1,1 GHz osiągnięte!

AMD umacnia swoją pozycję na rynku i jako pierwsza przekracza granicę 1 GHz.

Kilka miesięcy temu wszystkim wydawało się, że minie jeszcze sporo czasu, zanim pojawią się procesory o podstawowej (tzn. bez overclockingu) częstotliwości taktowania równej 1 GHz. Tymczasem prężnie rozwijająca się firma AMD na poniedziałkowej International Solid-State Circuits Conference zaprezentowała nowy układ z rodziny Athlon, którego zegar osiąga maksymalnie 1,1 GHz (1100 MHz).

Chip wykonany został w opatentowanej technologii HiP6L (0,18 mikrona), a jako przewodnika użyto w nim miedzi (dotychczas powszechnie stosowano aluminium). Wart uwagi jest fakt, że kość nie wymaga żadnego specjalnego systemu chłodzenia - w zupełności wystarcza radiator i wentylator. Najnowszy Athlon produkowany będzie w niedawno otwartej fabryce AMD w Dreźnie, która jest najnowocześniejszą tego typu placówką w Europie. Firma spodziewa się pierwszych zysków już w końcu drugiego kwartału 2000 roku.

Intel także zaprezentował szerokiej publiczności nowy procesor z rodziny Pentium III. Układ zbudowany w oparciu o technologię 0,18 mikrona i chłodzony powietrzem, ale z aluminiowymi tranzystorami taktowany jest zegarem "tylko" 1 GHz.