Joomla! 2.5.18

Joomla! to program do łatwego tworzenia i obsługi dynamicznych witryn www. Jeśli zamierzasz stworzyć lub zlecić wykonanie swojej strony internetowej, to Joomla! jest właśnie dla Ciebie. Projektowanie i prowadzenie klasycznych witryn WWW polega na tworzeniu odrębnych stron, przechowywanych na serwerze. Każda strona zawiera statyczną treść – raz stworzona nie zmienia Na oprogramowanie Joomla! składa się Platforma Joomla! i CMS Joomla!. Jest to także szkielet projektowy (frameworkiem) - potężną platformą programistyczną, która stanowi podstawę działania CMS Joomla! oraz może posłużyć do tworzenia różnych wydajnych aplikacji internetowych.

Joomla! jest jednym ze sztandarowych projektów wolnego i otwartego oprogramowania (open source, rozwijanym przez programistów wolontariuszy i ogromną społeczność. Joomla! oferuje wszystkim użytkownikom ogromne bogactwo funkcji. Oto lista podstawowych składników i możliwości w standardowym wydaniu Joomla!:

- zarządzanie użytkownikami (oferuje kompletny system zarządzania poziomami dostępu i prawami użytkowników do redagowania treści, publikowania oraz administrowania witryną. Zarejestrowanym użytkownikom umożliwia profilowanie własnych ustawień - języka, strefy czasowej i edytora. Oprócz własnego systemu uwierzytelnienia użytkowników Joomla! obsługuje protokoły: LDAP i Gmail, które także można stosować w procesie rejestracji.)

- biblioteka mediów (pliki fotografii, rysunków, animacji, filmów, nagrań dźwiękowych i wszelkiego typu dokumentów można wczytywać dzięki komponentowi Media, który pozwala na konfigurację zezwoleń i ograniczeń na podstawie rozszerzeń plików, typów MIME oraz systemu grup użytkowników). Integracja komponentu Media z edytorem artykułów upraszcza osadzanie ilustracji i innych załączników w artykułach.

- wyszukiwarka (użytkownikom pomaga znaleźć interesujące ich treści, a administratorom i redaktorom dostarcza statystyki pomocnej w planowaniu witryny. Statystyka obejmuje wyszukiwane słowa i frazy, ilość zapytań oraz ilość zwróconych wyników, dzięki czemu łatwiej dostosować treści witryny do oczekiwań odwiedzających)

- reklamy (mogą być nimi banery graficzne w dowolnym formacie, w tym animacje flash, albo zestawy odnośników lub teksty ogłoszeń)

Nowa wersja aplikacji to przede wszystkim poprawki bugów oraz kilka drobnych usprawnień.

UWAGA

Joomla 2.5 będzie wspierany do wiosny 2014 roku. Jeśli tworzysz nową witrynę, zdecyduj się raczej na nowocześniejsze wydanie przejściowe 3.2.x.