10 darmowych aplikacji pod Windows, które powinieneś mieć

Przedstawiamy 10 aplikacji przydatnych dla każdego użytkownika systemów MS Windows, który chce usprawnić działanie swojego systemu. Programy mogą być także w pełni darmową alternatywą dla profesjonalistów wykorzystujących komercyjne rozwiązania w codziennej pracy (support IT, help desk). Wyboru zestawu niezbędnych narzędzi dokonali redaktorzy centrum testowego InfoWorld.

1. Sysinternals Suite

Gdy Mark Russinovich i Bryce Cogswell tworzyli tę aplikację, mającą poszerzyć możliwości diagnostyczne w systemach Windows i ułatwić zarządzanie nie przypuszczali, jaki wpływ wywrze ona na szeroko pojętą społeczność użytkowników. Na przestrzeni ponad 10 lat od powstania Sysinternals Suite zyskała miano oficjalnego narzędzia do Windows, oferowanego pod marką Microsoft TechNet, a główny twórca tej aplikacji (Russinovich) jest obecnie pracownikiem koncernu z Redmond i zajmuje się rozwojem architektury systemów Windows.

W zestawie znajdują się m. in. programy przeznaczone do zarządzania oraz monitorowania plików i dysków twardych (FileMon, DiskMon, DiskView, Disk Usage), narzędzia analizujące połączenia sieciowe (LogonSessions, PortMon), procesy uruchomione w systemie (Process Monitor), usuwające rootkity i spyware (RootkitRevealer) i wiele innych.

Pobierz Sysinternals Suite

2. HWiNFO32

Program pomoże określić typ używanego procesora (typ/wersja/zastosowana technologia), możliwość wirtualizacji zasobów i wsparcia obliczeń przez CPU (np. uruchomienia Windows XP na Windows 7 - VT, SSE), datę wydania BIOS-u, napięcia na kluczowych elementach płyty głównej, stopień ewentualnego ich przegrzania itp.

To podręczne narzędzie jest w stanie zidentyfikować większość sprzętu, na bazie którego zbudowanych jest nasz komputer. Jest w tym względzie podobny do znanych aplikacji typu: CPU-z, Everest czy SiSoftware Sandra, jednak jest całkowicie darmowy (freeware), a uszczegółowieniem dostarczanych informacji zupełnie nie ustępuje wymienionym programom.

Pobierz HWiNFO32

3. Crap Cleaner

Każdy bardziej świadomy użytkownik systemu Windows zdaje sobie sprawę, jak z biegiem czasu zaśmiecany jest rejestr systemowy, a liczba i rozmiar plików tymczasowych przybierają niepokojące rozmiary. W konsekwencji jakość pracy na takim systemie zmniejsza się.

Rozwiązaniem tego problemu może być użycie programu Crap Cleaner (CCleaner). Aplikacja pomaga naprawić błędy konfiguracyjne, wyczyścić rejestr w błędnych lub nieaktualnych wpisów, usunąć pliki tymczasowe z dysku i przeglądarek internetowych (w tym również cache) - oczywiście z opcją bezpiecznego usuwania i możliwością odtworzenia skasowanych danych. Crap Cleaner jest jedną z aplikacji, którą warto zastosować, zanim zdecydujemy się na popularny u zdenerwowanych użytkowników systemów Windows krok (format C:).

Pobierz Crap Cleaner

4. Recuva

Aplikacja, która może niejedną osobę uchronić przed utratą pracy lub w najlepszym przypadku naganą. Jeśli zadzwoni do nas zestresowany księgowy lub handlowiec z informacją o tym, iż przed momentem (przypadkowo rzecz jasna) skasował cenne dane, to wówczas Recuva może stać się ostatnią deską ratunku.

Recuva umożliwia odzyskanie skasowanych danych z niemal każdej pamięci masowej działającej na systemie Windows (również dyski przenośne, pendrive’y). Dostępna jest opcja szybkiego wyszukiwania (quick mode, mniej dokładna) oraz skanowania (scan mode, żmudne, blok po bloku, ale za to można liczyć na lepszy rezultat). Recuva pozwala również w pewny sposób zniszczyć dane - tak, aby nie mogły być później odczytane.

Pobierz Recuva

5. FileZilla

Jeden z klientów FTP, prosty w obsłudze, obsługujący protokoły FTP, SFTP i FTPS. Ma funkcje zbliżone do swoich komercyjnych odpowiedników: wznawianie przerwanych połączeń (jeśli serwer je obsługuje), wykrywanie bezczynności, wsparcie dla zapory sieciowej, wsparcie Proxy SOCKS4/5 i HTTP 1.1, obsługa połączeń szyfrowanych itp.

Przydatny dla użytkowników, którzy niekoniecznie znają się na konfiguracji jakichkolwiek aplikacji. Intuicyjne zarządzanie, kolejkowanie pobieranych/wysyłanych plików - to dodatkowe zalety programu.

Pobierz FileZilla

MS Windows na NetWorld.pl">Całe zestawienie, 10 ciekawych i darmowych narzędzi pod MS Windows na NetWorld.pl