10 filmów związanych z grą Super Mario Bros

Super Mario Bros to gra, która rozeszła się w ćwierć wieku w ponad 40 mln egzemplarzy na całym świecie.


Gry Super Mario Bros chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Stworzona przez Nintendo platformówka debiutowała na rynku w 1985 roku i była rozwinięciem gry Mario Bros sprzed dwóch lat. Gracz steruje postacią włoskiego hydraulika Mario, który ratuje księżniczkę, pokonując po drodze wrogów. Na całym świecie sprzedano ponad 40 mln egzemplarzy - więcej nabywców znalazła tylko gra Tetris.

Hydraulik Mario i fabuła gry stały się częścią światowej popkultury. Przed telewizorami (kineskopowymi!) dziesiątki godzin spędziły już dwa pokolenia graczy. Super Mario Bros inspiruje też twórców filmów i animacji, muzyków oraz kabareciarzy.

Oto 10 filmów związanych z grą Super Mario Bros:

1. Czy warto ratować księżniczkę?

W scenariuszu Super Mario Bros chodziło o uratowanie księżniczki z wieży. Bardzo podobnie wygląda pięciominutowa historia karateki Dana, który pracowicie pokonuje wrogich ninja i ratuje księżniczkę z wieży (Mario ratował księżniczki uwięzione w lochach zamków). Dan szybko przekonuje się, że prawdziwym kłopotem nie są wrodzy ninja, ale uratowana księżniczka i jej zachcianki. Dla niektórych może to być śmieszne, żonaci Czytelnicy westchną ze smutkiem oglądając film...

2. Zemsta wrogów Mario

Wrogowie Mario spotykają się i wspólnie narzekają na jawną niesprawiedliwość w grze: Mario zawsze ich przeskakuje, omija i pokonuje. Rzucające młotkami żółwie czy pocisk czują się pokrzywdzone, uważają, że Mario jest wszechmocny i oszukuje prawa fizyki. Z rozgoryczenia rodzi się sojusz... Film w języku angielskim.

3. Zagraj w Mario w realu

Uczniowie amerykańskiego college’u postanowili przenieść grę na deski szkolnego teatru. W rytm jednej z najbardziej znanych na świecie melodii Mario wędruje po scenie i wykonuje po kolei te same zadania, co w oryginalnej grze. Twórcy przedstawienia odwzorowali na scenie najmniejsze szczegóły, nawet... pauzę w grze! Musisz to zobaczyć!