10,3 Mp i szeroki obiektyw w cyfrówce Sony

Sony wprowadzi do oferty ciekawy model aparatu cyfrowego - Cyber-shot R1. Jest to pierwszy na świecie cyfrowy aparat fotograficzny zawierający w jednej obudowie duży układ CMOS o efektywnej rozdzielczości 10,3 megapiksela i szerokokątny obiektyw Carl Zeiss 24 mm - 120 mm.

10,3 Mp i szeroki obiektyw w cyfrówce Sony

Najbardziej zaawansowany model aparatu cyfrowego Sony - Cyber-shot R1

Duży układ CMOS firmy Sony (efektywne wymiary: 21,5 mm x 14,4 mm) zaprojektowany został specjalnie w celu znacznego zwiększenia zakresu dynamicznego, czułości i wskaźnika SNR (stosunek sygnału do szumów). Czujnik CMOS jest również większy od typowego przetwornika CCD i dlatego może zaabsorbować więcej światła, zmniejszając poziom zakłóceń i zwiększając szybkość migawki.

Obiektyw

Obiektyw to Carl Zeiss Vario-Sonnar T*. Zakres ogniskowej to 24 mm-120 mm (35 mm) z przysłoną F2,8-4,8. Konstrukcja aparatu pozwala na umieszczenie ostatniej soczewki tuż przed czujnikiem CMOS, co przyczynia się do redukcji aberracji chromatycznej. W opisywanym przypadku odległość tę udało się zmniejszyć do zaledwie 2,1 mm, w porównaniu do około 20 mm w tradycyjnych rozwiązaniach SLR. Blok obiektywu zaprojektowany specjalnie na potrzeby tego modelu składa się z 10 grup obejmujących 12 elementów, w tym cztery asferyczne.

Efekt rozmycia obrazu jest redukowany poprzez wysokie progi czułości. Tradycyjnie wysoka czułość aparatu podwyższa szumy obrazu, co negatywnie wpływa na jakość zdjęć, ale jak twierdzi Sony, w przypadku użycia dużego czujnika CMOS w DSC-R1 przy wsparciu specjalnie opracowanego systemu redukcji szumów Clear RAW NR, stosunek sygnału do szumów (S/N) został znacznie podniesiony. Algorytm działania funkcji Clear RAW NR redukuje szumy koloru i luminancji pozwalając na robienie zdjęć w znacznie wyższych czułościach niż dotychczasowe modele Cyber-shot. Aparat R1 posiada płynną regulację czułości i osiąga poziom ISO 3200.

Procesor

Procesor Sony Real Imaging został udoskonalony na potrzeby modelu R1, aby zapewnić uzyskanie wierniejszych, czystszych i żywszych kolorów. Poprawiono także dokładność balansu bieli. Mikroprocesor dostosowano do potrzeb dużego czujnika obrazu CMOS, co zaowocowało znacznym skróceniem czasu reakcji i zmniejszeniem zakłóceń w obrazie. Cyber-shot R1 umożliwia średnio wykonanie do 500 zdjęć bez konieczności doładowywania akumulatora. Aparatem można wykonać pierwsze zdjęcie po czasie 0,68 s od włączeniu. Czas od naciśnięcia spustu do wykonania zdjęcia (shutter time lag) wynosi 0,29 s, a czas od automatycznego ustawienia ostrości do wykonania zdjęcia (shutter release lag) 0,0075 s. W szybkim trybie zdjęć seryjnych (burst mode) aparat działa z szybkością 3 klatek na sekundę.

Aparat jest wyposażony w system zaawansowanej kontroli gradacji (Advanced Gradation Control System), pomagający w uzyskaniu optymalnego kontrastu obrazu. Możliwość oceny rozkładu jasności na ekranie i zastosowania właściwej krzywej gamma (rozkładu luminancji) pozwala na zmianę parametrów obrazu w czasie rzeczywistym.

Długie czasy naświetlania

Oprócz ręcznego ustawiania czasu naświetlania w zakresie od 30 s do 1/2000 s, funkcja Time Exposure pozwala użytkownikowi sterować czasem ekspozycji zależnie od potrzeb - może sięgać nawet 3 minut.

Wyświetlacz

Duży, 2-calowy ekran LCD (o luminancji 600 Cd/m2) jest wyposażony w mechanizm obrotowy. Poprzez zastosowanie nowego procesora i ekranu, obraz na LCD jest pokazywany z wysoką częstotliwością 30 ramek/sek. Co niezwykle ważne - stuprocentowo odpowiada obrazowi padającemu na przetwornik. Użytkownik ma więc stały podgląd obrazu rzeczywistego (Live Preview) kadrowanego ujęcia, dzięki czemu może dokładnie zobaczyć, jak będzie wyglądał rezultat końcowy, jeszcze zanim zrobi zdjęcie.

Pamięć masowa i łączność

Funkcję kompaktowej pamięci masowej pełnią opcjonalne karty pamięci Memory Stick i Memory Stick PRO. Alternatywnie, gniazdo Compact Flash (typu I/II) pozwala na zapisywanie danych na nośnikach Compact Flash lub Micro Drive. Możliwości podłączania obejmują interfejs Hi-Speed USB 2.0 i rozszerzoną wersję interfejsu PictBridge .

Aparat Cyber-shot R1 pojawi się w sprzedaży na polskim rynku w połowie listopada 2005 r. Jego cena nie została na razie ustalona.