10 komputerowych mitów

Mit nr 4: Google znajdzie wszystko w Sieci, a jak już przechwyci informacje z twojej strony, to nie da się ich usunąć

10 komputerowych mitów

Informacje o zasadach indeksowania zawartości stron znajdziecie w serwisie Google Webmaster Central

Wielu osobom wydaje się, że jeśli coś jest opublikowane na WWW, to Google na pewno to znajdzie i zindeksuje (a nawet wykona kopię strony). Ale to nieprawda. Po pierwsze, wyszukiwarka znajdzie informacje na stronie tylko wtedy, gdy są one powszechnie dostępne i jeśli do tej strony prowadzi jakiś odnośnik z innej witryny. "Jeśli nie chcesz, żeby Google dodał twoje dane do zasobów, to albo nie umieszczaj ich online, albo zablokuj dostęp do tej witryny hasłem. Google nie radzi sobie z hasłami" - mówi Danny Sullivan, dziennikarz magazynu Search Engine Land.

Możliwe jest także powstrzymanie "pająków" Google (niewielkich programów, wyszukujących informacje na stronach WWW) przed zindeksowaniem twojej strony lub usunięcie z katalogów wyszukiwarki wyników ich pracy - instrukcje, jak to zrobić, znaleźć można na stronie Google.

Ocena prawdziwości mitu: nieprawdziwy.

Mit nr 5: Wyświetlanie statycznych obrazów na telewizorze plazmowym spowoduje "wypalenie się" fragmentów ekranu

To akurat nie jest mit: wyświetlacze plazmowe są podatne na wypalanie się luminoforu - może do tego dojść, jeśli na ekranie przez długi czas wyświetlany będzie nieruchomy obraz.

Eksperci z serwisuhttp://CrutchfieldAdvisor.com tłumaczą jednak, że problemem tym raczej nie powinni przejmować się zwykli użytkownicy telewizorów plazmowych - ponieważ szereg zjawisk wpływa na redukowanie zagrożenia. Nie ma się co obawiać, że logo stacji telewizyjnej wypali się w rogu ekranu - przerwy reklamowe we współczesnej telewizji są na tyle częste, że uniemożliwiają wypalanie się luminoforu. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż większość współczesnych telewizorów wyposażona jest w systemy redukujące to zjawisko (np. tzw. orbitowanie - czyli minimalne przesuwanie statycznych elementów obrazu).

10 komputerowych mitów

42-calowa plazma HD firmy Panasonic

Istnieje jednak pewna grupa użytkowników, którzy narażeni są na uszkodzenie w ten sposób telewizora - Andre Sam z amerykańskiej sieci sklepów RTV Best Buy tłumaczy, że są to... nałogowi gracze, korzystający z plazmy oraz np. konsoli do gier. Potrafią oni spędzać przed telewizorem po kilkanaście godzin - a w tym czasie wyświetlające się na ekranie gry stałe elementy (statystyki gracza, okno stanu amunicji w grach FPS, zegary w "rajdówkach") mogą rzeczywiście wypalić fragmenty ekranu.

Ocena prawdziwości mitu: prawdziwy... ale nieuciążliwy.