0,13 mikrona opóźnione

Producenci mikroprocesorów, chcący rozpocząć produkcję chipów wykonanych z wykorzystaniem technologii 0,13 mikrona, będą musieli odłożyć te plany na kilka miesięcy.

Firmy produkujące układy scalone, które zamierzały rozpocząć stosowanie technologii 0,13 mikrona, będą zmuszone do przełożenia realizacji tych planów na późniejszy termin. Jest to spowodowane opóźnieniami w dostawach specjalistycznych skanerów argonowo-fluorowych, które rozróżniają elementy o rozmiarze 193 nanometra.

Dostawcą urządzeń, koniecznych do produkcji mikroprocesorów, jest amerykańska firma Silicon Valley Group. Według przedstawicieli SVG nowe dostawy skanerów trafią do klientów (m.in. do Intela i AMD) z około trzy-, czteromiesięcznym opóźnieniem. Wartość skanerów zamówionych przez Intela w firmie SVG wynosi 100 mln USD.

Analitycy uważają, że producenci procesorów mogliby dostosować do technologii 0,13 mikrona starsze skanery. Jednak wykorzystanie skanerów kryptonowo-fluorowych o rozdzielczości 248 nanometra przy produkcji nowych chipów byłoby nieopłacalne.


Zobacz również