10 interesujących technologii na rynku motoryzacyjnym

Zainteresowanych nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi przez producentów samochodów zapraszamy do przejrzenia 10 ich najnowszych propozycji.

Podczas zakończonych niedawno targów CES 2016 mocną prezentację miała grupa producentów samochodów. Kolejny cios wyprowadzili oni atakując wieloma interesującymi rozwiązaniami odwiedzających targi North American Auto Show w Detroid.

1. Ford i autonomiczna jazda w zimie

O samochodach autonomicznych słyszymy od kilku lat. Ford wskoczył jednak na nowy poziom prezentując samochód z systemem, który pozwala na jazdę podczas opadów śniegu bez widocznych pasów na jezdni. Do tej pory była to poważna przeszkoda dla podobnego do radaru, lecz wykorzystującego światło systemu LIDAR (Light Detection and Ranging) stosowanego przez autonomiczne samochody. Pomysł Forda to wykorzystanie tego systemu jedynie do zidentyfikowania charakterystycznych punktów (np. budynków) powyżej poziomu drogi i uzupełnienia go mapami drogowymi wysokiej rozdzielczości.

2. Toyota z funkcją łączności satelitarnej

To na razie jedynie koncept Toyoty, ale szalenie interesujący. Przy pomocy firmy Kymeta, lidera w dziedzinie technologii płaskich anten, stworzyła ona samochód wyposażony w urządzenia łączności satelitarnej, które instalowane są w dachu. Rozwiązanie to ma sporo do zaoferowania:

- transmisja dużych ilości danych

- nieograniczony zasięg

- stabilność komunikacji (szczególnie istotne podczas klęsk żywiołowych)

3. Luksusowy samochód zatrzymujący się przed pieszymi

Marka Infiniti zaprezentowała model 2016 QX60, który wyposażony został w nową technologię Forward Emergency Braking. Ma ona za zadanie wykrywanie pieszych i zatrzymanie, jeżeli kierowca nie uczyni tego na czas. Skuteczny jest w przypadku ruchu miejskiego, gdy nie poruszamy się z dużymi prędkościami.

4. Samochód z aplikacją "Are We There Yet?" dla dzieci

2017 Chrysler Pacifica wyposażony został w aplikację dostępną na umieszczonych z tyłu tabletach dla dzieci. Po podaniu danych na temat miejsca docelowego ciekawa animacja pokazuje ile jeszcze czasu będzie trwała podróż. Dzięki temu rodzice mogą uniknąć denerwującego pytania "czy już dojechaliśmy?".

5. Luksusowy Lexus LC 500 przyjazny w dużym ruchu

Ten niesamowicie prezentujący się coupe rozpędza się do setki w "mniej niż 4,5 sekundy". Spośród wielu jego cech warto zwrócić uwagę na jedną, która jest unikalna jak na sportowe wysokiej klasy coupe. To system All-speed Dynamic Radar Cruise Control, który może wyhamować samochód do zera a następnie ponownie ruszyć zapewniając tym samym znacznie większy komfort podróżowania po zatłoczonych ulicach miast.