1 GHz w notebooku

Na początku przyszłego roku Intel wprowadzi na rynek procesor do komputerów przenośnych taktowany zegarem 1 GHz.

Intel zapowiedział, że na I kwartał przyszłego roku przygotuje nowy procesor przeznaczony do komputerów przenośnych, działający z częstotliwością 1 GHz. W procesorze PIII zastosowano nowy system zarządzania energią, dzięki któremu układ będzie pobierał mniej niż 2 W energii elektrycznej.

Przedstawiciele Intela poinformowali o strategii firmy opracowanej dla rynku komputerów przenośnych. Producent procesorów podzieli go na 4 segmenty: notebooki o "pełnym wyposażeniu", lekkie komputery przenośne o wadze do 2,5 kg oraz minilaptopy i subnotebooki. Intel przewiduje, iż popyt na pierwsze z nich w ciągu najbliższych 2 lat spadnie o połowę, osiągając 30% udziału w rynku. Coraz większym zainteresowaniem będą się cieszyć lekkie notebooki. Według analiz producenta minilaptopy o wadze do 1,5 kg wkrótce zdobędą 10-proc. udział w rynku, natomiast subnotebooki, np. model Libretto firmy Toshiba, osiągną 1-proc. udział.

Nowy procesor Intela będzie przeznaczony dla 2 pierwszych klas urządzeń. W pierwszej połowie przyszłego roku firma zamierza przedstawić procesor do zastosowań w mininotebookach. Pentium III, taktowany częstotliwością 700 MHz, zostanie wyposażony w jeszcze bardziej zaawansowany mechanizm zarządzanie energią.


Zobacz również