MSI K9A2GM-F V3

Zalety:

  • Niska cena
  • Dobra wydajność

Wady:

  • Brak pełnego wsparcia dla nowszych procesorów AMD

Zachwycając się najnowszymi rozwiązaniami często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że rynek należy do podzespołów najtańszych. To one sprzedają się w największych ilościach. Tak więc prosty, ale nadal bardzo sprawny Athlon 64 X2 dzięki niskiej cenie znajduje mnóstwo nabywców. Procesor ten łączony jest zazwyczaj także z tanimi i prostymi płytami, a do nich należy opisywana MSI K9A2GM-F V3.

Zachwycając się najnowszymi rozwiązaniami często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że rynek należy do podzespołów najtańszych. To one sprzedają się w największych ilościach. Tak więc prosty, ale nadal bardzo sprawny Athlon 64 X2 dzięki niskiej cenie znajduje mnóstwo nabywców. Procesor ten łączony jest zazwyczaj także z tanimi i prostymi płytami, a do nich należy opisywana MSI K9A2GM-F V3. Na płycie znajdziemy mostek północny AMD 740 i południowy SB700. To w rzeczywistości połączenie starego, dobrego AMD 690 z nowym mostkiem południowym. Zaletą jest niska cena, wadą brak pełnego wsparcia dla nowych procesorów. Płyta obsługuje łącze HT w wersji 2.0. Wprawdzie napis na pudełku głosi o obsłudze procesorów dla złącza AM3, ale w tym przypadku uproszczenie jest już naprawdę bardzo daleko idące, choć co ciekawe, wciąż zgodne z prawdą. Na szczęście kontroler pamięci w AMD znajduje się w samych procesorach tak więc możliwe jest użycie modułów DDR2 o szybkości do 1066 MHz.

Funkcjonalnie konstrukcja MSI wypada zupełnie nieźle. Dwa gniazda do modułów pamięci to wprawdzie niewiele, ale po instalacji modułów 2 x 2 GB żaden z użytkowników płyty nie będzie narzekał. Karty rozszerzeń można instalować w gniazdach – pojedynczych PCI-Express x1 i PCI-Express x16 i dwóch PCI. Podłączyć możemy cztery napędy SATA i dwa ATA. Niestety, gniazda SATA mogą zostać zasłonięte przez szeroką kartę graficzną. Na tylnym panelu umieszczono gniazda PS2 myszy i klawiatury, sześć mini-jack karty dźwiękowej, jedno RJ-45, cztery USB, złącze równoległe i szeregowe oraz złącze D-Sub zintegrowanego układu graficznego. Wydajność tego ostatniego wystarczy do komfortowego grania jedynie w dość leciwe tytuły. Na płycie króluje prostota: układ zasilania procesora posiada tylko trzy fazy, a za odprowadzanie ciepła z układów chipsetu odpowiadają dwa maleńkie aluminiowe radiatory.

Płyta mimo ograniczeń wykazała się dobrą wydajnością i stabilnością pracy. Oczywiście bardzo prosty BIOS i budowa właściwie wykluczają podkręcanie, ale też i jej użytkownikom nigdy nie przyjdzie to do głowy.

Choć MSI K9A2GM-F V3 może wydawać się dość prostym modelem to dobrze wywiązuje się ze swojego zadania. Dzięki temu może znaleźć grono zwolenników wśród najoszczędniejszych użytkowników komputerów.


Zobacz również
Test Ryzen 7 1800X - sensowna i tania alternatywa dla Intela
Test Nintendo Switch: nowa, intuicyjna, modularna konsola i jej rozczarowujący zestaw gier