Tanie laptopy

Laptopy w cenie do 2 700 zł to najpopularniejsza grupa komputerów przenośnych. Oferowane konfiguracje są atrakcyjne cenowo, a przy tym mają spore możliwości. Sprawdziliśmy, które z nich są najlepsze.

Koncepcja cienkiego i wydajnego komputera przenośnego bardzo przypadła do gustu wielu użytkownikom. Jednak trzeba uważać wybierając tego typu laptopa, bo cienka obudowa może być również przyczyną problemów. W środku jest bardzo mało miejsca na podzespoły, które przy intensywnym wykorzystywaniu często się przegrzewają. Objawem tego jest niestabilnie działający system i wyraźnie wyższa temperatura obudowy w miejscach, gdzie znajduje się układ chłodzący procesor. To istotny problem, dlatego oprócz wydajności i czasu pracy na baterii w teście uwzględniliśmy również jakość pracy laptopów pod dużym obciążeniem.

Wydajność podzespołów

W przypadku laptopów do 2 700 zł niewygórowana cena zmusiła producentów do rezygnacji z najwydajniejszych komponentów na rzecz ich tańszych odpowiedników. W najlepszym przypadku są to podzespoły o dobrym stosunku ceny do wydajności ze średniego przedziału cenowego. Połączenie procesora Intela z rodziny Core i3 z dodatkową kartą graficzną Nvidii np. Geforce 740M w korelacji ceny do wydajności jest najlepszym wyborem. Taki laptop kosztuje od 2500 zł, a może posłużyć nawet do uruchomienia nowych gier. Podczas wyboru procesora Intela warto zwrócić uwagę na oznaczenie modelu. Rodzina jednostek Core i3 czy Core i5 obejmuje modele różniące się nie tylko szybkością pracy, ale też poborem prądu. Literka „U” lub „Y” na końcu modelu procesora (np. Core i3 4010U) oznacza, że to jednostka energooszczędna , która pobiera mniej prądu niż normalne modele (Intel Core i3 4100M – 37 W). Modele z oznaczeniem „U” charakteryzują się poborem prądu od 15 W, natomiast modele z „Y” 11,5W. Te ostatnie są jednak dużo wolniejsze.

Tańszym, ale również dobrym wyborem będą laptopy z procesorami AMD A8, które jednak w testach mierzących wydajność rdzeni wypadają gorzej niż ich Intelowe odpowiedniki z rodziny Core i3. Tyle, że to jednostki APU czyli połączenie procesora i układu graficznego, które w wydaniu AMD jest efektywniejsze z uwagi na wyższą wydajność układu graficznego. Co istotne są dużo tańsze i również dostępne w konfiguracjach z dodatkową kartą graficzną.

W przypadku procesora Intela i dodatkowego układu graficznego Nvidii, technologia Optimus automatycznie uruchamia lub wyłącza dodatkową kartę graficzną. W efekcie, gdy laptop działa na baterii to aktywny jest tylko układ graficzny zintegrowany w procesorze, a dodatkowy wyłączony. Z kolei w bardziej wymagających aplikacjach czy grach uruchamiana jest dodatkowa karta graficzna, która jest wydajniejsza, ale pobiera więcej energii.

Jak najdłużej na baterii

Laptopy z przedziału cenowego do 2 700 zł z uwagi na niską wydajność i zastosowanie energooszczędnych podzespołów, powinny długo działać na baterii. Niestety, w większości przypadków dysponują bateriami o pojemności poniżej 4 000 mAh. Zdarzają się też konfiguracje z niewielkimi akumulatorami o pojemności poniżej 3 000 mAh, które wystarczają na 3-4 godziny przeglądania stron internetowych. Przy większym obciążeniu i pełnej jasności ekranu pracują dużo krócej. Dlatego przy wyborze laptopa warto sprawdzić pojemność akumulatora, która podawana jest w mAh. Przeciętne konstrukcje wykorzystują baterie o pojemności 4 400 mAh i dopiero taka pojemność akumulatora lub zbliżona w połączeniu z energooszczędną platformą sprawi, że laptop będzie działał długo na baterii. Dotyczy to szczególnie mniejszych laptopów przeznaczonych do pracy na wyjazdach.

10 godzin obciążenia

Sprawdzając jakość pracy laptopów poddaliśmy je 10 godzinnemu testowi. Podczas tego testu wszystkie logiczne i fizyczne rdzenie procesora były w 100% obciążone. Dodatkowo obciążyliśmy też najwydajniejszy układ graficzny. Podczas testu monitorowana była temperatura najważniejszych podzespołów i dodatkowo obudowy. Umieszczone w tabelce i opisane przez nas laptopy nie miały żadnego problemu z poprawnym ukończeniem testu. Jednak zachowywały się różnie. W niewielkim laptopie Acera V5 temperatura rdzeni procesora przekroczyła 90 stopni, z kolei w dużym laptopie HP była o 15 stopni niższa. Najbardziej ciepła była obudowa w cienkim laptopie Xnote HYPERBOOK G1 (nieco ponad 40 stopni), ale zarejestrowana temperatura procesora była w granicach normy (nie przekroczyła 80 stopni). Laptop Toshiby Satellite M50, którego procesor nagrzał się do prawie identycznej temperatury jak w laptopie Xnote miał z kolei obudowę o 10 stopni chłodniejszą. Widać więc, że większe konstrukcje lepiej radzą sobie z pracą pod obciążeniem.

Dodatkowe wyposażenie

Nawet najtańszy laptop powinien mieć na swoim pokładzie przynajmniej 500 GB dysk twardy, 4 GB pamięci RAM, gniazdo HDMI, czytnik kart pamięci i przynajmniej trzy gniazda USB. Szczególnie istotne są gniazda USB 3.0 , bo to dzięki nim do laptopa będzie można podłączyć szybkie zewnętrzne nośniki danych. Interfejs USB 3.0 jest teoretycznie 10 krotnie szybszy od swojego poprzednika. W praktyce przyspieszenie pracy nie jest aż tak duże, ale i tak maksymalny transfer zapisu zwiększa się z 30 MB/s (USB 2.0) do ponad 150 MB/s (USB 3.0). USB 3.0 jest kompatybilny wstecznie. Można do niego podłączyć urządzenia z interfejsem USB 2.0, ale ich wydajność będzie dużo niższa.

Ceny dysków SSD są ciągle za wysokie, aby producenci dodawali je do tanich laptopów. Szkoda, bo mają one istotny wpływ na komfort pracy z laptopem. Nawet najwolniejsza i najtańsza konstrukcja po zmianie standardowego dysku HDD na SSD dostaje skrzydeł i zaczyna szybko działać. W Asusie zastosowano bardzo ciekawe rozwiązanie pośrednie, czyli połączenie niewielkiej pamięci SSD o pojemność 24 GB i standardowego nośnika HDD. Pamięć SSD w takim hybrydowym rozwiązaniu wykorzystywana jest przez system, który dzięki temu działa i uruchamia się wyraźnie szybciej. Kupując najmniejsze laptopy z 11,6 calowym ekranem, trzeba liczyć się tym, że nie są one wyposażone w napęd optyczny. Jest to całkiem zrozumiałym posunięciem, bo niewielka obudowa znacznie utrudnia montowanie tego typu napędów. Zdarzają się też większe konstrukcje bez napędu optycznego jak testowany przez nas XNote HYPERBOOK G1 z 14 calowym ekranem.


Zobacz również
Przetestuj szybkość swojego łącza w komputerze i smartfonie
Prawidłowa konfiguracja BIOS - jak to zrobić?