Wzmocnij sygnał Wi-Fi

Grube ściany, duża powierzchnia mieszkania i działające w pobliżu inne sieci Wi-Fi to czynniki skutecznie ograniczające zasięg bezprzewodowego routera. Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest użycie wzmacniaczy sygnału Wi-Fi – urządzeń, które pozwalają zwiększyć zasięg sieci i wyeliminować strefy pozbawione zasięgu sieci bezprzewodowej. W naszym teście oceniliśmy możliwości dziesięciu takich urządzeń. Wyniki są więcej niż zachęcające!

Wraz z pogorszeniem sygnału zmniejsza się przepustowość i stabilność połączenia bezprzewodowego. Objawia się to wolniejszym ładowaniem stron internetowych i brakiem płynnego przesyłania danych. Widać to wyraźnie podczas oglądania filmów w internetowych serwisach wideo - materiały nie odtwarzają się płynnie, zacinając się w oczekiwaniu na doładowanie kolejnej porcji danych. Czasami pomaga zmiana położenia routera lub jego wymiana na model wyposażony w większą liczbę anten. Dobrym rozwiązaniem jest też kupno routera obsługującego technologię 802.11 ac, działającego w mniej zatłoczonym paśmie 5 GHz. Jednak nie zawsze gwarantuje to sukces.

Dwuantenowy wzmacniacz Netgear WN3000RP (aktualne ceny w Morele.net, eMag.pl) idealnie nadaje się do wzmacniania sygnału Wi-Fi.

Dlatego warto zastanowić się nad zastosowaniem wzmacniacza sygnału Wi-Fi. Ma je w swojej ofercie większość producentów routerów. W naszym teście zebraliśmy najciekawsze modeli tych urządzeń, w cenie do 100 do 300 zł. Cena jest więc atrakcyjna, a możliwości spore - wzmacniacze potrafią zwiększyć zasięg sieci bezprzewodowej nawet o 50 %.

Najtańsze modele wzmacniaczy Wi-Fi wyposażone są w wewnętrzne anteny i do złudzenia przypominają adaptery powerline z charakterystyczną obudową ze zintegrowaną wtyczką elektryczną. Drugą grupą są wzmacniacze sygnału wyglądające jak klasyczne routery z wystającymi antenami. Takie urządzenia są jednak rzadziej spotykane: w naszym teście znalazła się tylko jedna tego typu konstrukcja. Większość wzmacniaczy wyposażona jest w kartę sieciową LAN i gniazdo RJ-45. Można je wykorzystać do podłączenia urządzeń starszej generacji wyposażonych tylko w przewodową kartę sieciową. Spośród badanych urządzeń Fritz WLAN Repeater 300E jako jedyny wyposażony jest w gigabitową kartę LAN. Reszta modeli wykorzystuje dużo wolniejsze karty sieciowe 10/100 Mb/s.

Większość wzmacniaczy wyposażona jest w kartę Wi-Fi zgodną z technologią IEEE 802.11 b/g/n (pasmo 2,4 GHz). Ich teoretyczna szybkość pracy dzięki wyposażeniu w dwie anteny wynosi 300 Mb/s. Droższe konstrukcje mogą działać w dwóch pasmach: 2,4 i 5 GHz. Wyższa częstotliwość to spory atut, bo jak pokazują testy, takie wzmacniacze są o około 30–40 % wydajniejsze. Wynika to z faktu, że częstotliwość 5 GHz jest mniej zatłoczona. Warunkiem uzyskania dobrej wydajności jest również posiadanie dwuzakresowego routera, którego sieci będą replikowane przez wzmacniacz. Całkowicie nową grupą są wzmacniacze zgodne z najnowszą technologią IEEE 802.11 ac. Jako jedni z pierwszych mieliśmy okazję testować tego typu rozwiązanie. D-Link DAP-1520 zrobił na nas najlepsze wrażenie. Dzięki kompatybilności wstecznej doskonale współpracuje z popularnymi routerami jak i najnowszymi odsługującymi standard IEEE802.11 ac. Uzyskał również bardzo dobre wyniki wydajności, za co nagrodziliśmy go znaczkiem „Najlepsza wydajność”.

Instalacja i konfiguracja

Wzmacniacze sygnału są bardzo proste w obsłudze i nie sprawią problemów nawet niedoświadczonemu użytkownikowi. Należy zachować tylko odpowiednią kolejność czynności instalacyjnych. Po podłączeniu do prądu trzeba odczekać kilkanaście (a w niektórych przypadkach kilkadziesiąt) sekund aż urządzenie zakończy uruchamianie i będzie gotowe do pracy. Pojawi się wówczas nowa sieć bezprzewodowa, z którą należy połączyć się za pomocą dowolnego komputera z Windows lub Linuksem. Następnie należy uruchomić przeglądarkę internetową i wpisać adres IP urządzenia (jest w instrukcji instalacji) lub otworzyć dowolną stronę. Następuje wówczas automatyczne przekierowanie do programu zarządzającego pracą wzmacniacza. Następnie należy wybrać sieć bezprzewodową, której sygnał ma być duplikowany. Oprogramowanie wzmacniacza automatycznie utworzy nową sieć bezprzewodową i zrestartuje urządzenie. Taki schemat podłączania wzmacniaczy działa we wszystkich testowanych modelach.

Ważne jest też odpowiednie umieszczenie wzmacniacza Wi-Fi. Musi być on w zasięgu routera bezprzewodowego, a jednocześnie w takim miejscu, aby pokrywał jak największy obszar o słabym sygnale Wi-Fi. Dlatego najlepiej umieścić go w połowie odległości pomiędzy punktem dostępowym a miejscem gdzie zależy ci na polepszeniu sygnału Wi-Fi.

Procedura testowa

Testy wzmacniaczy przeprowadziliśmy w mieszkaniu o powierzchni 80 m2. Główny punkt dostępowy, którego sygnał bezprzewodowy wzmacnialiśmy, znajdował się w punkcie najdalej oddalonym od pomieszczenia, w którym testowaliśmy wydajność sieci bezprzewodowej. Dodatkową przeszkodą były zamknięte drewniane drzwi oddzielające router i wzmacniacz. Do testów wykorzystaliśmy router D-Linka, wyposażony w moduł Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n/ac pracujący w dwóch zakresach częstotliwości. Testowane wzmacniacze umieszczane zostały w połowie odległości pomiędzy pokojem, w którym stał router a pokojem, w którym stał laptop.

W teście braliśmy pod uwagę szybkość działania sieci bezprzewodowej w paśmie 2,4 oraz – w wypadku wzmacniaczy dwuzakresowych – 5 GHz. W tle działało też kilka innych sieci bezprzewodowych. To niezbyt optymalnie warunki pracy, dlatego w miejscach pozbawionych zasięgu innych sieci uzyskiwane wyniki mogą być inne. Testy każdego wzmacniacza przeprowadzaliśmy kilka razy o różnych porach dnia, a pod uwagę braliśmy uśrednione wyniki.

Dodatkowo sprawdziliśmy szybkość pracy sieci bezprzewodowej bez wzmacniacza. Uzyskana średnia przepustowość połączenia internetowego to 1,5 Mb/s. Wydajność domowej sieci również nie była wysoka i wynosiła 3,3 Mb/s z wykorzystaniem protokołu TDP i 10 Mb/s podczas przesyłania danych za pomocą protokołu UDP. Przysłanie plików z uwagi na słabą jakość połączenia było praktycznie niemożliwe.

Jak się okazuje, nawet z wykorzystaniem najtańszego wzmacniacza (Edimax EW-7438RPn V2) szybkość połączenia internetowego wzrasta do 5,1 Mb/s, znika też problem stabilności połączenia i bez problemów można przesyłać pliki za pomocą domowej sieci. Repeatery okazują się więc najlepszym remedium na problemy z jakością połączenia bezprzewodowego.


Zobacz również
Przetestuj szybkość swojego łącza w komputerze i smartfonie
Prawidłowa konfiguracja BIOS - jak to zrobić?