego i sprawdzonego producenta a podczas zakupów nie kierujcie się tylko ich jak najniższą ceną.


Zobacz również
Przetestuj szybkość swojego łącza w komputerze i smartfonie
Prawidłowa konfiguracja BIOS - jak to zrobić?