Wielofunkcyjne drukarki atramentowe - test

Klasyczne drukarki atramentowe zostały niemal całkowicie wyparte z rynku przez urządzenia wielofunkcyjne. Klienci mają powody do zadowolenia, bo dobrej jakości urządzenia atramentowe o przyzwoitych kosztach eksploatacji kupić można już za około 500 zł. W naszym teście sprawdziliśmy możliwości ośmiu modeli.

W urządzeniach atramentowych, w przeciwieństwie do laserowych, szybkość pracy nie ma aż tak dużego znaczenia, liczy się raczej jakość wydruków i koszty eksploatacji, tak aby można było je wykorzystać do taniego drukowania dokumentów, ale też zdjęć. Użytkownicy coraz świadomiej podchodzą do zakupów i wybierają urządzenia droższe, ale tanie w eksploatacji. Dla producentów to spory problem, bo materiały eksploatacyjne to ich największe źródło dochodów.

Wielofunkcje są proste w obsłudze i instalacji. Wystarczy ściągnąć najnowszą wersję oprogramowania, lub zainstalować ją z dołączonej do urządzenia płyty i po chwili można skanować i drukować. Należy tylko pamiętać żeby najpierw zainstalować oprogramowanie a dopiero potem podłączyć urządzenie wielofunkcyjne do komputera.

W naszym teście atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych w szranki stanęło osiem modeli: HP Officejet Pro 6830, Brother MFC-J200, HP Ink Advantage 4515, Brother MFC-J5720DW, Canon Pixma MG7550, Canon Maxify MB5350, Epson XP610 i Epson L210. Brother MFC-J5720DW, Canon Maxify MB5350 i HP Officejet Pro 6830 to typowe biurowe kombajny o wysokiej wydajności i bogatym wyposażeniu (mają karty LAN, wbudowany moduł drukowania dwustronnego i podajniki dokumentów). Z kolei Epson XP610 i Canon Pixma MG7550 to świetne drukarki do domowych zastosowań i idealnie nadają się do drukowania zdjęć. Pozostałe urządzenia z powodzeniem mogą być wykorzystywane w domach i małych firmach.

Sprawdziliśmy szybkość drukowania i kopiowania, ocenialiśmy jakość wydruków oraz łatwość obsługi i instalacji urządzenia. Zbadaliśmy też wydajność mechanizmów drukowania dwustronnego i podajnika dokumentów. Testy sprawdzające szybkość działania poszczególnych mechanizmów przeprowadzone zostały w domyślnym trybie jakości (normalna). Plansze testowe, na podstawie których oceniliśmy jakość wydruków, były drukowane w trybie najlepszej jakości.

Z prawie 10 przetestowanych urządzeń wybraliśmy cztery najciekawsze. Brother MFC-J5720DW i Canon Maxify MB5350 to najlepsze kombajny biurowe do 1000 zł. Epson L210 okazał się liderem jeśli chodzi o koszty drukowania i według nas to jedna z najlepszych drukarek do małego domowego biura. HP Officejet Pro 6830 jak na swoją cenę okazuje się bardzo dobrze wyposażony.


Zobacz również
Laptopy z serii Explore PRO to wiosenna nowość od Kruger&Matz
Galaxy S9 zostanie "zawinięty w ekran"