Mozilla Firefox 3.1 Beta 2

Druga beta przeglądarki internetowej Firefox 3.1, przez wielu uważanej za najlepszą aplikację tego typu. Zastosowano w niej między innymi nowy tryb prywatności, zmieniono metodę obsługi kart i domyślnie włączono silnik TraceMonkey.

FF3 to szybka aplikacja umożliwiająca otwieranie kolejnych okien w zakładkach, z wbudowaną blokadą okienek pop-up i mechanizmem wyszukiwawczym. Firefox został również wyposażony w prostego menadżera pobierania plików, który pozwala szybciej i efektywniej wykorzystać łącze internetowe. Funkcjonalność przeglądarki można bardzo łatwo rozszerzyć dzięki wtyczkom i dodatkom. Należy jednak zauważyć, że wiele add-onów wykorzystywanych do tej pory (np.. W Firefox 2) może nie działać z tą wersją.

W trzecim Firefoksie wprowadzono także ochronę przez złośliwym oprogramowaniem i phishingiem, a twórcy zapewniają, że lista podejrzanych witryn internetowych aktualizowana jest co pół godziny. W ramach zwiększenia bezpieczeństwa, Mozilla zdecydowała się również ułatwić użytkownikom dostęp do informacji o tożsamości witryn. Połączenie ze stroną korzystającą z uwierzytelnionych certyfikatów EV SSL skutkuje już nie tylko wyświetleniem zamkniętej kłódki w prawym rogu pasku statusu przeglądarki. Firefox 3 sygnalizuje również nawiązanie bezpiecznego połączenia na pasku adresu - na rzucającym się w oczy zielonym tle wyświetlana jest pełna nazwa witryny. Według twórców programów ma to przynajmniej częściowo ograniczyć niebezpieczeństwo związane z phishingiem.

Najważniejsze nowości wersji 3.1 Beta 2

- Nowy tryb prywatności.

- Silnik TraceMonkey odpowiedzialny za obsługę JavaScriptów jest domyślnie włączony.

- Zmiana metody obsługi obsługi kart. W nowej wersji wyświetlane są miniaturki aktywnych stron oraz możliwe jest ich ułożenie według najczęściej używanych.