Wybieramy najlepsze urządzenia drukujące w kolorze, dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Szukasz wszechstronnej drukarki, do pracy w firmie? Polecamy urządzenia wielofunkcyjne drukujące w kolorze. Można je wykorzystać do drukowania dokumentów ale też ulotek czy innych materiałów reklamowych, bez konieczności angażowania do tego drukarni. Większość z urządzeń potrafi też komunikować się ze smartfonami i ma szereg opcji związanych z elektronicznym obiegiem dokumentów.

Urządzenia drukujące w kolorze dla firm nie są tanie. Jednak odpowiednio dobierając sprzęt do potrzeb firmy możesz liczyć na szybki zwrot z inwestycji. Kluczowe czynniki i parametry, które pomogą ci wyborze odpowiedniego modelu to koszty drukowania, wyposażenie podstawowe, oraz możliwości rozbudowy.

Szybkość drukowania

W drukarkach biurowych, które pracują z szybkością 20 - 30 str./min. różnice w szybkości drukowania są małe a czasami wręcz niezauważalne. Tak jest np. z szybkością wydrukowania pojedynczej strony. Niezależnie od tego czy drukarka pracuje z szybkością 20 czy 30 str./min to na wydruk trzeba czekać kilkanaście sekund. W najszybszych drukarkach jest to 10 - 12 sekund w wolniejszy 18 – 20 sekund. Procentowo jest to duża różnica, ale w praktyce nie ma to żadnego znaczenia.

W drukarkach pracujących z szybkością 20- 22 str./min dokument 10 stronicowy drukuje się w kilkadziesiąt sekund a w drukarce o szybkości 30 str./min. o kilkanaście sekund dłużej. Nawet jeśli drukujemy dokumenty 50 stronicowe to różnice nie przekraczają minuty. Dopiero drukowanie dużych 100 stronicowych i większych dokumentów pozwala docenić szybkie drukarki pracujące z szybkością 28 – 30 str./min.

Koszty drukowania warto sprawdzić samemu.

Producenci drukarek zawsze podają wydajność tonerów (najczęściej przy 5% pokryciu). Wystarczy wówczas poszukać w internecie cen wkładów i obliczyć jaki jest szacunkowy koszt wydrukowania pojedynczej strony. Warto przy okazji sprawdzić też wydajność i cenę bębna, bo ten element też w przeciągu kilku lat korzystania z urządzenia trzeba będzie wymienić. Najczęściej ma on żywotność 60 000 str.

Dodatki, które musisz mieć.

Pamiętaj o tym, że to co w drukarkach domowych jest opcją, jak np. moduł druku dwustronnego, czy podajnik dokumentów do kopiowania to w biurowym urządzeniu powinno być na podstawowym wyposażeniem. Karta sieciowa i bezprzewodowa to też obecnie standard.

Jeśli chcesz zaoszczędzić na drukowaniu to zainwestuj w urządzenie, które ma możliwość drukowania w chmurze czy opcję bezpiecznego druku. Wówczas osoba, która zleciła drukarce wydrukowanie dokumentu, będzie musiała stojąc przy urządzeniu potwierdzić chęć wydruku. To znacznie zredukuje liczbę nieodebranych dokumentów, które ktoś wydrukował a potem zapomniał odebrać.

Jak testowaliśmy

Szybkość mechanizmu drukującego sprawdzaliśmy z wykorzystaniem 50 stronicowego dokumentu zawierającego grafikę oraz tekst. Mierzyliśmy czas drukowania w trybie monochromatycznym i kolorze.

Większość wydruków w firmie odbywa się z wykorzystaniem modułu druku dwustronnego, który zamontowany jest w torach drukarki. Dlatego ten element sprawdzaliśmy dwukrotnie. Pierwszy test polegał na pomiarach czasu drukowania dokumentu 50 stronicowego w trybie dwustronnym. Oprócz tego zmierzyliśmy szybkość pracy mechanizmu dupleksu drukując 10 stronicowy dokument, który składał się z jednej litery wydrukowanej po środku kartki.

Szybkość kopiowania dokumentów sprawdzaliśmy z wykorzystaniem automatycznego podajnika dokumentów, do którego wsadzaliśmy 25 kartkowy dokument.

Ceny drukarek z powyższego rankingu

1. Brother MFC L9550CDW - aktualna cena w: Morele.net, eMag.pl

2. Xerox WorkCentre 6515 - aktualna cena w: Morele.net

3. OKI MC573dn - aktualna cena w: Morele.net, eMag.pl

4. HP M477MFD

5. Brother MFC-L8650CDW - aktualna cena w: Komputronik.pl, Morele.net

6. OKI MC363dn - aktualna cena w: Komputronik.pl, eMag.pl

7. Canon i-SENSYS MF729x - aktualna cena w: Mediaexpert.pl


Zobacz również
Przetestuj szybkość swojego łącza w komputerze i smartfonie
Prawidłowa konfiguracja BIOS - jak to zrobić?