1,6 TB na jednej płycie!

Już w przyszłym tygodniu w Las Vegas odbędzie się pierwsza publiczna prezentacja prototypowej nagrywarki dysków holograficznych. Tapestry Holographic Drive firmy InPhase będzie obsługiwał dyski holograficzne o pojemności 300 GB do 1,6 TB.

Prototypowe urządzenie zapisuje dane na nośniku wykonanym z tworzywa fotopolimerowego typu "write-once". Materiał ten jest szeroki na 1,5 mm i znajduje się pomiędzy dwoma płytkami z tworzywa sztucznego o średnicy 130 mm. Nagrywarka dysponuje także interfejsem SCSI oraz wykorzystuje sterownik Disk Technologies Windows firmy Pegasus. Jak zapowiada producent, czas dostępu do danych na nośniku holograficznym nie będzie dłuższy niż 200 milisekund.

Prototypowa nagrywarka będzie wymarzonym urządzeniem dla amatorów wysokiej jakości nagrań wideo (na jednym dysku holograficznym o pojemności 300 GB może zmieścić się nawet do 35 godzin filmów w formacie "high definition").

Premiera urządzenia Tapestry Holographic Drive nastąpi podczas konwencji organizacji National Association of Broadcasters (18-21 kwietnia). Natomiast pierwsze urządzenia mają trafić do sprzedaży w 2006 r.

Więcej informacji: InPhase.


Zobacz również