iRobota Roomba 980 kontra inne roboty sprzątające

Nosisz się z zakupem robota sprzątającego? Sprawdź, która spośród dostępnych w sprzedaży konstrukcji najlepiej radzi sobie z czyszczeniem różnych typów powierzchni. Przetestowaliśmy dziewięć modeli robotów sprzątających, w tym najnowszego iRobota Roomba 980, w którym zastosowano szereg innowacji, jak chociażby czujnik wykrywający dywany, moduł Wi-Fi i ulepszony algorytm poruszania się.

Wszystkie testowane przez nas roboty sprzątające można zaprogramować tak, aby uruchamiały się w ustalonych dniach o określonej godzinie. Nie jest to trudne i poradzi sobie z tym nawet niedoświadczony użytkownik. Najlepiej pod tym względem wypadł iRobot Roomba 980, którego harmonogram pracy można ustalić za pomocą smartfona.

Większość z obecnie produkowanych robotów sprzątających wyposażona jest w różnorakie czujniki. Informują robota np. o tym, że dojechał do ściany (czujniki zderzeniowe), lub że w pobliżu znajduje się przeszkoda (czujniki zbliżeniowe). Standardowym wyposażeniem są też czujniki przestrzenne, które dbają o to żeby robot podczas sprzątania nie spadł ze schodów, lub antresoli.

Zobacz również:

W przyszłości większość robotów sprzątających będzie potrafiła nie tylko skutecznie sprzątać, ale też komunikować z innymi urządzeniami, stanowiąc część systemu inteligentnego domu.

Skuteczne sprzątanie

Dobrej jakości roboty sprzątające konstruują głównie trzy firmy: iRobot, Neato oraz Samsung i to właśnie pomiędzy nimi rozgrywa się najbardziej zażarta rywalizacja, która popycha rynek automatycznych odkurzaczy do przodu. Świetnie sprawdzają się roboty systematycznie sprzątające całą powierzchnię mieszkania (modele Neato, najnowszy robot sprzątający iRobot Roomba 980).

Atualne ceny iRobot Roomba 980:

Te roboty sprzątające po rozładowaniu akumulatora potrafią powrócić do stacji dokującej, naładować baterię i potem dokończyć sprzątanie od miejsca, w którym zostało ono przerwane. Tego nie potrafi żaden robot preferujący losowy sposób poruszania się. Mają też dopracowaną konstrukcję i wyróżniają się wysoką skutecznością sprzątania.

Neato Botvac D85

Neato Botvac D85

Tańsze roboty sprzątające poruszają się chaotycznie, odbijając się od ściany, a w miejscach gdzie mają więcej miejsca zataczają coraz większe spirale. Po wyczerpaniu się baterii powracają do stacji dokującej. Bazują na uproszczonych algorytmach poruszania się i nie uzyskują dużej efektywności.

Najczęściej wyposażone są w niewielkie kółka, w miarę ładną obudowę, mechanizm sprzątający składający się z silikonowej rolki, szczotki z włosiem i niewielkiej turbiny wytwarzającej podciśnienie. Dobrze radzą sobie ze sprzątaniem dywanów i gładkich podłóg.

Zastosowane w nich algorytmy poruszania jednak czasami zawodzą, a mechanizm sprzątający nie jest tak efektywny jak te zastosowane w urządzeniach iRobota czy Neato. Doskonałym przykładem takich robotów jest Carneo Smart Cleaner 710,Smart Cleaner 770, Sencor SVC 9020RD CLEENO.

iRobot Roomba 776p

iRobot Roomba 776p

Roboty sprzątające iRobota mają ciągle dopracowywane i rozbudowywane schematy poruszania się, które znacznie podwyższają ich skuteczność sprzątania. Często wyposażone są też w dodatkowe czujniki zabrudzeń, które informują robota żeby w danym miejscu uruchomił tryb dokładnego sprzątania.

Najprostsze tego typu czujniki składają się z zamontowanej w pojemniku na śmieci blaszki i czujnika akustycznego. Wpadające do pojemnika śmieci uderzają o blaszkę, która wydaje dźwięki rejestrowane przez sensor. Bardziej zaawansowany jest czujnik akustyczno-optyczny, który zbiera informacje na podstawie przecięcia wiązki światła przez wpadające do pojemnika śmieci. Tym sposobem sprawdza czy w danym miejscu jest już posprzątane.

Podsumowanie

Wszystkie roboty Neato systematycznie sprzątają całą powierzchnię mieszkania a duże kółka sprawiają, że bez problemów przejeżdżają przez nawet wysokie progi i wjeżdżają na najgrubsze dywany. Najbardziej zaawansowane modele jak np. Neato Botvac D85, Botvac 75 wyposażone są w filtr HEPA.

iRobot Roomba 776p

iRobot Roomba 776p

Roboty sprzątające iRobota najczęściej dysponują mechanizmem sprzątającym opartym na dwóch rolkach (silikonowa i z włosiem) oraz mocnej turbinie wytwarzającej podciśnienie zasysające brud. Chociaż nie jeżdżą systematycznie to potrafią skutecznie posprzątać mieszkanie. To zasługa efektywnego mechanizmu sprzątającego i dopracowanych algorytmów odpowiedzialnych za sposób poruszania się.

iRobot Roomba 980 - zwycięzca jest tylko jeden

iRobot Roomba 980

iRobot Roomba 980

Wyjątkiem jest najnowszy model Roomba 980, który systematycznie sprząta całą powierzchnię mieszkania. To pierwszy odkurzacz iRobota, który potrafi podjechać do bazy żeby naładować akumulator a potem powrócić do miejsca gdzie skończył sprzątać.

Jego mechanizm sprzątający składa się z dwóch rolek silikonowych, dodatkowej turbiny zasysającej mniejsze brudy i zaawansowanego czujnika wykrywającego zabrudzenia.

Roomba 980 jako jedyny ma też czujnik wykrywający dywany. Skutecznie czyści różne powierzchnie a duże kółka sprawiają, że bez problemów przejdzie przez nawet wysokie progi. Co ważne używany przez niego mechanizm sprzątający praktycznie nie wymaga czyszczenia z włosów czy sierści zwierząt. To w tej chwili jeden z najlepszych robotów sprzątających, który w pełni zasługuje na miano inteligentnego.

Konkurencję dla niego stanowi jedynie Neato Botvac Connected, który również jeździ systematycznie, ma wbudowany moduł Wi-Fi i jeden z najlepszych mechanizmów sprzątających, który składa się z dużej rolki z włosiem. Co ważne Connected ma duże kółka (75 mm) i jest tańszy od Roomby 980.

Aktualne Ceny iRobota Roomba 980 sprawdzisz w sklepach: Komputronik.pl, Euro.com.pl, MediaMarkt.pl (kliknij wby przenieść się bezpośrednio do opisu produktu)


Zobacz również
Laptopy z serii Explore PRO to wiosenna nowość od Kruger&Matz
Galaxy S9 zostanie "zawinięty w ekran"