1,5 GHz Intela

Intel zaprezentował procesor z serii Willamette taktowany zegarem 1,5 GHz. Pierwsze tego typu układy prawdopodobnie trafią na rynek w drugiej połowie br.

Na wczorajszym pokazie w Palm Springs Intel zaprezentowali chip z serii Willamette, taktowany zegarem 1,5 GHz. Pokaz miał za zadanie położyć kres spekulacjom, dotyczącym tego, która firma pierwsza wyprodukuje procesor 1 GHz. Prezentacja Willamette 1,5 GHz zadecydowała o porażce AMD. Podczas wystąpienia prezes Intela, A. Grove'a , zaprezentował także procesor Pentium III 1 GHz, który niebawem zostanie wykorzystywany w produktach Della, Hewlett-Packarda i IBM-a.

32-bitowe chipy z serii Willamette pracują na magistrali 400 MHz i nie wymagają specjalnego systemu chłodzenia. Intel pracuje nad tą technologią od 1994 r., a pierwsze produkty trafią na rynek w drugiej połowie tego roku. Andrew Grove przyznał, że nowe procesory, mające pojawić się w sprzedaży, będą działały z szybkością większą niż 1 GHz, ale nie jest pewne, czy wersje komercyjne osiągną zademonstrowaną na pokazie prędkość 1,5 GHz.

Intel zapowiedział regularne wprowadzanie na rynek coraz szybszych procesorów. W pierwszej połowie tego roku pojawią się: PIII 900 MHz, PIII Xeon 900 MHz, PIII 750 MHz Mobile oraz Celeron 600 MHz. W drugiej połowie roku, poza debiutem Willamette, Intel zamierza zaoferować PIII 1 GHz, PIII 1 GHz Xeon, PIII 800 MHz Mobile i Celeron 700 MHz. Jesienią można spodziewać się pierwszego procesora z serii Itanium, opartego na nowej architekturze IA64.

Wzmożona aktywność Intela jest odpowiedzią na poczynania AMD, która w ubiegłym tygodniu zaprezentowała procesor Athlon 1,1GHz oraz rozpoczęła sprzedaż Athlona 850 MHz. Firma poinformowała również o wprowadzeniu na rynek Athlona 1 GHz przed końcem tego roku.