1 GB w kieszeni

IBM zaprezentował nowe modele przenośnych dysków Microdrive o pojemności 1 GB.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami firma IBM wprowadziła do sprzedaży kolejne modele dysków Microdrive. Nowe napędy, przeznaczone do szerokiej gamy urządzeń przenośnych oferują trzykrotnie większa pojemność niż dotychczas dostępne modele tej serii. W ofercie IBM znajdują się obecnie dyski Microdrive o pojemnościach 340, 512 MB, oraz nowo wprowadzone 1GB. Ich ceny na rynku amerykańskim wynoszą odpowiednio 379, 399 oraz 499 USD.

Napędy Microdrive mają znaleźć zastosowanie we wszelkiego rodzaju urządzeniach przenośnych, od palmtopów do aparatów fotograficznych. Producent poleca je także jako nośnik danych do "przenośnych" odtwarzaczy audio. Na dysku Microdrive o podstawowej pojemności (340 MB) można zapisać około 18 godzin dźwięku w formacie MP3. IBM utrzymuje, iż dyski te są również bardzo odporne na wstrząsy - w stanie spoczynku wytrzymują przeciążenia do 1500G. Miniaturowe napędy IBM umożliwiają bezproblemową wymianę danych z komputerami osobistymi. Do notebooka można je połączyć przez gniazdo PCMCIA (Type II).

"Technologicznie to bardzo interesujący produkt. W chwili obecnej, napęd Microdrive jest najmniejszym z dostępnych na rynku dysków talerzowych" - powiedział Danielle Levitas, specjalista od nośników danych z International Data Corporation.


Zobacz również