1 terabajt na płycie wielkości CD

Fizycy pracujący w Imperial College of London opracowują technologię, która umożliwi umieszczenie do 1 terabajta danych na pojedynczym dysku wielkości CD.

Nowy technologia została nazwana przez ich twórców MODS (Multiplexed Optical Data Storage). Brytyjscy wynalazcy w celu zwiększenia ilości przechowywanych danych dodali możliwość zapisu informacji z wykorzystaniem zmian polaryzacji światła przez powierzchnię płyty - pozwoliło to na 10-krotne zwiększenie pojemności w stosunku do stosowanej dziś najbardziej zaawansowanej technologii Blu-Ray.

Ponieważ każda warstwa takiej płyty może pomieścić do 250 GB danych, naukowcy zdecydowali się na stworzenie płyty dwustronnej, zawierającej po dwie warstwy na każdej ze stron, co w sumie dało całkowitą pojemność 1 TB. Taki dysk pozwala na zapisanie np. 472 godzin filmu o jakości DVD. Co ciekawe, najprawdopodobniej czytniki dla płyt stworzonych w nowej technologii powinny być zgodne również ze standardami CD i DVD, a koszt wyprodukowania płyty w nowej technologii nie przekroczy kosztu produkcji DVD.

Docelowo technologia umożliwi miniaturyzację nośników danych, co pozwoli odpowiedzieć na istniejące zapotrzebowanie ze strony rynku przenośnych urządzeń. Naukowcy zakładają, że trzeba będzie poczekać 5 lat, zanim nowe płyty trafią na rynek.