Aircrack-ng 1.1

Czy jesteś pewien, że twój sąsiad korzysta z własnego routera? Sprawdzając dostępność kanałów sieci bezprzewodowej w komputerze, bardzo często trafia się na cudze kanały. Wystarczy odrobina zręczności i wiedzy, aby wedrzeć się do sieci WLAN zabezpieczonej metodą WPA lub WEP. Demonstrują to takie narzędzia, jak bezpłatny Aircrack.

Sterowanie programem Aircrack odbywa się na dwa sposoby: z poziomu wiersza poleceń lub przez skromny interfejs użytkownika, przywoływany dwukrotnym kliknięciem pliku Aircrack-nggui.EXE. Znajdziesz tu cztery moduły - jest wśród nich m.in. Airodump. Narzędzie to rejestruje przesyłane pakiety danych i analizuje 24-miejscowe wektory inicjujące. Im więcej takich wektorów uda mu się przechwycić, tym łatwiej ustali klucz WEP służący do szyfrowania transmisji. Wykrycie klucza o długości 64 bitów wymaga przejęcia przeciętnie 150-200 tysięcy pakietów danych. W wypadku 128-bitowego klucza liczba ta wzrasta do ok. 800 tysięcy. Podane wartości mają charakter szacunkowy. Nie można dokładnie obliczyć, ile czasu minie, nim komputer złamie klucz i uzyska dostęp do cudzej sieci bezprzewodowej.

Oprócz tego Aircrack potrafi ustalać klucze WPA. W wypadku tej metody szyfrowania nie nasłuchuje ani nie przechwytuje ruchu sieciowego, lecz odgaduje hasło na podstawie listy słów. Najpierw rejestruje tylko sekwencję nawiązywania połączenia sieciowego. Następnie stosuje metodę ataku siłowego, sprawdzając kolejno wszystkie możliwości. Dlatego definiując hasło, nie wybieraj zwyczajnych wyrazów ze słownika, lecz wpisz pozornie losowy ciąg znaków.